Srpen představuje pro zahradu vrchol plodnosti. Aby zahrada byla ještě dlouho do podzimu svěží, je třeba o ni dbát i v tomto měsíci. Co byste neměli v srpnu zanedbat?
Začneme od trávníků, který je základem každé zahrady. V srpnu ho naposledy přihnojte, v suchých dnech dohlédněte na dostatek závlahy a raději to nepřehánějte se sekáním. Popřípadě přenastavte výšku sečení o něco výš, aby tráva nezežloutla.
V srpnu také stříhejte živé ploty. Raději v chladu nebo navečer, nikdy nestříhejte za poledního žáru. Pěkně vám pak zhoustnou. Jehličnatým živým plotům ještě zakraťte výhony vyrážející mimo žádaný tvar. Používejte k tomu spíše než křovinořez jen ostré nůžky.
Letničkám odstřihněte odkvetlé květy, aby dlouho kvetly. Budou tak mít více semen a prodloužíte jim sezónu. Díky údržbě budou totiž moci nasadit nové květy.
V srpnu se také rychle množí nejrůznější škůdci. Mšice mají v tomto období zálusk především na růže. Listy proto pravidelně kontrolujte a popřípadě rychle zakročte postřikem.
Odstraňujte také odkvétající květy záhonových růží, zbytečně by se tvorbou semen vysilovaly.
Srpen je ideálním měsícem, kdy je třeba zasadit cibulky pro nastávající sezónu, pokud tedy chcete na jaře mít zahradu plnou květů, vysaďte teď sněženky, bledule a bramboříky.
Srpen je také ideální pro údržbu ovocných stromů, konkrétně peckovin. Zahajte proto letní řez, v této době se totiž budou stromky lépe hojit. Pozor také na nahnilé plody na stromech. Je potřeba je do posledního otrhat, protože by na uhnilé plody mohly zaútočit svilušky. V tom případě raději nepoužívejte chemii, která by nebyla vhodná pro ostatní zdravé plody a raději zvolte přípravky na bázi lecitinu, nebo řepkového oleje.
Zahrada si na konci prázdnin říká také o nové přírůsty. Pořiďte si v zahradnictví květy chryzantém, aster, ocúnů a vřesů.
A pokud chcete mít veselé Vánoce s živými dekoracemi, zasaďte do květináčů narcisy a bramboříky. Nádoby přikryjte, aby na ně nešlo světlo, dejte na chladné místo a vězte, že se dočkáte krásné vánoční dekorace.
Hledáte další tipy a rady pro vaše zahrady? Podívejte se na Přemkovy rychlé rady pro zahrady.
Mohlo by vás zajímat
Exteriér
Bezúdržbová zahrada? Realita, nebo fikce?
Pojem bezúdržbová zahrada zní slastně, je to ale vůbec možné? Zálivka, hnojení, odplevelení, sekání, vertikutace a další množství činností na zahradě se bez nás přece neobejde. Přesto si ale můžeme v mnohém práci usnadnit a svoji zahradu té bezúdržbové přiblížit!
Mohlo by vás zajímat
Exteriér
Proč pěstovat medonosné rostliny v našich zahradách?
Hmyzu ubývá, zahrádkáři ovšem dobře vědí, že bez včel by se nedočkali pořádné úrody – sklizeň ovoce i zeleniny je na nich závislá víc, než se zdá. Medonosné rostliny v zahradě poskytnou včelám, motýlům a dalšímu potřebnému hmyzu pastvu v období, kdy přestanou kvést ovocné dřeviny. Medonosné rostliny navíc udělají na vaší zahradě velkou parádu.