Podíl dřevostaveb na českém a slovenském trhu se rok od roku zvyšuje. Za posledních 20 let se tak Česká republika z tohoto pohledu výrazně přiblížila takovým zemím, jako je Německo, které ještě nedávno bylo z hlediska celkového podílu dřevostaveb na trhu rodinných domů dlouho nedostižnou metou. Tuzemští dodavatelé dřevostaveb mají díky společnému trhu EU možnost uspět i za hranicemi našich států, a získat tak srovnání, jak se liší představy o bydlení našich a tamních zákazníků. Dřevo se tak pomalu, ale jistě stává vhodným materiálem budoucnosti nejen pro rodinné domy, ale i pro bytové domy.
Stavby ze dřeva jsou ve světě běžnou praxí. U nás stále ještě přetrvávají některé mýty o vhodnosti využití dřevěné konstrukce, ale také legislativní a požární omezení. Například v Německu a Rakousku jsou dřevostavby velmi rozšířené především díky svým pasivním standardům.
Česká společnost RD Rýmařov, která je na trhu známá jako tradiční firma vyrábějící a stavějící rodinné domy na klíč s využitím dřeva, má dlouholeté zkušenosti i se stavbou v zahraničí. „Stavíme na Slovensku, postavili jsme několik bytových projektů v Polsku, více jak sto domů vzniká v Německu, ale také v Rakousku a ve Švýcarsku. Podílíme se i na mnoha developerských projektech. Spolupracujeme jak s velkými, tak menšími developery, ale třeba i rodinami, které vlastní zemědělskou půdu, kterou chtějí zhodnotit,“ říká Jiří Buchal, generální ředitel RD Rýmařov.
I přes to, že u nás známe většinou dřevostavby jako rodinné domy, možnosti jsou však téměř neomezené. Navíc zájem o bytové domy ze dřeva stále roste, a to nejen v městských lokalitách. Takovou výstavbu posouvá kupředu například i vývoj materiálů, jedním z nich je kombinace dřeva a betonu. Společnost RD Rýmařov spolupracuje s odborníky z ČVUT na novince nazvané TICO.
Jedná se o materiál, který je vhodný pro bytovou výstavbu, a to především díky vlastnostem betonu, kterými jsou pevnost a požární odolnost a u dřeva pak tepelněizolační vlastnosti. Výhodou je také rychlá výstavba či montovaná konstrukce a prefabrikace, která odstraňuje problémy spojené s nedostatkem pracovní síly.
Společnost aktuálně plánuje během pěti let postavit v Praze bydlení pro 29 tisíc lidí, a to z dřevostaveb. Bude zde využit systém TICO, tedy nosné části budou z betonu a příčky ze dřeva.
Mohlo by vás zajímat
Materiály, technologie a konstrukce
Nová technologie pro výstavbu domů - spojení dřeva a betonu
Pokud zvažujete stavbu, neměli byste přehlédnout technologickou novinku TICO. Jedná se o kombinaci dvou materiálů - dřeva a betonu. Na vývoji této novinky se podílí firma RD Rýmařov společně s odborníky z ČVUT.