Vyvýšené záhony se stávají velmi oblíbené, jaké jsou jejich výhody?
Vyvýšené záhony známe již několik desetiletí, avšak svůj boom u zahrádkářů zažívají především v posledních letech. Stávají se nejen praktickým, ale mnohdy i designovým doplňkem našich zahrad. Jaké jsou výhody vyvýšených záhonů a proč je dobré si je pořídit?
Již naši předkové před mnoha lety věděli o výhodách pěstování zeleniny ve vyvýšených záhonech. První vyvýšené záhony lze hledat už v Semiradiných zahradách ve starém Babyloně. Ve středověku bývaly vysoké záhony součástí klášterní zahrady, dlouhou historii má také jejich používání ve Francii nebo v Anglii.
Vyvýšený záhon je v podstatě metoda využití lepšího zúrodnění půdy. Tajemství vyšší úrodnosti spočívá ve větší vlhkosti takových záhonů a ve zvýšeném obsahu živin.
Jak napovídá název, vyvýšené záhony jsou místa k pěstování umístěna nad stávajícím terénem. Uvnitř je vyplněn velkým množstvím postupně se rozkládající organické hmoty. Pro náplň lze využít různé zbytky ze zahrady z prořezů keřů a stromů včetně silných větví, listí, posekaná trávy nebo části rostlin po sklizni, důležitou složkou vysokého záhonu je také kompost.
Velkou výhodou vysokých záhonů je to, že díky velkému množství organických živin je něm hodně kvalitního a úrodného substrátu. Plusem je i to, že záhon se nemusí hnojit, protože živiny se postupně uvolňují při rozkladu organické hmoty. Doplňuje se pouze kompost.
Záhon nad terénem má také lepší mikroklimatické podmínky, na rozdíl od klasických záhonů slouží jako lapač slunečních paprsků a snadněji se prohřívá, mnohdy tak díky němu lze urychlit sklizeň. Organická hmota v záhonu slouží zase jako houba na srážkovou vodu, pojme jí mnohem více než běžný záhon na stejné ploše.
Vysoký záhon umožní pěstovat rostliny i na místech, kde by to předtím nebylo možné vůbec, například na vydlážděné ploše.
Vyvýšený záhon může být z kamenů, cihel, proutí či dřeva. Pokud zvolíte vhodný materiál, může se stát záhon i zajímavým okrasným prvkem zahrady.
Použijeme-li na vytvoření vyvýšeného záhonu dřevěné latě, nikdy nesmí být chemicky ošetřené. Využít se dají i dřevěné palisády. Dřevo je třeba od vrstev uvnitř záhonu odizolovat, aby vydrželo co nejdéle. Možností jsou netkané textilie či geotexilie.
V neposlední řadě usnadňuje vyvýšený záhon zahradničení starším lidem, kteří se hůře ohýbají, nebo lidem s tělesným postižením.
Pěstování zeleniny
Zejména v prvním roce poskytuje vysoký záhon velké množství živin, které vyhovují náročné zelenině. Jako první vysaďte košťáloviny, celer, pór, cukety, okurky, dýně, rajčata nebo i brambory. V dalších letech už můžeme zařadit kořenovou zeleninu, saláty, špenát ale třeba i jahody.
Pro správné pěstování je také dobré vědět, jaké materiály do záhonů navrstvit.
- Větve z ovocných stromů
- Pokosená tráva
- Vrstva (méně kvalitní) zeminy
- Kompost nebo hnůj
- Kvalitní zahradní substrát
Psali jsme také: