Zamezte zbytečným únikům tepla
Mnoho majitelů rodinných domů trápí vysoké náklady za vytápění a stále se zvyšující ceny energií. Starší budovy i novostavby často vykazují konstrukční závady, které se projevují nehospodárným nakládáním s teplem, snížením tepelné pohody a životnosti stavebních materiálů, což může vést až ke zhoršení statiky budovy. Na co si dát proto pozor?
Noční můrou projektantů jsou zejména tepelné mosty, které zhoršují celkovou energetickou bilanci stavby. Rovněž vytvářejí podmínky pro vznik plísní. Ty často rostou na místech, kde je nelze vizuální kontrolou odhalit a likvidovat. Plísně jsou nejen zhoubné pro některé konstrukční materiály, např. trámy krovu a střešní latě, ale jsou silnými alergeny s karcinogenními účinky.
Tepelné mosty odhalí například termovize. Ta navíc dokáže i určit nedostatečnou izolaci obvodového pláště budovy. Abychom dosáhli věrohodného výsledku, musí mít obsluha termokamery velkou zkušenost a odborné znalosti. Musí být schopna posoudit, jak zajistit spolehlivost měření, vyhodnotit zdroje problémů a také musí umět negativní vlivy bezpečně eliminovat.
Častým viníkem vysokých nákladů na topení jsou stará okna nebo nevhodné usazení nových oken. Největší úniky tepla však jsou do prostoru půdy.
Máte-li dům s dutým trámovým stropem bez izolace, nebo nevyužitou půdou bez izolace, můžete popřemýšlet o zateplení těchto prostor například pomocí foukané izolace. Právě tato místa totiž představují nejčastější úniky tepla.
Tři nejčastější způsoby aplikace minerální izolace MAGMARELAX®
Foukání do dutiny v podlaze půdy - musíme mít k dispozici volný prostor nad stropem obytných místností, tedy v podlaze půdy. Díky této technologii se zateplí i velmi těžko přístupné prostory. Stačí jen několik otvorů v podlaze půdy, které se po nafoukání znovu uzavřou. Vše je dokonale utěsněno, i ty nejmenší skulinky, kudy by mohlo teplo unikat.
Nafoukáním přímo na podlahu půdy - izolujeme tam, kde není dutý prostor k dispozici nebo je příliš nízký. Na volnou plochu podlahy půdy se nafouká vrstva minerální vlny o síle 20 až 25 centimetrů. Tato vrstva již velmi dobře tepelně izoluje a zároveň ji lze pořídit za rozumnou cenu. Poměr ceny a úspory nákladů na topení zde vychází nejlépe. Nevýhodou však je, že půda není jinak využitelná.
K foukání do nové podlahy - přistoupíme, chceme-li dále využívat půdní prostor k letnímu bydlení, nebo jen tak k relaxaci. Vytvoří se lehká, velmi stabilní nová podlaha. Stropní systém MAGMARELAX® je konstrukce z OSB desek a dalších doplňků pro zajištění 100% funkčnosti izolace i podlahy. Konstrukce se předem připraví a následně je smontována přímo na půdě. Dům tak nezatěžujete pokládáním těžkých izolačních desek a betonovou podlahou.
Foukaná izolace stropu trvá nanejvýš 5 hodin. Stačí jen několik malých otvorů, díky kterým se materiál nafouká do potřebných prostor. Vše za běžného chodu domácnosti, takže vás nebude nic omezovat a nemusíte se bát ani hluku či nepořádku. Návratnost investice se pohybuje v řádu 5 let.
Pokud o takové metodě uvažujete, můžete si objednat nezávaznou prohlídku svého domu.
Psali jsme také: