Volba živého plotu je ovlivněna lokalitou, jejím charakterem, výsadbou na konkrétním pozemku, který chceme oplotit a okolní výsadbou, ale i konkrétními budovami na pozemku, jejich architekturou, vzhledem a účelem. Důležitý je také správný výběr druhů dřevin podle klimatického pásma, množství světla, vlhkosti a typu půdy.
Živé ploty mohou být tvarované – pravidelně stříhané do konkrétních tvarů, a nebo volně rostoucí. Dále se živé ploty rozlišují podle výšky - na nízké, střední a vysoké.
Živé ploty můžeme zakládat od jara do podzimu, čili po celé vegetační období, ovšem vždy záleží na druhu dřeviny.
Listnaté dřeviny umisťujeme na klidnější strany pozemků, jehličnany a stálezelené dřeviny na ty hlučnější – nejčastěji tedy na vnější hranice pozemků.
Klasikou českých zahrad je thuje, dlouhá léta je ovšem trnem v oku zahradníkům, kteří tvrdí, že plot ze stálezelených keřů se dá vymyslet daleko vkusněji.
Výbornou alternativou klasických živých plotů je hlohyně se svými barevnými tobolkami. Přes tento trnitý keř nepronikne žádný zloděj, vyhýbají se mu dokonce i kočky. Hlohyně dorůstá až do 3 metrů a od května ozdobí vaši zahradu bílými kvítky. Její plody pak tvoří výbornou potravu pro ptáky, takže budete mít na zahradě stále živo a veselo. Hlohyně uvítá slunečné i stinné stanoviště a velmi dobře snáší také sucho.
Oblíbenou rostlinou je také buxus. Ten má téměř nulové nároky na péči. Mezi nejoblíbenější kultivary patří zimostráz obecný a zimostráz malolistý. Oběma se dobře daří v polostínu a ocení pravidelnou zálivku. Ačkoli ho možná znáte z nižších plotů, dorůstá se až úctyhodných 10 metrů. Od března do dubna kvete a v říjnu se můžete těšit na jeho typické třírohé tobolky. V živých plotech je oblíben i pro možnost sestřihu.
Do zahradnické módy posledních let jednoznačně přišel ptačí zob. Neopadavý keř se zlatými, zelenými či panašovanými listy sice roste pomalu, ale výsledný plot z něj je velmi hustý a neprostupný. Dosáhne výšky až 3 metrů. Také jeho plody přilákají na zahradu řadu ptáků.
Živý plot můžete vysázet i z mahonie. Ta se bohatě větví a krásně kvete. Žluté kvítky od září vystřídají černomodré plody, které změní pohled na rostlinu i vaši zahradu. Mahónie jsou ideální přechodovou dřevinou mezi přísně tvarovaným živým plotem a volně rostoucím.
Na živé ploty se perfektně hodí i rozsochatý tis. Nevadí mu slunné ani stinné stanoviště, ovšem nesnese přílišné sucho. Bývá také dražší oproti předchozím variantám.
Živý plot můžeme vypěstovat prakticky téměř z každé dřeviny, proto většinou záleží hlavně na vašich požadavcích, možnostech a vkusu. Pokud pak živý plot chcete vkusně doplnit nějakými keři tak, aby vaše zahrada vypadala v každém ročním období trochu jinak, zvolte muchovníky, aronie, rakytníky, hlošiny, dříny, nebo svídy. V živém plotu budou krásně vypadat i dřišťály, růže, kdoulovce, kaliny, nebo komule.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Jak postupovat při výsadbě balkónových rostlin a letniček?
Nastal čas vyzdobit okenní parapety a balkony truhlíky a nádobami s krásnými letničkami. Ať už máte rostliny z vlastní předpěstované sadby, nebo jste využili širší nabídky zahradnictví, máte nejvyšší čas na výsadbu balkonových rostlin. My jsme pro vás ty nejzásadnější postupy a rady zjišťovali v Zahradnictví Plzeň.
Mohlo by vás zajímat
Exteriér
Živé ploty ano/ne?
Čím více zeleně na zahradě, tím lépe. Proč tedy i obyčejný plot nenahradit tím živým? Jednak chrání zahradu před větrem, prachem i hlukem a také dokáže vytvořit neprůhlednou bariéru pro vaše soukromí. Navíc pokud zvolíte kvetoucí rostliny, může být i na pohled krásný.
Mohlo by vás zajímat
Exteriér
Základy zahradníkova úspěchu – rady a tipy!
Koupit kytičky a vybrat správné místo ještě není výhra. Důležité je to, do čeho rostlinky budeme sázet. Každý zahrádkář ví, že za jeho úspěchem stojí také výběr dobrého substrátu. Pokud vám tedy rostlinky nevzejdou tak, jak si představujete, může být chyba právě ve výběru pěstební směsi či hnojiva. Ta se může u jednotlivých výrobců značně lišit. V některé půdě rostliny prospívají lépe, v jiné hůře. Co dělat, abyste zvolili tu správnou, na to vám odpoví další díl pořadu Přemkovy rychlé rady pro zahrady.