Výběr vanové baterie nepodceňujte!
Při hledání ideálního vybavení do koupelny většinou uživatelé stráví hodně času výběrem správné vany. Je to logické, jde o nejrozměrnější a nejvíce viditelný prvek koupelny, který místnosti dodává pocit komfortu. Velmi důležitým momentem je ale také výběr vanové baterie. S nevhodnou baterií je totiž dojem komfortu ten tam. Jak má proběhnout výběr vanové baterie, to je naše dnešní téma.
Kam s vanovou baterií
První otázkou, kterou si musíte položit, je, kde baterii umístíte. Nejčastějším typem v nabídce prodejců je vanová baterie nástěnná, určená k montáži na omítku. Zdánlivě její příbuznou, ve skutečnosti ale samostatným typem, je baterie podomítková. Její funkční jádro je ukryto pod stěnou. Setkat se můžete také s bateriemi na okraj vany. A čtvrtou variantou je baterie na podlahu. Pojďme si nyní všechny typy představit.
- Nástěnná baterie – její použití je každému srozumitelné. Všechny části baterie se totiž nachází venku. To zároveň usnadňuje případnou výměnu. I méně zkušený kutil s pomocí standardní sady nářadí sundá starou baterii a nasadí novou během několika minut. Při výběru je ale důležité znát rozteč. V Evropě se užívá častěji rozteč 150 milimetrů, rozteč 100 milimetrů je už považována za přežitek.
- Podomítková baterie schovává techniku za obkladem. Uživatelovu pohledu je vystaven pouze výtok vody a ovládací prvek. Potřebnou součástí je podomítkové těleso, které není vždy dodáváno společně s baterií – někdy je nutné jej objednat zvlášť. Další nevýhodou je složitější instalace a případná výměna. Předností tohoto řešení je ale výrazná úspora místa v koupelně. A také nádherný moderní vzhled.
- Baterie na okraj vany – přináší pohodlné ovládání. Tuto baterii máte na dosah ruky, když už si užíváte koupel a potřebujete dopustit nějaký ten litr horké vody pro dosažení ideální teploty. K pohodlnému ovládání přičtěme další velký benefit – není nutné vrtat do kachliček. Tento typ armatury ale žádá vanu s dostatečně širokým okrajem. Vyvrtat otvory do vany v souladu s technickým listem může být náročný proces.
- Baterie na podlahu – je velmi řídce se objevující variantou, protože se pojí s řídce se objevujícím typem samostatně stojící vany. Toto řešení je vhodné pro prostorově velkorysé koupelny, kde je důraz kladen na pohodlí uživatelů a vytvoření přepychového relaxačního prostředí. Koupelna se samostatně stojící vanou se stává malým wellness salonem.
Ovládání
Poté, co jste určili umístění vany, se nyní rozhodněte pro vhodné ovládání. Většina uživatelů zvolí ovládání pákové a není divu. Tyto baterie představují až dvě třetiny celkové nabídky výrobců. Zákazníci tak mají široký výběr z různých velikostí, tvarů a designů baterií. Nastavení požadované teploty je rychlé a pohodlné a postačí k tomu pouze jedna ruka. Zastánci klasiky ale preferují ovládání kohoutkové. I to je v katalozích výrobců bohatě zastoupeno. Tyto baterie zdobí neoddiskutovatelně krásný design, často ve stylu retro. Mínusem ale je složitější ovládání a vyšší spotřeba vody. Zbytečně odteče spoustu vody, než najdete tu správnou teplotu. Dalším typem je tlačítkové ovládání. Dá se očekávat, že toto řešení bude stále častější. Je velmi pohodlné přeskočit proces nastavení správné teploty vody. U těchto baterií totiž stačí jen stisknout tlačítko.
Vybavení baterie
Tím nejdůležitějším vybavením je kartuše. Je to pomyslné jádro baterie, kde se mísí studená a teplá voda. Kartuše je lakmusovým papírkem určujícím kvalitu baterie. Levná a lehce opotřebitelná baterie obsahuje kartuši plastovou. Keramická je takřka nezničitelná, vydrží i při intenzivním provozu po několik desítek let.
Některé vanové baterie jsou termostatické. Termostatický model umožňuje nastavit vlastní teplotu vody, kterou drží po celou dobu průtoku. Standardně je většinou baterie nastavena na teplotu 38 °C. Rodiny s dětmi jistě ocení také bezpečnostní pojistku, která je součástí většiny kvalitních termostatických baterií. Pojistka chrání před opařením děti i dědečka nebo babičku, které už tolik neposlouchají ruce.
Obecně je u moderních baterií častou součástí perlátor. Toto vybavení provzdušňuje proud vody a tím šetří čas i peníze. Vanová baterie ale je zrovna baterií, kde perlátor není tolik potřebný. Pokud ovšem není součástí vanové baterie ruční sprcha – zde je možnost snížit spotřebu vody velice užitečná.
Povrchová úprava
Nyní věnujme bližší pozornost povrchové úpravě. Chrom je jednoznačnou jedničkou. A ještě jí dlouho bude. Je v koupelnách napevno zabydlen, jeho výhodou je poměrně snadná údržba a pevnost. Tento světle šedý prvek ochrání kovové povrchy před korozí za současného zvýšení jejich estetického vzhledu. Lidé volí chromové vanové baterie, protože ve stejné barvě už mají vybrané i baterie sprchové nebo umyvadlové.
Už dávno ale neplatí, že koupelnové zařízení je výlučně chromované. Zákazníci stále více poptávají alternativy. Moderním koupelnám sluší černá. Nejtmavší barva je v současnosti druhou nejprodávanější variantou. Za ní následují bílá nebo zlatá. Oblibě se těší také provedení nerez nebo kartáčovaný nikl, mosaz, případně bronz.
Rady na závěr
Nejjednodušší je pořídit vanovou baterii společně s baterií sprchovou, umyvadlovou, případně bidetovou, vše od jednoho výrobce a ze stejné série. Tím je dosaženo funkční a designové harmonie. Montáž vanové baterie není náročná, ale pokud nemáte dost zkušeností, nechte to na odbornících. Co se týče údržby, použijte čisticí prostředky doporučované výrobcem.