ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Inspirace Téma Všechny novostavby v Evropské unii budou od roku 2030 povinně bezemisní

Všechny novostavby v Evropské unii budou od roku 2030 povinně bezemisní

Všechny novostavby v Evropské unii budou od roku 2030 povinně bezemisní
28. 10. 2022 / Autor: Štěpánka Šulanová

Státy EU se v uplynulých dnech shodly na tom, že všechny novostavby budou muset být od roku 2030 povinně bezemisní. Administrativní budovu musejí podmínku splnit už o dva roky dříve. Všechny nové domy budou muset být také od konce roku 2029 dobře vybaveny na instalaci solárních panelů. U nerezidenčních budov bude pravidlo opět platit dříve, už v roce 2026.

Ministři energetiky členských zemí schválili společný přístup k pravidlům omezujícím energetickou náročnost budov. O jejich konečné podobě budou státy jednat s Evropským parlamentem. Podle statistik provoz budov spotřebuje v evropském bloku přibližně 40 procent energie a způsobuje více než třetinu celkové produkce skleníkových plynů související s energetikou.

Dohoda by měla v budoucnu pomoci lidem s úsporami na energiích a zvýšit kvalitu životního prostředí. Směrnice počítá i s tím, že uvnitř budov či v jejich těsném okolí budou vznikat dobíjecí místa pro elektromobily či parkovací prostory pro bicykly.

Cílem unie je zlepšit energetickou úspornost rezidenčních budov tak, aby do roku 2033 dosahovala celkový průměr nejhůře úrovně stanovené pro kategorii D. Všechny budovy v Evropské unii by pak měly být bezemisní v polovině století.

Nová pravidla upravují také energetickou náročnost již stojících domů a stanovují přísnější limity, které budou muset plnit.

Mohlo by vás zajímat

Aktuality

Hospodaření s šedou vodou v praxi. Nízká náročnost, vysoká efektivita a minimální provozní náklady!

Dlouhodobé šetření pitnou vodou se v praxi ukazuje jako velmi efektivní. Například developer Skanska po čtyřech letech fungování vyhodnotil provoz recyklace vody ve svém bytovém projektu Botanica K. Výsledky udávají, že provoz hospodaření s šedou vodou zrecykloval více než 10 milionů litrů pitné vody. Při dnešních cenách to dělá více jak 1 milion korun.

Mohlo by vás zajímat

Aktuality

První velký bytový dům ze dřeva vyroste v pražských Radlicích

Stavbu bytového domu ze dřeva, kde bude až 80 bytů, plánuje společnost Skanska. Cílem je výrazné snížení uhlíkové stopy. Developer chce zároveň stavbou tohoto domu ukázat na možnosti rychlejší výstavby. Projekt ponese název Radlický Dřevák.

Mohlo by vás zajímat

Architekti, developeři a firmy

Jsou řešením energetické krize bateriová úložiště?

Význam bateriových úložišť v domácnostech i průmyslu roste. Velký zájem o fotovoltaiku vyvolal poptávku i po akumulačních systémech. Zkušenosti jasně ukazují, že decentralizovaná výroba elektřiny ve spojení s její akumulací má potenciál výrazně snížit spotřebu a zvýšit energetickou nezávislost provozovatele. Toho názoru je i Cyril Svozil, ředitel společnost AERS, která je součástí holdingu Fenix Group, největšího evropského výrobce elektrických topných systémů. Kromě bateriových stanic HES, které jsou primárně určené pro domácnosti, AERS vyvinul i jedinečné české velkokapacitní úložiště určené pro průmysl.  

Diskuze

Doporučené pořady

Developerské projekty k prodeji
Nový díl

Developerské projekty k prodeji

Rizika investování do nemovitostí

Rizika investování do nemovitostí

Španělsko - Investování do zahraničních nemovitostí

Španělsko - Investování do zahraničních nemovitostí


Spolupracujeme

Zajímá vás architektura?


© 2025 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl