Podzimní měsíce jsou vhodné na výsadbu nových rostlin. Půda je totiž dostatečně vlhká a prohřátá. Především pak keře i stromky se dobře sázejí a ujímají. Kromě toho lze sázet i růže a další květiny.
Během října můžeme sázet do země také cibuloviny, ty se nám pak odmění brzy z jara. Vhodné jsou například hyacinty, tulipány, narcisy, modřence, ozdobné česneky, ale také například venkovní bramboříky či kosatce. Pokud je pak zasadíme do nádob a necháme v přirozeně chladném počasí někde v chodbě, ozdobí nám svými květy Vánoce.
Z růžových keřů lze vysazovat všechny typy, tedy malé skalkové či záhonové růže, minirůžičky i velké sadové keře.
V tomto období také můžeme založit skalku. Pokud budujeme novou, máme ideální počasí k její výstavbě. Přes zimu se skalka přirozeně usadí, vše do sebe zapadne a na jaře můžeme už rovnou sázet.
Na zahradě můžeme v říjnu také vysazovat novou zeleninu jako například česnek nebo některé odrůdy cibule.
V říjnu nás také čeká poslední sečení a hnojení trávníku. Sekat musíme na nižší výšku, aby do příchodu zimy ještě trochu obrostl. Hnojíme přípravky s nízkým obsahem dusíku, fosforu a hořčíku. Podzimní hnojivo má mít především dostatek draslíku, který trávě pomůže zesílit a odolat zimním podmínkám.
Hnojení spousta lidí podceňuje, nebo úplně ignoruje, přitom jeho význam je veliký, stejně jako volba hnojiva. Správné hnojivo zvýší kondici a odolnost trav proti vymrznutí během následující zimy.
Běžná hnojiva obsahují:
Dusík zajištuje, aby vše na zahradě správně rostlo, to ovšem není potřeba na podzim, kdy se zahrada ukládá ke spánku.
„Podzimní hnojiva jsou složena tak, že je zde výrazně méně dusíku, a naopak větší množství draslíku, ten rostlinu zesiluje a připravuje jí na zimu. Celkově přispívá k lepší odolnosti vůči mrazu. Takto docílíte toho, že například trávník přirozeně sníží svůj růst,“ říká odborník na zahrady Přemysl Písař ze Zahradnictví Plzeň.
Výběr hnojiv je velký, můžete zvolit kapalné minerální hnojivo, organo-minerální honjivo, či čistě přírodní, organické hnojivo.
„Poprvé se hnojí v září, podruhé pak v říjnu, rostlina má tak čas, aby zastavila svůj růst a připravila se na zimu, vybuduje si tak větší odolnost.To platí jak pro trávník, rostliny, tak i pro ovocné stromy. Ty budou pak na jaře vitální, bez infekce a s plody bez vad a červíků,“ dodává Písař.
Mohlo by vás zajímat
Exteriér
Bezúdržbová zahrada? Realita, nebo fikce?
Pojem bezúdržbová zahrada zní slastně, je to ale vůbec možné? Zálivka, hnojení, odplevelení, sekání, vertikutace a další množství činností na zahradě se bez nás přece neobejde. Přesto si ale můžeme v mnohém práci usnadnit a svoji zahradu té bezúdržbové přiblížit!
Mohlo by vás zajímat
Zahrada
Zahrada jako od architekta svépomocí!
Chcete mít zahradu jako od zahradního architekta, ale bojíte se, že sami to nezvládnete? Pod dohledem odborné firmy si jistě vybudujete své venkovní království sami podle vašich představ. Zahradnictví Plzeň totiž nabízí novou službu, v rámci které vám odborníci poradí, co je pro vaši zahradu nejlepší a pomůžou vám s nejtěžšími úkoly. Výhodou je, že si k zahradě vytvoříte vztah a také hodně ušetříte.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Co je to permakulturní zahrada a jak o ni pečovat?
Permakulturní pěstování má několik specifik. Za prvé se zcela obejde bez chemie a jiný je i způsob výsadby a skladba rostlin. Pokud takovou zahradu chcete mít i vy, rozhodně zapomeňte na vypleté řádky a pravidelné zalévání. Permakulturní přístup totiž pracuje se znalostí přirozených principů a napodobuje fungování přírody.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Jak se před podzimem postarat o trávník
Dokonalý trávník je chloubou mnohých majitelů zahrad. Jenže aby byl opravdu hustý a zelený, potřebuje mnoho péče. Na jaře a v létě především sekání, zavlažování a výživu. Na podzim se jeho potřeby ale mění. A protože léto se s námi pomalu loučí a na řadě je podzim, je dobré dát zahradě potřebnou péči, než dorazí chladné dny. Poradíme vám, jak se o trávník v těchto dnech starat.