Zahrada v lednu
V lednu bývá zahrada často pokryta sněhovou pokrývkou a nám nezbývá než čerpat inspiraci v teple u krbových kamen a čaje. I tak se můžete ale pozvolna vydat na obhlídku a připravit se na nadcházející sezónu. Prozradíme vám, co v lednu můžete na zahradě udělat.
V lednu zahrada spí. Jediné, co jí pod sněhovou nadílkou zdobí jsou stálezelené listnáče a jehličnaté stromy. Pokud jste náruživými zahrádkáři, můžete začít vysévat semena některých trvalek do venkovních truhlíků. Pro jejich správné vyklíčení je totiž dobré, aby prošly mrazem.
Pokud vaši zahradu zasype vydatná sněhová nadílka, obejděte všechny keře a jehličnany a zbavte je těžké vrstvy sněhu. Pokud je to ještě možné, koruny stromů raději svažte. Stále je také čas přikrýt některé rostlinky chvojím a ochránit je tak před mrazem. Sníh odklizený ze zahradních chodníčků, můžete přidat ke kořenům stromů, což poslouží jako přirozená závlaha. Pokud je naopak sněhu nedostatek, stromy a keře zalijte.
Leden je také vhodný čas na prořezání okrasných stromů a keřů. Pozor ale na ty, které kvetou již brzy na jaře. Sestříhnout můžeme i živé ploty, to ovšem jen v těch teplejších dnech.
Máte na zahradě okrasné jezírko? Vytvořte v ledu díry, aby se voda nekazila.
Co je důležité, nezapomeňte na to, že není dobré procházet se po zmrzlém trávníku. Poškodíte ho a tráva na jaře bude slabá.
V lednu je také nejvhodnější čas k odstranění druhé kůry ovocných stromů. Ta je většinou na vnější straně kmene, je odumřelá a mohou pod ní být ukryty kokony škůdců a výtrusy hub. Druhotnou kůru lze seškrábat speciální škrabkou. Je také ideální čas k řezání roubů pro jarní roubování.
Nezapomeňte přikrmovat ptáčky a zajistěte si tak úžasnou podívanou za oknem, navíc opeřenci se vám v létě dostatečně odmění prací na zahradě.
Psali jsme také: