Trvalky a jejich význam v zahradě
Trvalky se dlouhodobě těší zájmu většiny zahradníků. Krásně kvetou, nádherně voní a v zahradě představují důležitý prvek. Navíc péče o ně je poměrně snadná. Ve správných podmínkách vydrží trvalky pěknou řádku let.
Březen, měsíc probouzející se přírody, přináší do našich zahrad první náznaky nového života. Po zimním spánku začínáme pozorovat první známky obnovy a vzrůstu. Zahrádkáři se těší na začátek nové zahradní sezóny a plánují své kroky pro následující měsíce. S čím je potřeba na zahradě v březnu začít?
Jaro je na údržbu zahrady asi nejnáročnější, řádná péče se ovšem vyplatí. Právě teď máte šanci zahradu probudit do nové sezony. Pustit se můžete do ošetření trvalkových záhonů, údržby a hnojení trávníku a vynechat byste neměli ani ořez keřů a stromů.
Trávník
Trávník si aktuálně zaslouží po zimě hnojení. Použijte prostředek s vyšší dávkou dusíkatého hnojiva, které nastartuje růst a dodá travnaté ploše svěže zelenou barvu. Vhod přijde také kompost, který půdě zajistí potřebné živiny. Jaro je také ideální na založení nového trávníku. Rozhodnout se můžete buď mezi výsevem či travním kobercem. „Výsev trávníku je dobrý nápad, ale ne vždy. My doporučujeme dělat výsev na jaře a na podzim, ovšem dost často se to nepovede. Pokud si pak spočítáme náklady, práci a energii vynaloženou na to, aby byl trávník skutečně hezký, vychází lépe pokládka travního koberce,“ říká odborník na zahrady Přemysl Písař ze Zahradnictví Plzeň.
Aktuálně je vhodný čas i na odzimování keřů, ořez stromků či úpravu trvalkových záhonů. Zahradníci také doporučují omladit okrasné traviny jejich sestřihnutím.
Substrát
Každý zahrádkář ví, že za jeho úspěchem stojí také výběr dobrého substrátu. Poznáte ho především podle jeho struktury. Půda by měla být měkká, vzdušná a příjemná na omak. Dalším kritériem je také barva. Ta by měla být u profesionálních substrátů spíše hnědá. Tady se ale také rozhoduje podle poměru látek a způsobu využití. Důležité je i dobré a trvalé provzdušnění substrátu, které je zásadní pro zdravý růst rostlin. „Pokud nezvolíme dobré hnojivo a zeminu v náležité kvalitě, pak nemůžeme očekávat, že květiny budou vypadat jak z katalogu. Základem je kvalitní substrát. Ten poznáme podle podílu humusu, měl by obsahovat i bílé jíly, měla by být zastoupena i vláknina a rašelina,“ říká odborník Přemysl Písař.
Stromky a keře
Plánujete na zahradě změny či novinky? Ideální je pořídit si nějaký zajímavý solitér, který vám bude dělat radost a ozdobí zahradu. Zajděte do zahradnictví a poohlédněte se po jehličnanech, stromech či keřích. Například balové solitéry jsou levnější než rostliny v kontejneru. Ušetříte tak zhruba 40%. Balovky se ideálně vysazují na jaře a na podzim. Rostliny mají totiž velké baly a spolehlivě se ujímají. Nenáročná je například magnolie. Tyto keře nebo stromy se pyšní nádhernými květy.
Mulčovací kůra
Po zimě je také potřeba dosypat do okrasných záhonů mulčovací kůru. Jedná se o kůru z borovice či smrku, velmi často směs obou druhů. Je nadrcená na takové kousky, aby na povrchu záhonu působila přirozeným a nerušivým dojmem. Dostanete ji v pestré škále od jemně drcené až po hrubou. Jemná se hodí pro trvalky a bylinky, hrubá na dřeviny a okrasné keře. „Pro velké plochy je ideální volně ložená kůra, pro malé si vystačíte s tou pytlovanou. Rozdíly jsou v ceně ale hlavně v kvalitě. Nekvalitní kůra může obsahovat prach a různý odpad, což pak na zahradě mizí,“ říká Přemysl Písař. Mulčovací kůra také dovede zabránit růstu plevele mezi okrasnými rostlinami. Navíc pomáhá půdě lépe udržovat dostatečnou vlhkost.
Bylinky
Těšíte se už na první jarní grilování? Určitě si pořiďte čerstvé bylinky, které jsou ideální pro venkovní kulinářství. Pro jeich vysazení vám postačí běžný nehnojený záhonek, nebo zemina smíchaná s pískem a trochou kompostu. Hnojení bylinkám nedělá příliš dobře. Pro sázení používejte spíše zeminu s pískem či kompost. Sazeničky pořizujte výhradně v zahradnictví. Nikdy nekupujte ty z malých květináčů v supermarketu. Ty jsou určené především k rychlé spotřebě, ne na pěstování. „Důležité je to, aby rostlina byla mladá, svěží, bylo o ni dobře postaráno a pak dokáže v kuchyni i na zahradě udělat velkou parádu,“ dodává Přemysl Písař.
Například v Zahradnictví Plzeň aktuálně vítají jaro čerstvým závozem. Připraveno zde mají tisíce rostlin a stromů skladem, čerstvé bylinky v bio kvalitě, volně ložené profi substráty, prostokořenné ovocné stromky, osivo a cibuloviny. Najdete je v Plzni na Domažlické 181. A pokud chcete jen nasát příjemnou jarní atmosféru, určitě je zahradnictví velmi inspirativním místem! Přijít můžete každý den včetně víkendu od 9 do 18h. Pro nákup můžete využít i eshop www.4mygarden.cz.
Trvalky se dlouhodobě těší zájmu většiny zahradníků. Krásně kvetou, nádherně voní a v zahradě představují důležitý prvek. Navíc péče o ně je poměrně snadná. Ve správných podmínkách vydrží trvalky pěknou řádku let.
Hmyzu ubývá, zahrádkáři ovšem dobře vědí, že bez včel by se nedočkali pořádné úrody – sklizeň ovoce i zeleniny je na nich závislá víc, než se zdá. Medonosné rostliny v zahradě poskytnou včelám, motýlům a dalšímu potřebnému hmyzu pastvu v období, kdy přestanou kvést ovocné dřeviny. Medonosné rostliny navíc udělají na vaší zahradě velkou parádu.
Budujete novou zahradu a nevíte, jak docílit krásného trávníku? V zásadě máte dvě možnosti. Buď položíte hotový koberec, nebo trávník vysejete. Každý způsob má své pro a proti. Záleží ale také na tom, kolik péče chcete novému trávníku věnovat.
Kámen je přírodní a originální prvek, který může mít v zahradě široké využití. Může být jak funkčním, tak i okrasným prvkem. Díky kameni můžeme esteticky propojit dům se zahradou, a vytvořit tak harmonické prostředí pro bydlení.
Stromy pro naši zahrádku bychom neměli vybírat náhodně. Jejich nákup je potřeba dobře naplánovat a promyslet. Každá zahrada totiž potřebuje jiné řešení a je také třeba zohlednit celou řadu různých faktorů, především pak velikost zahrady. Stromy tvoří takzvanou kostru zahrady a udávají její formu a charakter.
Asi se shodneme, že mít čerstvé bylinky po ruce na vlastní zahrádce je ideální nejen pro naše kulinářství. Čerstvé bylinky mají výraznou vůni i chuť a dokážou vhodně nahradit koření ze sáčku. Řada z nich navíc patří mezi léčivé. A to není vše, na naší zahrádce totiž taková bylinková zahrádka vypadá velmi krásně.