Obzvlášť lidé s handicapem potřebují funkční a praktickou domácnost. Výrobou speciálního zařízení a úpravami bydlení pro postižené se už 30 let zabývá česká firma Altech. Jejich kompenzační a rehabilitační pomůcky pro imobilní osoby se prodávají nejen v České republice, ale pomáhají také klientům v zahraničí. Nyní tato firma otevřela nové výzkumné a vývojové centrum v Uherském Hradišti, kde lze najít i předváděcí centrum. Kvalitní a pokrokové řešení je totiž pro překonávání bariér zásadní.
Česká společnost Altech slaví 30 let na trhu. Zabývá se výrobou šikmých zvedacích schodišťových plošin, svislých zdvihacích schodišťových plošin (domácích výtahů), schodišťových sedaček pro hůře chodící a seniory a také nájezdových ramp či bazénových zvedáků. Spolupracuje také se špičkovými světovými výrobci, od kterých dováží například schodolezy či stropní zvedací systémy. „Díky vlastní výrobě se společnost Altech podílí na vzniku nových produktů, svůj sortiment doplňuje i kvalitními výrobky ze zahraničí a poskytuje i poradenství spojené s otázkami bezbariérovosti,“ říká Antonín Machala, ředitel a majitel společnosti Altech.
„Náš cíl je vytvářet instalace a navrhovat řešení tak, aby se nemusely dělat stavební úpravy. Hlavní zaměření je na individuální výrobky podle prostoru a postižení. Každé schodiště je jiné, je tak potřeba vše zaměřit, udělat návrh zástavby či výkresy pro výrobu,“ doplňuje Machala.
Předváděcí centrum společnosti Altech lze najít v Uherském Hradišti, kde si zájemci mohou vše prohlédnout a vyzkoušet. „Naším cílem je, abychom měli veškeré zařízení pohromadě a bylo možné je vyzkoušet na extrémních případech. Je možné si v prostorách vyzkoušet každý výrobek, projet se s ním a ozkoušet si, jaký zabere prostor,“ dodává Antonín Machala.
Společnost nabízí kvalitní a pokrokové řešení pro překonávání bariér jak v soukromém, tak komerčním sektoru. „Tradičním výrobkem je šikmá schodišťová plošina a schodišťové sedačky. Nejnovějším produktem, který je zatím v období zkoušek, je svislá zdvihací plošina Sigma, která může být instalovaná do výšky až tří metrů bez schodišťové šachty. Naše výrobky lze najít v soukromých prostorách, ale i na veřejných místech. Máme instalace na Pražském hradě, v Národní muzeum, v obchodním domě ve Vídni, ale i v Brazílii,“ říká Antonín Machala.
Mohlo by vás zajímat
Materiály a technologie
Pro koho a pro jaká schodiště je vhodná schodišťová sedačka?
Také v českých domácnostech se začínají zabydlovat schodišťové sedačky. Ty jsou určené především hůře chodícím seniorům nebo lidem po úrazu. Za určitých okolností může být sedačka použita i pro vozíčkáře. Schodišťová sedačka mnohdy vyřeší dilema, zda rodiče přestěhovat z patrového domu do bezbariérového bytu, či za nemalou finanční investici objekt zrekonstruovat.
Mohlo by vás zajímat
Materiály a technologie
Jaké jsou typy schodišťových plošin a pro koho se který hodí?
Pro osoby na invalidním vozíku nebo lidi s omezenou pohyblivostí jsou schodiště velkou výzvou. Zde je potřeba asistence, nebo vhodné řešení v podobě schodišťové plošiny. Ta se dá přizpůsobit jakýmkoliv prostorám na míru tak, aby klient mohl překonat bez asistence i ty nejtěžší překážky. Takové plošiny se vyrábějí ve dvou variantách - svislé zdvihací plošiny a šikmé schodišťové plošiny.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Podívejte se na nový pořad Bydlení handicapovaných
Michal Jančařík, který v roce 2017 podstoupil kvůli vážné nemoci transplantaci ledvin, částečně ochrnul. Příčinou byla prasklá céva přímo v páteři. Jeho handicapu musel kompletně přizpůsobit i bydlení s rodinou. Jak se mu nyní žije s jeho postižením, ukázal prostřednictvím pořadu Bydlení handicapovaných.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
V pořadu Bydlení handicapovaných Michal Jančařík ukáže, jaké starosti člověk řeší, když skončí na vozíku!
V osmidílném pořadu Bydlení handicapovaných, kterým vás provedou moderátoři Michal Jančařík a Míra Hejda, vám ukážeme, jaké obrovské starosti souvisí s tím, když kdokoliv skončí na invalidním vozíku. Jaké jsou nutné zásahy do bydlení, jaké dotace lze čerpat, jaké možnosti dnes handicapovaní mají a jak postupovat.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Zajímavá řešení do domácnosti pro handicapované osoby
Úpravy bydlení v domácnosti pro handicapované jsou zcela jiné než v běžných domácnostech. Lidé s jakýmkoliv omezením potřebují funkční domácnost, aby mohli žít plnohodnotný život a být ve větší míře samostatní. Ukážeme vám, jaké systémy a pomůcky lze umístit do domu a jaké jsou možnosti. Kvalitní a pokrokové řešení pro překonávání bariér je mnohdy víc potřeba, než si myslíte.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Koupelna bez bariér, mnoho handicapovaných si ji musí přizpůsobit po svém
Nemoc nebo nešťastný úraz, někdy stačí chvilka a život se otočí o 180 stupňů. Kdo skončí ze dne na den na vozíku, musí se potýkat s celou řadou nových problémů. Tím nejnáročnějším je se postarat sám o sebe a v takovém případě je nutností upravit si i bydlení dle svých potřeb. My se nyní zaměříme na bezbariérové koupelny.