Realitní investování v ČR - 1. díl - Co je realitní investování a proč je potřebné?
Když investovat, tak do nemovitostí! To si říká asi řada z nás, bydlení přeci potřebuje každý. Když si navíc vezmu hypotéku a budu byt či dům pronajímat, tak mi to hezky pomůže splácet účty. Jenže ono to není tak snadné a člověk musí počítat s řadou rizik. Na co se připravit a kdy je vhodný čas na realitní investování nám prozradila jednatelka společnosti RealCare Invest Iveta Pauková.
Investice do realit není zrovna laciná, a tak by si měl každý tento krok dobře promyslet. Když totiž nemovitost koupíte, tak starosti teprve začínají. Musíte ji udržovat, platit společné poplatky a zároveň mít finanční rezervu, kdyby vám nájemník z bytu na čas odešel.
„Ten investor by si měl stanovit svůj investiční plán, svoji strategii a toho se držet. To je základ celého investování. To znamená říct si pro koho tu investici připravuji, komu ji budu pronajímat, kdo je moje cílová skupina a jak ji zaujmout. Je třeba si uvědomit, že na trhu je sousta profesionálních pronajímatelů a s těmi potom budete jako podnikatelé bojovat na tom nájemním trhu,“ upozorňuje Iveta Pauková.
Pokud není nemovitost udržována, ztrácí rychle na hodnotě. To je nejvíce znát u rodinných domů nebo horských dřevěných chat, které už po pár letech vyžadují vyšší náklady na údržbu. Pokud bychom za pár let chtěli dům prodat, je opět nutné počítat s konkurencí na trhu.
Ekonomika se neustále vyvíjí
Ekonomický cyklus i celá ekonomika se v čase proměňuje, a to se pak může odrážet i v ceně nájemného. Proto by si každý měl nejprve promluvit s odborníky, kteří ho s případnými riziky seznámí.
„Ty varianty, které nevyjdou, jsou právě ty situace, kdy to investor v hospodářském útlumu a v těch byznysově slabých letech neutáhne. Příklady s byty v Praze nebo ve městě jsou, kdy nám nájemce přestane platit nájem. Pro pronajímatele je to nepředvídatelný problém, je to riziko, se kterým nejde kalkulovat, je to 50:50. Jediná šance pak je, že může vypovědět nájem. Výpověď je jednostranný právní akt, výpověď bude platná, ale nájemníka z bytu nevystěhuje. Musí jít soudní cestou a podat žalobu, což s sebou nese další náklady,“ popisuje Pauková jeden z příkladů.
Fenomén Airbnb
Krátkodobé bydlení má vždy vyšší výnosnost než to dlouhodobé. Ovšem i tady se ukázalo, že o atraktivní výdělek lze přijít ze dne na den, jak ukázala pandemie.
„Airbnb rozhodně v praxi představoval pro řadu investorů závratné výnosy. Já osobně jsem proti tomu trendu, kdy se míchá krátkodobé rekreační bydlení s dlouhodobým residenčním bydlením. Ideální by byly malé činžovní domy, kdy celý dům bude sloužit pro krátkodobé bydlení, to pak by byla velmi zajímavá investice,“ dodává Pauková.