Vyhledávání a zápis do katastru nemovitostí přehledně
Nahlížení do katastru nemovitostí stejně jako podání žádosti provází specifika. Jaká to jsou, lze vše potřebné zařídit online a kolik peněz si připravit? To se dozvíte v článku, ve kterém probereme to nejdůležitější, co byste měli o katastru nemovitostí vědět.
V katastru nemovitostí jsou evidovány pozemky v podobě parcel, budov, nebytových prostor, rozestavěných domů, bytů a nebytových prostor. Součástí je i evidence vlastnických věcných práv a dalších zákonem stanovených práv k těmto nemovitostem včetně jejich vlastníků.
CUZK nahlížení do katastru – vyhledávání v katastru nemovitostí podle adresy
Přístup k informacím lze provést online. Vstupní údaje, které je nutné na začátku uvést, jsou: katastrální území, případně název obce, číslo parcely, stavby, bytové jednotky nebo evidenční číslo řízení. Pokud si něčím z toho nejste jistí, můžete vyhledávat pomocí mapy – buď na https://www.katastr2.cz/ či https://www.ikatastr.cz/.
Vyhledávání v katastru podle jména majitele
Podle jména majitele parcely vyhledávání umožněno není, přesto po nalezení pozemku jeho majitele zjistíte. Můžete se dostavit i osobně na příslušný katastrální úřad, taková možnost je ale zpoplatněna - cena poplatku za výpisu z katastru činí 50 až 100 korun.
Omezení nahlížení do katastru nemovitostí
Jedná se zejména o zpoplatnění u příliš velkého množství přístupů, nemožnost dohledat vše rovnou na konkrétního vlastníka a pomalé načítání map z výše uvedených webů. Pokud chcete informace vyhledávat rychleji, jednotlivé nemovitosti máte možnost najít také na portálu Mapy.cz, kde stačí označit pozemek nebo nemovitost a pak kliknout na odkaz „Informace o parcele v Katastru nemovitostí.“
Podání žádosti na vklad do katastru nemovitostí
Návrh na vklad do katastru nemovitostí je žádost, kterou musíte podat, aby se zahájilo řízení o změně či zániku práva na nemovitost. Podává se na příslušném katastrálním úřadě (případně poštou či elektronicky), kde se nachází nemovitost. Pokud se jedná o více nemovitostí najednou, je vždy potřeba podat stejný počet žádostí. Výjimkou je směnná smlouva či vypořádání manželů, v těchto případech se podává jen jeden návrh.
Podání návrhu je zpoplatněno částkou 1000 korun za žádost. K návrhu na zahájení řízení o vkladu nemovitostí je potřeba připojit vkladovou listinu, plnou moc s podpisem zmocnitele, výpis z obchodního či jiného rejstříku, případně další listiny, které vyplývají z jiného právního předpisu.
V případě, že chcete nemovitost prodat nebo koupit, je důležité nechat si vystavit originální výpis z katastru nemovitostí. Do katastru sice můžete nahlížet a vytisknout základní popis, ten však neslouží k dalším majetkovým jednáním.