Kvalita a dlouhá životnost
Tak jako každá barva i barva na beton musí mít dobrou přilnavost k podkladu, čímž se zabrání jejímu odlupování. Zároveň by měla mít výbornou krycí schopnost, měla by být odolná vůči opotřebení a poškození oděrem, který může vzniknout i při pouhém přesouvání nábytku. Důležitou vlastností je barevná stálost, to znamená, že barva nezmění barevný odstín v důsledku vystavení slunečnímu záření nebo jiným faktorům. Při použití v exteriéru by barva měla být navíc schopna odolat různým povětrnostním podmínkám, kromě slunečního záření i vysokým teplotám, dešti, mrazu a sněhu. K častým požadavkům, v závislosti na místě použití, patří odolnost vůči působení vody, čističům, pohonným hmotám, minerálním olejům, zředěným kyselinám a hydroxidům. Použití barvy musí být bezpečné, barva nemá obsahovat toxické látky, které by se mohly uvolňovat do prostředí, a být tak škodlivé pro zdraví nebo životní prostředí. Z hlediska realizace je ideální, pokud má barva na beton takovou konzistenci, aby ji bylo možno snadno a rovnoměrně nanášet na celý povrch. V neposlední řadě by barva na beton měla být esteticky příjemná a odpovídat stylu a designu prostředí, ve kterém bude použita.
Existují ovšem situace, kdy se použití barvy na beton nedoporučuje. Barvu nenanášejte na čerstvý beton, na beton v prostředí s vysokou vlhkostí, za nepříznivých povětrnostních podmínek, na beton, který není správně připraven, tzn. není dostatečně čistý nebo nemá dostatečné parametry.
Aplikace barvy na beton
Aby byla zajištěna dlouhá životnost barvy na betonovém podkladu, je třeba barvu nanášet na kvalitní a vhodně připravený betonový povrch. Ten musí být čistý, zbavený prachu, nečistot a olejových skvrn a musí mít přiměřenou vlhkost. Současně by povrch betonu měl být hladký a rovnoměrný, což zaručí rovnoměrné pokrytí barvou. Beton by neměl být ošetřen rozmrazovacími látkami a samozřejmě nesmí být popraskaný nebo poškozený. Barevný nátěr se nanáší vhodným nářadím přímo na betonový podklad. První nátěr se doporučuje ředit s vodou. Poměr ředění závisí na konkrétním druhu použité barvy a na nasákavosti podkladu. Po vyschnutí 1. nátěru (čas opět závisí na použité barvě) se aplikuje 2. nátěr. Pro dosažení dokonalého krytí a odolnosti nátěru se doporučuje aplikovat minimálně dva nátěry.
Barva betonu sluší
Typ barvy na beton závisí na konkrétním účelu a požadavcích. Jak je to však s odstínem? Je zde pár zásad, které platí obecně. Klasickým odstínem betonu je šedá barva, která působí neutrálně. Dodává prostoru, ve kterém je použita, dojem síly a stability a zároveň umožňuje ostatním barevným prvkům v prostoru vyniknout. Odstíny šedé zvýrazní strukturu betonu. Studené odstíny modré či zelené obecně působí chladně, ale současně osvěžující. Mají tendenci opticky chladit prostor a pomáhají vytvořit dojem klidu a relaxace. Tak tomu bude i v případě použití tohoto odstínu na betonovém povrchu. Naopak teplé odstíny působí teplým a příjemným dojmem. Vzpomeňme ještě červenou. Nejen na betonu s ní můžeme vytvořit dramatický a výrazný efekt, přitáhnout pohled či dodat prostoru dynamiku. A pokud vás ještě realizace betonové plochy jen čeká, můžete použít pigmenty, které se mísí přímo do betonu ještě před jeho aplikací.
Ale pozor, potřebujete-li barvu na beton na pojízdné plochy, například v garáži, s běžnou barvou si nemusíte vystačit. Řešení nabízí použití epoxidovo-pryskyřičného nátěru, který nabízí například společnost Murexin. Aqua sealing AS 1500 je odolný vůči olejům, zředěným kyselinám a zásadám, roztokům solí a podobně. Jeho údržba a životnost patří k jeho hlavním výhodám. Jedná se o dvousložkový nátěr.
Barevná betonová plocha, při dodržení základních zásad při výběru a realizaci barvy na beton, bude bezproblémově sloužit a dělat radost svým uživatelům. Mnoho realizací nás tak už nejednou přesvědčilo, že „barevný beton“ má své místo jak v interiéru, tak v exteriéru.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Jak ochránit podlahu v garážích a zajistit bezpečné a designové značení?
Podlahy ve veřejných garážích jsou velmi namáhané, je proto potřeba je více chránit. Povrchy parkovacích domů jsou totiž trvale vystaveny vysokému mechanickému namáhání a zároveň musí odolávat působení chemických látek a fyzikálním vlivům. Ať už se jedná o garáže, podlahy na terénu, mezipatra, nájezdové rampy, či schodiště, vše musí mít povrchovou ochranu, aby nedocházelo k poškozování samotné konstrukce.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Lité podlahy mají mnoho výhod a předností, které z nich dělají atraktivní volbu do nejrůznějších prostor
Obliba litých podlah je v současné době velká. Využívají se hojně jak v rodinných domech, tak komerčních objektech. Výhodou je nejen jejich trvanlivost a odolnost, ale také atraktivní vzhled a údržba. Lité podlahy jsou navíc k dispozici v různých barvách, vzorech a texturách, což umožňuje vytvořit design na míru danému interiéru.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Plíseň na stěnách negativně působí na naše zdraví. Jak se jí zbavit?
Plíseň se na zdech objevuje všude, kde je hodně vlhkosti. Kromě toho, že nám plísňové mapy ničí vymalované zdi, jejich výpary negativně působí na naše zdraví. Způsobují alergie, astma a dráždí pokožku či oči. Mnohdy mohou být i důvodem závažných onemocnění. Proto je potřeba s plísní bojovat! Jak na to?