Velké byty, o které nebyl zájmem, Plzeň přestavěla na menší
Plzeň rozdělila pět velkometrážních městských bytů, pro které nemohla najít kvůli vysokým nákladům zájemce. Po úpravách vzniklo deset menších bytových jednotek s nižším nájemným a náklady na bydlení, které město využije pro sociální bydlení. Už se do nich nastěhovaly hlavně ženy samoživitelky s dětmi a rodiny v bytové nouzi. S přestavbou bytů pomohla dotace EU, řekl ČTK primátor Martin Baxa (ODS).
"Najít vhodné zájemce o pronájem našich velkých městských bytů byl dlouhodobě problém. Vyřešit jej rozdělením se ukázalo jako výborné řešení," řekl. Město koncem loňského roku podalo žádost a získalo dotaci. Náklady na rekonstrukci, které město zaplatilo, činily 7,64 milionu korun, z toho dotace byla 6,88 milionu korun, tedy 90 procent.
Podle radního odpovědného za nakládání s byty Davida Šloufa (ODS) bylo hlavním cílem nabídnout bydlení ekonomicky aktivním lidem, kteří nemohou za tržních podmínek získat přiměřené, kvalitativně standardní a prostorově nevyloučené nájemní bydlení. Nájemci podepsali smlouvy na jeden rok bez prolongace za nájemné 57,47 korun za metr čtvereční podlahové plochy bytu. Součástí smlouvy je také kvůli podmínkám dotace dohoda o poskytování sociální práce, kterou mají na starosti zaměstnanci magistrátního odboru sociálních služeb. Je to součást městského projektu pilotního testování koncepce sociálního bydlení.
Do obnovy městského bytového fondu Plzeň za poslední tři roky investovala na opravy a údržbu bytů minimálně 250 milionů korun. Největší nový bytový projekt zahájilo město letos v létě. Jde o komplexní přestavbu a revitalizaci problematické lokality Zátiší ve Skvrňanech, kde město zbourá 23 chátrajících bytových domů z 92 byty a nahradí je moderním komunálním bydlením. Postaví tam 18 nových domů se 192 byty za celkem zhruba 310 milionů korun. Lokalita nabídne komunální bydlení pro seniory, hendikepované lidi a mladé rodiny.
Zdroj: ČTK