Výměna kotlů na tuhá paliva se komplikuje, dodávky jsou nejisté
Nutná výměna nevyhovujících starých kotlů na tuhá paliva čeká spoustu českých domácností už letos v září. Vše ovšem komplikuje situace na trhu. Dodavatelé mají problémy s různými komponenty a čekací doby jsou mnohdy v řádech měsíců.
Aktuální situace na trhu je velmi nejistá. Dodavatelé čekají na chybějící komponenty, cena železa kolísá a další překážkou je i nepředvídatelný vývoj cen paliv a energií.
Už v září přitom čeká tisíce českých domácností výměna kotlů 1. a 2: emisní třídy. Těm, co kotel nevymění a dál budou používat ten starý, bude hrozit pokuta až 50 tisíc korun. Výměna se v České republice týká zhruba 210 tisíc kotlů.
Výměna se týká kotlů zakoupených před rokem 2000 a kotlů emisní třídy 1 a 2, které zatěžují přírodu. Jejich nedokonalým spalováním se totiž do ovzduší dostává spousta škodlivin, kam patří zejména rakovinotvorný benzopyren. Vytápět se bude smět jen kotli, které spadají do 3., 4. nebo 5. emisní třídy. Konec je také kotlům, které si kutilové vyrobili sami.
Podle odborníků je ale téměř nemožné vyměnit do daného termínu všechny kotle.
Dotace jsou v tomto případě možné ve formě kotlíkových dotací, a v rámci programu Nová zelená úsporám. Kotlíkové dotace budou nadále dostupné pouze nízkopříjmovým domácnostem. Ostatní mohou o podporu žádat právě ve druhém zmíněném programu.
Psali jsme také:
- Konec topení plynem do roku 2040
- České domácnosti si příští rok připlatí za energie. Připravte si zhruba tisíc korun navíc
- Zařiďte si domácnost s optimální spotřebou energie
- Domácnosti si od nového roku připlatí za elektřinu
- Odstartovala Nová zelená úsporám
- Nový motor pro české stavebnictví. Další etapa Nové zelené úsporám podpoří renovaci a výstavbu