Zbavte se otravného hmyzu v domácnosti, pomáhají babské rady i designové vychytávky
Také vám klidné letní noci kazí otravný hmyz a ráno se probouzíte se štípanci. Je spousta osvědčených rad, díky kterým se dá nechtěného hmyzu zbavit. Některé z nich, jako například klasické mucholapky, ovšem nepůsobí v moderní domácnosti příliš reprezentativně. Poradíme vám, které vychytávky si pořídit.
Tradiční vůně
Už naše babičky věděli, jak se s otravným hmyzem vypořádat. Řeč je o přírodních odpuzovačích, které jsou založené na pachu, který je nepříjemný hmyzu, ale nám na opak voní. Komáři nemají rádi aroma hřebíčku či skořice, zkuste tedy nějaké designové mističky s tímto kořením nechat položené v místnosti. Nejen, že koření vydrží několik měsíců, ale také při správné aranži získáte zajímavý dekorační prvek pro váš parapet.
Elektrické odpuzovače
Vhodným řešením, které v bytě nebude narušovat vzhled interiéru jsou žárovky či lampy proti hmyzu, které se používají venku a dávají se před vchodové dveře nebo na terasy. Hmyz je přitahován světlem, a když přilétne na drátěnou konstrukci, je usmrcen. Hodně se používají i zásuvkové odpuzovače. Ty jsou účinné i při otevřených oknech a rozsvícených světlech. Některé přípravky už nejsou ani parfémované, a tak se lze vyhnout leckdy i extrémně aromatickým vůním.
Mezi další možnosti pak patří speciální sítě do oken, různé postřikovače, repelenty a vonné svíčky. Pokud ale hledáte opravdu elegantní řešení, jak se nechtěného hmyzu zbavit, pomůže vám katalytická lampa. Ta totiž vypadá velmi elegantně a díky mnoha designům si vyberete přesně tu, která zapadne do vaší domácnosti.
Katalytická lampa
Tyto lampy v sobě spojují funkce klasické aromalampy, odpuzovače hmyzu a čističe vzduchu. Jedná se o druh aromalampy, která díky použití různých olejů působí antibakteriálně, zbavuje ovzduší nebezpečných mikrobů a zároveň jej dokáže provonět. Nejenže má skvělou účinnost v boji proti komárům, dokáže odstranit nežádoucí zápachy, a navíc je i skvělým interiérovým doplňkem.
Katalytická lampa se skládá z různě tvarované a zdobené skleněné nebo keramické nádobky, která je založena na principu katalytické reakce, tedy hoření bez plamene. Základem katalytické lampy je kahan vyrobený z porézní keramiky obohacené molekulami platiny, ke kterému je bavlněným knotem přiváděna hořlavá náplň. Po zapálení se porézní kámen rozpálí na teplotu přibližně 500 °C. Po uplynutí 2 až 3 minut hoření se plamen sfoukne a začne katalytická reakce. Náplň při katalytické reakci oxiduje za přítomnosti vzduchu a dochází k uvolňování molekul, které v ovzduší neutralizují nežádoucí pachy a bakterie. Při tomto procesu se zároveň z náplně uvolňuje vonná esence a dochází k provonění prostoru.
První katalytická lampa byla vyrobena ve Francii a původně sloužila k dezinfekci a čištění vzduchu v nemocnicích a vojenských lazaretech od nebezpečných mikrobů.
Psali jsme také: