Zastínění vaší terasy - chytré pergoly a markýzy
Pokud se rozhodujete pro zastřešení či zastínění terasy, máme pro vás několik rad, které vám pomohou se rozhodnout. Ať už markýza, či pergola, je dobré si zvolit to, co vám terasa dovolí, nebo co se vám více zamlouvá. Pokud ale stále tápete, zkusíme vám rozhodování ulehčit. Například bioklimatické pergoly jsou aktuálně velkým hitem.
„Máme na výběr velké množství bioklimatických pergol. Nejčastěji zákazníci volí pergolu, která je přímo spojená s fasádou budovy, není ale problém pořídit i volně stojící pergolu,“ říká Jan Hrnčíř, produktový manažer Somfy CZ/SK.
Bioklimatická pergola má zpravidla střechu vybavenou lamelami, které lze volně naklápět, takže pokud přijde déšť, lamely se díky automatizaci uzavřou a do prostoru nezatéká. Lamely zkrátka lze jakkoliv naklopit dle aktuálního počasí. V případě vedra pak horký vzduch stoupá ven, ale vy jste ve stínu.
Nejmodernější pergoly jsou dovybaveny bočními látkovými screeny. Látka poskytuje stínění z boku i soukromí před sousedy. Vybrat si můžete ze spousty barev a gramáží. Výhodou je, že kolemjdoucí nevidí dovnitř, ale vy máte krásný výhled na zahradu.
Bioklimatické pergoly se často dovybavují i LED svítidly, ať už pomocí pásek, tak designovými svítidly. Možné je i vytápění v podobě topících prvků.
Ovládání pergoly je možné buď napojením na tablet či telefon, nebo lze pořídit dálkové či nástěnné ovladače. Vše je možné propojit i s chytrou domácností.
Dalším populárním typem zahradního stínění je markýza, která se kotví přímo na fasádu domu. Pohon je opět možný ovládat jak telefonem, tak dálkovým ovládáním. Možné je pak i zapojení slunečního čidla. Markýz je na výběr nespočetné množství. Většinou je lze doplnit i o osvětlení. LED pásky se umisťují do ramen konstrukce. Základem je pak dovybavit markýzu větrným čidlem, díky kterému se systém zatáhne v případě velkého větru.