Zájem o hypotéky klesá, jaké jsou výhledy do budoucna?
Banky a stavební spořitelny poskytly v měsíci lednu hypoteční úvěry za 32,6 miliardy korun. Oproti prosinci je to více než čtvrtinový pokles. Stejný trend pak následovaly i počty poskytnutých hypoték.
Meziměsíční propad téměř o 12 miliard korun je podle odborníků vyšší než běžné lednové zpomalení. V prvním měsíci roku bylo poskytnuto 10.000 hypoték, tedy o 28 procent méně než v prosinci. Je to nejnižší počet poskytnutých hypoték od srpna 2020. Objem pak klesl ze 34,2 miliardy na 26,3 miliardy korun. U refinancovaných úvěrů pak z 10 na 6,3 miliardy Kč. U nových hypoték není pokles tak velký jako u refinancovaných úvěrů, což dokazuje především to, že je stále velký zájem o to bydlet ve vlastním.
Podle odborníků je důvodem nižšího zájmu pokračující růst úrokových sazeb. Další větší ochlazení trhu se pak očekává v dubnu, kdy vstupuje v platnost přísnější regulace limitů pro poskytování hypoték.
V lednu klesl zájem zejména o úvěrování investičních nemovitostí. Důvodem je nejen růst úrokových sazeb, ale i pokračující růst cen nemovitostí.
Úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypotečních úvěrů v lednu vzrostla na 3,4 procenta z prosincových tří procent. Růst sazeb tak dále zrychluje a byl v lednu nejrychlejší od poloviny loňského roku, kdy Česká národní banka začala zvyšovat sazby. Odborníci předpokládají, že do poloviny letošního roku půjdou úrokové sazby ještě nahoru a budou se pohybovat kolem 5,0 až 5,5 procenta, koncem roku by pak pozvolna mohly začít klesat.
Psali jsme také:
- Realitní bublina – A jak z ní ven? Odborníci zhodnotili uplynulý rok a předpověděli blízký vývoj na realitním trhu
- V nabídce realitních kanceláří je stále více rozestavěných domů
- Limity pro poskytování hypoték budou přísnější