Vánoční květiny oživí váš interiér i slavnostní vánoční tabuli
Také patříte mezi ty, kteří si koupí vánoční hvězdu, a ještě do Štědrého dne jim oschne a opadá? Máme pro vás několik rad, jak se o květinu starat, aby vám vydržela do příštích Vánoc a přidáme i tipy na další zajímavé vánoční rostlinky, které vám zařídí tu správnou vánoční atmosféru.
Asi k nejoblíbenějším vánočním květinám patří symbolická vánoční hvězda. Tu seženete v tomto období téměř v každém květinářství i většině hypermarketů. Na výběr je z několika barev i velikostí. Jak se ale o květinu starat, aby se dočkala nejen Vánoc, ale i Nového roku?
Pryšec nádherný
Vánoční hvězdy končívají v mnoha případech dost neslavně. Jedná se o rostliny, které svými listy připomínají květy,obzvláště v zimě pak slouží jako příjemná dekorace. Při pečování o ně se mnohdy dopouštíme několika chyb. Předně si vánoční hvězdu v žádném případě nekupujte například na tržišti za chladného počasí. Nesahejte ani po takové, která je lákadlem před obchodem s květinami. Vánoční hvězda nesnáší chlad a průvan, tyto dva faktory ji zaručeně zahubí. Jejím domovem je totiž sluncem rozpálené Mexiko. Sotva si ji přinesete do tepla svého domova, opadají rostlině poupata i listy. Dalším důležitým bodem je doprava, prodejce vám ji musí důkladně zabalit do papíru a vy s ní pak musíte co nejrychleji spěchat do tepla.
Při výběru vánoční hvězdy si také rostliny pořádně prohlédněte. Nesmí být napadené plísněmi, škůdci, ani chorobami. Kontrolujte také, zda není substrát v květináči přelitý či naopak přesušený a počítejte s tím, že bude ideální rostlinu i s kořenovým balem doma přesadit do většího a substrát doplnit.
Další Vánoční hrnkové květiny můžou být brambořík, azalka, vánoční kaktus, hvězdník, kalanchoe, nebo orchidej – umí nevšední krásou svých květů vykouzlit slavnostní atmosféru Vánoc.
Květiny můžete umístit jak na parapet, tak s nimi nadekorovat sváteční stůl a udělat z nich dominantu výzdoby. A i když jsou vánoční květiny dekorací samy o sobě, klidně je ještě můžeme přizdobit.
Brambořík
Tradiční české vánoční výzdobě sluší něžné bramboříky. Hodí se především do chladnějších místností, ideální je pro ně teplota 12–15 °C, kde vydrží dlouho krásně kvést. Bramboříkům vyhovují těsnější květináče a častý přísun vody.
Azalka
Azalky pokojové svými romantickými květy zdobí nejednu vánoční domácnost. Mají širší kořeny, potřebují mělčí květináč nebo misku. Je nutné je pravidelně zalévat. Vyžadují světlé a chladnější prostředí.
Kalanchoe
Hitem letošních Vánoc je květina jménem kalanchoe neboli kolopejka. Nenáročná hrnková rostlina má ráda hodně světla, ale neměla by být na přímém slunci. Dobře se jí daří v suchých, teplých bytech.
Orchidej phalaenopsis
Kdo má raději moderní design, vhodná je pro něj orchidej phalaenopsis. Ta se v našich domácnostech sice vyskytuje často i mimo vánoční dny, ale ke sváteční výzdobě se náramně hodí. Jde o teplomilnou rostlinu, které vyhovují pokojové teploty. Vyžaduje vlhčí vzduch a rozptýlené osvětlení, ne však přímé sluneční paprsky. Orchideje nezaléváme klasickým způsobem. Vhodné je ji ponořit jednou za dva týdny na půl hodiny do nádoby s vodou.
Vánoční kaktus
Klasickým oblíbencem je vánoční kaktus. Ten však vykvete jen tehdy, pokud ho budeme udržovat v nižších teplotách. Nevyžaduje ani přílišné zalévání, stačí jednou týdně.
Hvězdník
Hvězdník by měl být nejlépe u okna v teplotě kolem 20 stupňů. Když se objeví první poupata, květináč s rostlinou často otáčíme pro stejnoměrný růst na všech stranách, hojně zaléváme a každý týden přihnojujeme.
Psali jsme také:
Tip: umělé květiny, které nerozeznáte od živých
Rady a tipy, jak pěstovat bylinky na balkoně nebo doma za oknem