Bydlíte v bytovém domě či paneláku a rádi byste využili energii z vlastního zdroje? Zatímco dříve mohl být problém dohodnout se na společném řešení se všemi vlastníky bytů, nově díky změně legislativy už shoda všech není nutná. Novinky přinesla novela vyhlášky o Pravidlech trhu s elektřinou. Tento krok usnadňuje a zjednodušuje bytovým a panelovým domům cestu za zelenou elektřinou. Ve videu vám prozradime, jak funguje energetické společenství, co je to alokační klíč a ukážeme vám i to, jak funguje fotovoltaika v konkrétním bytovém domě.
Energetické společenství
„Nová legislativa umožňuje založit v rámci bytového domu energetické společenství, které dokáže sdílet energii z fotovoltaiky přes stávající odběrná místa, aniž bychom museli dělat nějaké zásadní změny do elektroinstalace. Potřebujeme pouze nadpoloviční souhlas všech vlastníků. Výhodu fotovoltaiky tak využívají jen ti, kdo se pro tuto možnost rozhodnou,“ říká Jaroslav Šuvarský, jednatel společnosti S-Power Energies.
Získání statusu energetického společenství opravňuje vlastníky k instalaci FVE bez nutnosti žádat o stavební povolení (výjimka se vztahuje na památkové zóny) a přidělení licence od Energetického regulačního úřadu.
Alokační klíč
Alokační klíč stanovuje poměr rozdělování vyrobené elektřiny jednotlivým účastníkům na základě dohody s provozovatelem výrobny. Udává se v procentech. Maximální součet alokačních klíčů všech účastníků je 100 %.
„Fotovoltaiku je potřeba zapojit do vůdčího odběrného místa ve společných prostorech domu. Následně se primárně spotřebovává elektřina v tomto odběrném místě, přebytek pak přejde pod distributora, který na základě alokačního klíče energii rozdělí. Tedy elektřina se správným dílem rozdělí mezi ty, kteří se pro fotovoltaiku rozhodli. Může to být rovným dílem, podle podlahové plochy, či podle investice do fotovoltaiky, záleží na domluvě vlastníků. Správná volba alokačního klíče může být ovšem i nevýhodou, je potřeba ho zvolit opravdu správně, aby odpovídalo danému využití energie,“ říká Jaroslav Šuvarský.
Majitel bytového domu Tomáš Polák říká: „Obyvatelům jsem odprezentoval způsob, jak fotovoltaika funguje. Někteří se vyslovili proti, především kvůli již stávajícímu výhodnému tarifu. Nakonec jsem všechny přesvědčil tím, že všem zůstanou platné smlouvy s obchodníkem, a navíc ušetří na distribuci. Dodavatele jsem vybíral podle nabídek s ohledem na možnou dimenzovanost fotovoltaické elektrárny.“
Fotovoltaika je investice na dobu minimálně 20 let. Důležité je vybrat ověřenou firmu, která zajistí i servis. Dobré je při výběru dodavatele sledovat historii firmy, reference a dát i na osobní doporučení. Rozhoduje také technické řešení a cena.
Mohlo by vás zajímat
Fotovoltaické elektrárny
Fotovoltaika pro bytové domy: Jak na realizaci v rámci bytového družstva? Nová legislativa přinesla zásadní změny!
Vlastní fotovoltaická elektrárna pro bytové domy je velkým tématem současnosti. Legislativa ještě nedávno neumožňovala sdílení společně vyrobené elektřiny mezi jednotlivé domácnosti. To se ale mění s novelou vyhlášky o Pravidlech trhu s elektřinou, která vstoupila v platnost k 1.1. 2023. Tento krok usnadňuje a zjednodušuje bytovým a panelovým domům cestu za zelenou elektřinou. O jaké novinky se konkrétně jedná a vyplatí se fotovoltaika na bytovém domě? V našem videu vám ukážeme konkrétní případ jednoho panelového domu s 23 byty sdruženými v bytovém družstvu. Podíváme se na výhody energetického společenství a sloučení elektroměrů do jednoho odběrného místa, na cenu řešení po odečtení dotace, konkrétní úspory a samozřejmě se podíváme i na možné nevýhody.
Mohlo by vás zajímat
Bydlení slavných
Tomáš Zástěra o pořízení fotovoltaiky: „Platil jsem i 24 000 Kč za rok na chalupě, kde jsem jen o víkendech. Návratnost očekávám během 5-6 let.“
Zvýšení cen elektřiny se netýká jen bydlení ve městech, ale i venkova, kde se nachází spousta rekreačních objektů. Právě chaty a chalupy mohou být vhodným objektem pro umístění fotovoltaické elektrárny. Nejen, že ušetříte za výdaje ve svém druhém bydlení, ale zároveň i zvýšíte požadavky na kvalitu bydlení a vybavení chalup, i zde se totiž stává standardem automatická pračka či myčka nádobí. Počet domácích fotovoltaických elektráren se tak neustále zvyšuje i co se týká rekreačních objektů. Zájem o ně souvisí i s možností dotací. Toho si je vědom i Tomáš Zástěra, moderátor rádia Evropa 2, který se rozhodl jít úspornou cestou a vsadil na vlastní fotovoltaickou elektrárnu. Třeba už jen kvůli dobíjení svého elektromobilu.
Mohlo by vás zajímat
Bydlení slavných
Tomáš Zástěra o pořízení fotovoltaiky: „Zelené energii a obnovitelným zdrojům fandím. Nabíjet elektromobil chci zdarma.“
Odběr elektrické energie se týká také našich chat a chalup. Spotřeba ale může zatížit rodinný rozpočet jak v létě, kdy jsou tyto objekty ve velkém využívány, tak v zimě při dočasném vytápění např. přímotopy. Řešením může být fotovoltaická elektrárna, která v posledních letech zažívá velký boom. O tom ví své i Tomáš Zástěra, moderátor rádia Evropa 2, který se rozhodl pro instalaci na své chalupě v jižních Čechách.
Mohlo by vás zajímat
Fotovoltaické elektrárny
Jak si vybrat instalační firmu pro fotovoltaickou elektrárnu
Fotovoltaické systémy se v poslední době staly velmi žádané. Především kvůli neustále se zvyšujícím cenám energií. Dalším důvodem je to, že domácnosti si stále více uvědomují potřebu soběstačnosti a udržitelnosti. S poptávkou logicky roste i nabídka a na trhu vzniká velké množství nových dodavatelů. Navíc každá z firem nabízí jiné produkty i jiný servis. Jak se tedy v nabíce správně zorientovat a jak si dodavatele správně vybrat?