Zákon o realitním zprostředkování: co znamená jeho novela pro realitní kancelář?
Nový zákon o realitním zprostředkování, který prezident podepsal dne 8.1.2020, nabyde účinnosti v nejbližších dnech. Stane se tak patnáctý den po vyhlášení ve Sbírce zákonů. Ministerstvo pro místní rozvoj očekává, že k tomu dojde během února nebo počátkem března 2020.
Tato dlouho připravovaná a očekávaná právní úprava přináší základní pravidla pro činnost realitních zprostředkovatelů.
Nová právní úprava by měla zvýšit důvěru spotřebitelů v realitní služby a snížit počet neprofesionálních a nekorektních makléřů působících na realitním trhu.
Zeptali jsme se ředitelky Realitní kanceláře Pubec Mgr. Šárky Pubcové, jaký dopad bude mít realitní zákon na praxi firmy.
,,Po podrobném prostudování zákona jsem dospěla k jednoznačnému názoru, že žádný. Veškeré povinnosti, které realitní zákon pro realitní zprostředkovatele nově stanoví, naše firma řadu let naplňuje:
a) vzdělání a praxe majitele firmy a členů statutárního orgánu – většinový majitel a jednatel Ing. Pavel Pubec má vysokoškolské vzdělání v oboru stavebnictví a praxi v realitní činnosti 30 let, spolumajitelka a jednatelka firmy Mgr. Bc. Šárka Pubcová má vysokoškolské vzdělání v oboru práva a ekonomie a praxi v oboru 24 let. Všichni makléři jsou zaměstnanci firmy na základě pracovních smluv, a proto tyto požadavky splňovat nemusí. Za jejich jednání odpovídá firma.
b) povinné pojištění – naše firma je již řadu let pojištěna pro případ vzniku povinnosti nahradit újmu zájemci způsobenou zprostředkovatelem až do výše 5 milionů, což několika násobně převyšuje zákonný požadavek.
c) smlouva o realitním zprostředkování – naše smlouvy o zprostředkování jsou vždy uzavírány písemně a vždy obsahovaly nově stanovené zákonné požadavky v plném rozsahu (výši kupní ceny či nájemného, výši provize, apod.). Proto i zde u nás k žádné změně nedochází.
d) informační povinnost – dle nově vzniklého zákona je zprostředkovatel povinen předat zájemci výpis z katastru nemovitostí a informovat ho o všech závadách váznoucích na předmětu převodu. U každé zakázky vždy zajištujeme výpis z katastru nemovitostí, ze kterého je zřejmý nejen přesně specifikovaný předmět prodeje, ale také veškeré právní vady na něm váznoucí. Naprostou samozřejmostí je zjištění veškerých dostupných informací o předmětné nemovitosti a předávání těchto informací zájemcům o koupi. Toto určuje kvalitu práce dané realitní kanceláře – zjišťovat a sdělovat přesné a co nejpodrobnější dostupné informace o nemovitosti.
e) úschova finančních prostředků – bohužel formulace ustanovení týkajícího se úschovy je v novém zákoně velmi nešťastná. Co v konečném důsledku znamená „zprostředkovatel není oprávněn nabízet úschovu …“? Zprostředkovatel nesmí úschovu nabízet, ale pokud o ní klient výslovně požádá, tak mu může úschovu poskytnout? Co není zákonem zakázáno, je dovoleno. Obávám se, že tato formulace umožňuje vykládat si význam tohoto ustanovení dle libosti a v praxi tak může znamenat velké problémy. Přitom požadavek na to, aby zprostředkovatelé nemohli úschovy poskytovat, byl jedním ze základních „bezpečnostních“ opatření na ochranu klientů. Dle mého názoru by však možnost poskytovat úschovy na výslovnou žádost klientů měla být zprostředkovatelům ponechána, ale zákon by měl stanovit jasné a přísné podmínky (samostatné účty pro každou transakci, pojištění vkladů, oddělená evidence těchto účtů, apod.). Naše firma na žádost klientů úschovy poskytuje, a to odděleně od běžných finančních prostředků firmy, ale také zajišťujeme úschovy přes notáře, advokáty či banky. Vždy záleží na požadavku klienta. Proto i tento nový aspekt zákona, pokud se opravdu ukáže, že zprostředkovatel úschovu poskytovat nemůže, nijak nenaruší naší praxi.
Dle mého názoru na solidní realitní firmy, které na trhu působí již řadu let, mají zavedený systém a dodržují etiku, nebude mít nový realitní zákon žádný negativní dopad. Doufám však, že alespoň částečně tento zákon vyřadí ze hry nekorektní realitní makléře, kteří kazí renomé realitního oboru.“ dodává závěrem Šárka Pubcová.
Doporučujeme také:
Jak prodat nemovitost zatíženou zástavním právem?