Leden může přinést do zahrady klid a krásu. I když na první pohled může vypadat, že příroda odpočívá, lednová zahrada však ukrývá mnoho zajímavých úkolů pro zahrádkáře. Do čeho je vhodné se v lednu pustit a na co se připravit?
Lednový měsíc může být ideálním časem na plánování a přípravu na nadcházející jaro. Zkontrolujte své zahradní nástroje, připravte plán na zahrádkářské projekty a zvažte, jaké rostliny chcete letos vypěstovat. Můžete začít přemýšlet o nových zahradních aranžmá a designových prvcích.
Přestože v lednu některé rostliny odpočívají, stále je třeba dbát na jejich ochranu před mrazem. Přikrývky nebo speciální materiály mohou být použity k ochraně citlivých rostlin před nízkými teplotami. Je to zvláště důležité v oblastech s ostrými zimami.
Pokud jste náruživými zahrádkáři, můžete začít vysévat semena některých trvalek do venkovních truhlíků. Pro jejich správné vyklíčení je totiž dobré, aby prošly mrazem. Jde například o petúnie, pelargonie, dračíky či lobelky. Leden je také vhodný čas na prořezání okrasných stromů a keřů. Pozor ale na ty, které kvetou již brzy na jaře. Sestříhnout můžeme i živé ploty, to ovšem jen v těch teplejších dnech. Nezapomeňte na to, že pokud panují mrazy, není dobré procházet se po zmrzlém trávníku. Poškodíte ho a tráva na jaře bude slabá. V lednu je také nejvhodnější čas k odstranění druhé kůry ovocných stromů. Ta je většinou na vnější straně kmene, je odumřelá a mohou pod ní být ukryty kokony škůdců a výtrusy hub. Druhotnou kůru lze seškrábat speciální škrabkou. Je také ideální čas k řezání roubů pro jarní roubování.
Do miniskleníku či do výsevní misky můžete v lednu vysadit i mnoho druhů zeleniny. Například celer, rané odrůdy květáku či salátové okurky. Zasadit můžete i tyčková rajčata určená pro pěstování ve skleníku, pór letní, salát hlávkový k rychlení a salát listový. Pěstovat můžete v prvním měsíci také obilné klíčky, které jsou skvělým zdrojem vlákniny a vitaminů a pomohou vám ubránit se poletujícím bacilům a virům. Výborně se hodí například do salátů, polévek, pomazánek nebo do rizota. Dalším zdrojem vitaminů je také řeřicha, kterou můžete vysadit spolu s obilnými klíčky.
Nezapomínejte také na ptáky a poskytněte jim v zimních měsících místo, kde mohou nalézt potravu a přístřeší. Umístěte krmítko se semeny a ptačí budky, aby měli ptáci možnost odpočinout si a nabrat sílu.
Zahrada v lednu může být klidná, ale zároveň nabízí řadu aktivit a příležitostí. Ať už je to péče o rostliny, příprava na jaro, nebo jednoduchá radost z krásy zimní krajiny, lednový měsíc může být pro zahradníky stejně inspirující jako každý jiný.
Mohlo by vás zajímat
Exteriér
Bezúdržbová zahrada? Realita, nebo fikce?
Pojem bezúdržbová zahrada zní slastně, je to ale vůbec možné? Zálivka, hnojení, odplevelení, sekání, vertikutace a další množství činností na zahradě se bez nás přece neobejde. Přesto si ale můžeme v mnohém práci usnadnit a svoji zahradu té bezúdržbové přiblížit!
Mohlo by vás zajímat
Zahrada
Zahrada jako od architekta svépomocí!
Chcete mít zahradu jako od zahradního architekta, ale bojíte se, že sami to nezvládnete? Pod dohledem odborné firmy si jistě vybudujete své venkovní království sami podle vašich představ. Zahradnictví Plzeň totiž nabízí novou službu, v rámci které vám odborníci poradí, co je pro vaši zahradu nejlepší a pomůžou vám s nejtěžšími úkoly. Výhodou je, že si k zahradě vytvoříte vztah a také hodně ušetříte.
Mohlo by vás zajímat
Exteriér
Proč pěstovat medonosné rostliny v našich zahradách?
Hmyzu ubývá, zahrádkáři ovšem dobře vědí, že bez včel by se nedočkali pořádné úrody – sklizeň ovoce i zeleniny je na nich závislá víc, než se zdá. Medonosné rostliny v zahradě poskytnou včelám, motýlům a dalšímu potřebnému hmyzu pastvu v období, kdy přestanou kvést ovocné dřeviny. Medonosné rostliny navíc udělají na vaší zahradě velkou parádu.