Chcete také dosáhnout úspornější domácnosti z pohledu energií? Jednou z možností je zateplení domu, které vede k nižší spotřebě za vytápění a navíc se jedná o výhodnou investici, která navýší hodnotu vaší nemovitosti. Nyní mohou o dotaci na zateplení žádat i sociálně znevýhodnění lidé, a to díky programu Nová Zelená Úsporám light. Finanční podpora pomůže se zateplením obvodových stěn, střech, podlah i stropů. Jak získat dotaci a co musíte splňovat?
Státnímu fondu životního prostředí se podařilo spustit program, který je otevřen zateplování, a to i lidem, kteří nemají potřebnou hotovost.
Pro koho je program Nová Zelená Úsporám light určen
V této odlehčené formě je určen sociálně znevýhodněným skupinám. Zateplení ze státního fondu mohou tak lehce uskutečnit lidé důchodového věku, lidé s III. stupněm invalidity a také občané, kteří pobírají dávku na bydlení.
Žádost se podává elektronicky a žadatelé se v celém procesu neobejdou ani bez bankovního účtu a tzv. identity občana.
Kolik dostanete peněz
Peníze ve formě zálohy se vyplácí předem. V podpoře je až 100% množství výdajů. Na jeden rodinný dům je alokováno 150.000, - Kč. Například pro zateplení celé střechy je dotace až do výše 120.000, - Kč.
Nejvíce účinná a reálně lehce proveditelná je dotace na půdu či strop v hodnotě 50.000, - Kč.
Kdo má kompetence ke zprocesování dotace
Pokud máte zájem se takového programu zúčastnit, hrají podstatnou roli v celém procesu Místní akční skupiny (tzv. MAS) a Energetická konzultační a informační střediska (tzv. EKIS). Zajišťují v těchto případech odborný posudek nezbytný k podání žádosti. MAS potvrzují závěrečnou zprávu o realizaci opatření, například o zateplení vašeho domu. Na realizaci zateplení je k dispozici časově jeden rok a realizace je možná i dodavatelsky.
Jaký materiál zvolit
Ideální je například foukaná izolace. Nemusíte se totiž namáhat dělat něco svépomocí. Zvládnou to za vás profesionální firmy. Například foukaná izolace Climatizer Plus zajistí akumulaci tepla v zimě, teplo neuniká a v tloušťce nepromrzá. Je dostatečně hutná. Kvalita celulózové izolace se projeví i v létě. Dům se nepřehřívá, a my tak máme šanci se schovat v parných dnech před ostrými slunečními paprsky.
Výška izolace na takové zateplované půdě by měla v dnešní době začínat na tl. 30 cm a výše. Zateplení s sebou nese další výhody a přednosti. Zateplením ušetříme za vytápění a zvyšujeme hodnotu našeho bydlení, a to především z hlediska zdraví. Zateplení totiž brání promrzání domu, nechtěná kondenzace vody uvnitř bydlení se zcela odbourá. Zateplením se také eliminují místa vzniku plísní a takové kvalitně zateplené prostředí si zasloužíme všichni.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Jak zamezit únikům tepla a snížit dopad energetické krize?
Vysoké ceny energií jsou velkým tématem dnešní doby. Zvyšující se ceny energií pociťují domácnosti na svých rodinných rozpočtech. S novou dobou jsme se naučili nové termíny jako energetická chudoba, vyčerpané energetické zdroje, hledání energetických rezerv, energetická nouze a jiné jim podobné. Lidé se proto snaží ušetřit a být energeticky nezávislí na dodavatelích. Jedním ze způsobů, jak snížit odběr energií na minimum, zároveň investovat a dále zhodnotit našetřené peníze, je provést zateplení vašeho bydlení.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Snížit ceny za energie pomůže zateplení střechy
Střecha je základní konstrukční prvek každého domu. Kromě toho, že chrání stavbu před povětrnostními vlivy, má velmi důležitou funkci i při hospodaření s teplem. Vzhledem k tomu, že teplo stoupá vzhůru, patří správná konstrukce a zateplení střechy ke klíčovým faktorům, které ovlivňují, jak moc bude dům energeticky hospodárný. Nezateplenou střechou totiž může unikat až třetina tepla určeného k vytápění domu!
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Bydlet v tichu! Jak si poradit s hlučnými sousedu v panelovém domě?
Hluk v domě s více nájemníky je vždy nevítaným hostem. Potíže s nechtěnou hlučností jsou pro mnoho lidí každodenní realitou, mnohdy pak i důvodem únavy a nevyspání. Hluk může způsobovat hlasitý rozhovor sousedů, pračka, klimatizace, či ruch na ulici. Naštěstí v dnešní době existují moderní materiály, které si s tímto problémem umí hravě poradit.