V době, kdy zařizujeme interiér našeho domu, věnujeme velkou pozornost především výběru barev, designu a povrchovému materiálu. Mnohdy je ale daleko důležitější zaměřit se i na stavební materiály, které hrají sice ne příliš viditelnou, ale velmi důležitou roli. To platí například u podlahových lepidel. Kromě designu parket proto nezapomínejte ani na vhodné lepidlo, díky kterému jednak prodloužíte životnost vaší podlahy, ale především neuškodíte vašemu zdraví.
To, jaké stavební materiály při zařizování interiéru využijeme často rozhoduje o finálním výsledku. Můžete mít pěkné dřevěné parkety, ovšem pokud při realizaci budou špatně zvolené postupy a další využité materiály, jako je právě lepidlo, často se v budoucnu setkáme s možnými nepříjemnosti.
Zdravé domácí prostředí na prvním místě
Důležitou otázkou je také zdravé domácí prostředí. Například v minulosti se při výrobě stavebních produktů často používaly syntetické pryskyřice s vysokým obsahem těkavých látek. Z ekologického hlediska šlo o látky, které zatěžovaly životní prostředí a byly zdravotně závadné, což nepříznivě ovlivňovalo zdraví zpracovatelů a rovněž samotných uživatelů. Byly to převážně dvousložkové materiály, které bylo třeba míchat v přesně předepsaných poměrech, což bylo na jedné straně zpracovatelsky náročnější a na straně druhé to častěji vedlo ke zpracovatelským chybám.
V současnosti, například v oblasti lepidel, převažují produkty na bázi modifikovaných silanových polymerů (MS-P) a syntetických disperzí s minimálním nebo žádným obsahem těkavých látek. Jsou to většinou jednosložkové materiály, které jsou přímo v balení připraveny k okamžitému použití. Jedná se o univerzální produkty, které lze použít pro všechny typy podkladů a širokou škálu podlahových krytin nebo parket. V případě, že je podklad soudržný a bez nečistot či prachu, není potřeba ani penetrovat. Neobsahují vodu, která například u parket způsobovala objemové změny, a neobsahují ani rozpouštědla, která při krátkém odvětrání způsobovala problémy.
Čeho byste si měli všímat při výběru stavebních materiálů?
V první řadě přihlédněte k doporučení ověřeného výrobce a volte produkt odpovídající danému materiálu a konkrétní situaci. Sledujte také údaje, především pak normy a vyhlášky, které by měl daný materiál splňovat. Věnujte pozornost také materiálové bázi a informacím o nebezpečných látkách a ochranných opatřeních při zpracování a likvidaci. Vše naleznete například na Bezpečnostním listě, můžete také sledovat enviro-EKO označení na obalech a dále pak údaje v Technických listech, které vám napoví, zda se jedná o výrobky přátelské k životnímu prostředí.
Ekologické složení stavebních výrobků bez negativních účinků na životní prostředí a zdraví člověka je v současnosti trendem. Rovněž je dnes nutné dodržovat přísnější normy. Je nutno říci, že i současný zákazník je dnes v tomto směru náročnější. Ze zpracovatelského hlediska se preferuje již zmiňovaná jednosložková forma materiálů připravených k okamžitému zpracování, aby byla aplikace co nejjednodušší. Co se týče materiálů, zejména při lepení parket, se preferují lepidla zaměřená na technologii modifikovaných silanových polymerů, které neobsahují změkčovadla, isokyanáty, silikony a vodu. Jsou to lepidla, která reagují s vlhkostí ze vzduchu nebo okolních materiálů, aby následně vytvořila velmi stabilní siloxanovou vazbu.
K lepení vlysů, mozaikových parket, průmyslové mozaiky i exotických dřevin, palubek či dvou a tří vrstvých hotových parket můžete být vhodným produktem například Pružné lepidlo na parkety X-Bond MS-K 511. Toto jednosložkové lepidlo na bázi MS polymerů je bez obsahu vody a rozpouštědel, je pachově neutrální, má velmi nízký obsah emisí (EC 1 PLUS) a zároveň tlumí kročejový hluk až o 14 decibelů. Je vhodné pro všechny typy podkladů.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Na co nezapomínat při realizaci koupelny? Důležitá je především hydroizolace!
Hydroizolační vrstva pod obklady a dlažbu v koupelnách a na venkovních plochách, jako jsou balkony či terasy je už samozřejmostí. Zabraňuje konstrukci podlahy a stěny ve styku s vodou. Jedná se o důležitou součást obkladového souvrství. Bez hydroizolace se může časem vaše koupelna poničit a čekají vás komplikace s opravou. Případné zatékání vody do podlah a stěn totiž bývá často odhaleno až po delší době, když už je na drobné zásahy pozdě. Sanace takových škod je pak velmi nákladná, a to jak finančně, tak i časově. Na co tedy nezapomínat?