Vlastní fotovoltaická elektrárna pro bytové domy je velkým tématem současnosti. Legislativa ještě nedávno neumožňovala sdílení společně vyrobené elektřiny mezi jednotlivé domácnosti. To se ale mění s novelou vyhlášky o Pravidlech trhu s elektřinou, která vstoupila v platnost k 1.1. 2023. Tento krok usnadňuje a zjednodušuje bytovým a panelovým domům cestu za zelenou elektřinou. O jaké novinky se konkrétně jedná a vyplatí se fotovoltaika na bytovém domě? V našem videu vám ukážeme konkrétní případ jednoho panelového domu s 23 byty sdruženými v bytovém družstvu. Podíváme se na výhody energetického společenství a sloučení elektroměrů do jednoho odběrného místa, na cenu řešení po odečtení dotace, konkrétní úspory a samozřejmě se podíváme i na možné nevýhody.
Vlastní zdroj energie pro bytové domy přináší významné úspory. Změna legislativy proto vyvolala velký zájem u bytových družstev a společenství vlastníků jednotek.
Komunitní energetika byla představena Evropskou komisí sice už v roce 2016, u nás je ale teprve v počátcích a rozhodně má před sebou velkou budoucnost.
„Dnes je možné stavět fotovoltaické elektrárny do 50kW bez stavebního povolení a bez licence, což zjednodušuje a urychluje instalaci. Další novinkou je to, že lze založit energetické společenství a na pořízení fotovoltaiky v bytových domech není potřeba souhlas všech vlastníků,“ říká Jaroslav Šuvarský, jednatel S-Power Energies s.r.o.
Sdílení je možné
Novelou vyhlášky se podmínky výrazně zmírňují a umožňují bytovým a panelovým domům jednodušší cestu ke komunitní energetice. Sdílení elektřiny je možné, pokud jsou všechna odběrná místa připojena do hlavní pojistkové skříně a nevyužívají distribuční soustavy. Jednotliví odběratelé si musí vybrat jedno hlavní odběrné místo a libovolný počet přidružených odběrných míst. Hlavním odběrným místem mohou být například společné prostory.
Končí nutnost souhlasu všech vlastníků
Další novinka ruší povinnost souhlasu všech vlastníků. Nově postačí souhlas ⅔ vlastníků nebo podílníků družstev, a získávají tak status energetického společenství. Získání statusu opravňuje vlastníky k instalaci FVE bez nutnosti žádat o stavební povolení (výjimka se vztahuje na památkové zóny) a přidělení licence od Energetického regulačního úřadu.
Benefity fotovoltaiky pro bytové domy
Stejně jako u rodinných domů velmi záleží na kvalitě provedené instalace. Je proto důležité pečlivě vybrat správného dodavatele. Mezi hlavní benefity patří úspora za energie ve výši až 40 %, možnost čerpání státní dotace, překlenutí výpadků energie s využitím baterie, energetická soběstačnost, zvýšení hodnoty nemovitosti či modernizace starých domů.
Návratnost a úspora
Návratnost je v tomto případě velmi rychlá. Pohybuje se od 5 do 7 let v závislosti na ceně energií a jednotlivé domácnosti mohou uspořit až 6 000 Kč za rok.
V našem videu uvidíte konkrétní případ vybraného panelového domu, kde jsou byty sdruženy v bytovém družstvu. Dozvíte se, jak je to s přebytky, jak elektrárna funguje v různých ročních obdobích a kolik obyvatelé ušetří i jaká je návratnost u tohoto konkrétního bytového domu. Zaměřili jsme se i na požární bezpečnost či konkrétní technické řešení.
„Náš dům už měl vlastní tepelná čerpadla a fotovoltaika byla další krok, jak ušetřit. Reakce družstevníků byly kladné, všichni se jednomyslně shodli. Nejdůležitější bylo lidem vysvětlit, že se jedná o správný krok,“ dodává Lubomír Sikora, předseda bytového družstva.
Mohlo by vás zajímat
Fotovoltaické elektrárny
Jak si vybrat instalační firmu pro fotovoltaickou elektrárnu
Fotovoltaické systémy se v poslední době staly velmi žádané. Především kvůli neustále se zvyšujícím cenám energií. Dalším důvodem je to, že domácnosti si stále více uvědomují potřebu soběstačnosti a udržitelnosti. S poptávkou logicky roste i nabídka a na trhu vzniká velké množství nových dodavatelů. Navíc každá z firem nabízí jiné produkty i jiný servis. Jak se tedy v nabíce správně zorientovat a jak si dodavatele správně vybrat?
Mohlo by vás zajímat
Materiály, technologie a konstrukce
Fotovoltaická elektrárna pro malé podniky - kolik stojí, za kolik vyrobí elektřinu a jaká je návratnost?
Udržitelnost a obnovitelné zdroje jsou tématem, které stále více řeší také malé firmy. Zájem o úsporu, nebo dokonce energetickou soběstačnost mezi nimi neustále roste. Fotovoltaická elektrárna totiž dokáže vyrobit potřebnou elektřinu, a ušetřit tak většinu nákladů na energie. Navíc nároků na montáž se nemusí žádný majitel firmy obávat, vše je velmi rychlé a jednoduché. V našem videu se dozvíte vše potřebné a třeba i to, proč se malým firmám nevyplatí na technologie čerpat dotace.
Mohlo by vás zajímat
Materiály, technologie a konstrukce
Fotovoltaická elektrárna pro velké podniky - kolik stojí, za kolik vyrobí elektřinu a jaká je návratnost?
Poptávka po udržitelné energetice stále roste. Zájem o fotovoltaické elektrárny a další energetické investiční projekty pro komerční objekty se za poslední rok zněkolikanásobil hlavně kvůli růstu cen energií. Dobrou zprávou je, že aktuální dotační politika je k obnovitelným zdrojům energie více než štědrá.
Mohlo by vás zajímat
Energie a vytápění
Jak pracovat s přebytky z fotovoltaické elektrárny
Domácím fotovoltaickým elektrárnám se v České republice daří. Počet nových instalací neustále roste. Lidé si je pořizují především kvůli finanční úspoře a energetické soběstačnosti. Řada domácností ale mnohdy řeší, jak naložit s elektřinou, kterou nespotřebuje.