Češi se opět vracejí na chaty či chalupy. Únik z města berou jako možnost odpočinku a relaxace. Poslední dobou se také mění styl víkendového bydlení. Pryč jsou doby, kdy se na chalupy vozil nepotřebný nábytek vyřazený z městského bydlení. Také interiér v chalupách se řídí trendy a lidé si dávají na zařizování více záležet. Podle toho se mění i zařízení a celkové vybavení našich rekreačních objektů. Velkým hitem jsou pak kachlová kamna, která se hodí jak do rustikálně zařízených interiérů, tak do těch modernějších.
Zásadní otázkou je, zda mají kachlová kamna plnit funkci zdroje tepla, či nikoliv. Jde-li nám jen o pohled do plamenů, stačí kachlový krb. Pro vytápění ale potřebujeme výhřevná kachlová kamna. Počítejme však s tím, že jsou náročnější na stavební přípravu i finance.
Postavit kachlová kamna není rozhodně nic snadného, je vhodné oslovit odborníky, kteří poradí s umístěním, vytápěním domu a navrhnou i stavební úpravy.
Kachlová kamna patří mezi nízkoenergetické zdroje tepla. Objekt vytopí ekonomicky, efektně a rychle. Velkou výhodou je, že díky systému hypokaust lze vytopit i několik pater.
„Kachlová kamna topí plochou a dá se s nimi i vařit, potřeba je jen sporák, vůně i chuť jídla je úplně jiná než jsme zvyklí,“ říká Jan Koutecký z Kamnářství Koutecký.
Dalším plusem je, že jejich dokonalé spalování neprodukuje téměř žádný popel, dehet, či kouř, nedochází tak k víření a šíření prachu. Topení kachlovými kamny je také šetrné k přírodě, technika hoření totiž zajišťuje shoření beze zbytků, hluboko pod normami pro spaliny. Kachlová kamna tak vyhovují stále se zpřísňujícím požadavkům na spalování.
Výhodou je i to, že každá kachlová kamna jsou originál. Jsou skládána přímo na místě, a tak je možné je podřídit na míru designu interiéru. Hodí se jak do rustikálních chalup, tak i do těch moderně pojatých. A pokud máte rádi pohled do ohně, můžete plameny pozorovat skrze skleněná dvířka.
Díky moderním možnostem pak lze kachlová kamna napojit i na klasický krb. Jak systém funguje se dozvíte v naší reportáži věnované právě kachlovým kamnům.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Chata na severu Plzeňska svým tradičním pojetím zapadá do krajiny a rozvíjí její hodnoty
Malé stavby určené k rekreačním účelům mají jistě mnoho nesporných výhod. Stejně tak pobyt mimo město je v dnešní uspěchané době velmi lákavý. Pro zajímavé řešení se rozhodl soukromý investor, který se rozhodl postavit si takové sídlo severně od Plzně. Pro spolupráci oslovil architekty z ateliéru re:architekti a vznikl tak drobný rodinný dům, který doslova splývá s okolní krajinou. Chata byla navíc postavena s cílem příliš nevyčnívat a ušetřit na nákladech. Stavba tak dokazuje, že i za využití minimálního rozpočtu lze vytvořit kvalitní architekturu, která nabídne pohodlí a komfort svým majitelům.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Chata v Jizerských horách zaujme fasádou z tmavě modrých prken
Chata od architektonického studia Markéty Cajthamlové už z dálky zaujme svou tmavě modrou fasádou. Budova ze dřeva a kamene, tedy typických lokálních materiálů, dostala tradiční formu, která navazuje na zástavbu malé obce v Jizerských horách.
Autorský tým: Markéta Cajthamlová,Petra Pelešková,Petra Soukalová
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Chata nad Sušicí je určena pro jednoho obyvatele. Architekti ji postavili vlastníma rukama!
Název Dům - plot, skvěle vystihuje rekreační objekt, který vyrostl nad Sušicí. Architekti z pražského ateliéru BYRÓ navrhli zajímavou stavbu, která se objevila i v hledáčku zahraničních architektonických webů. Cílem bylo poukázat na to, že i z levných materiálů a svépomocí jde vytvořit zajímavé architektonické dílo.