Stavba není sen 5 - 3. díl - Jak přemýšlet u rekonstrukce kanceláří? Multifunkčnost a zábava zvyšují výkon i potěší.
V minulých dílech pořadu Stavba není sen 5 jsme vám představili, jak probíhá přestavba kanceláří inspirovaná počítačovou hrou Minecraft. Cílem rekonstrukce je vytvořit z běžných šedých kanceláří v administrativní budově v centru Prahy multifunkční pracovní prostor inspirovaný kreativní počítačovou hrou. Velkou roli proto v této přestavbě hraje i multifunkční design a nejrůznější moderní vychytávky, které se pomalu ale jistě stávají standardem ve vybavení pracovních prostor velkých firem.
Kanceláře společnosti Pricefx se nacházejí v administrativní budově v pražském Karlíně. Cílem rekonstrukce je vytvořit ve dvou patrech propojený a multifunkční prostor, který bude odpovídat těm nejmodernějším požadavkům na pracovní prostředí. Dominantou a jakýmsi hlavním prvkem je centrální schodiště propojující dvě patra kanceláří, které je navíc doplněné skluzavkou. Tento prvek má za úkol propojit společenské patro s pracovním.
Prostor nových kanceláří zaujme hned při vstupu do firmy, kde na zaměstnance a návštěvníky čeká recepce s kavárnou a lobby barem. „My chceme prostor, který bude multifunkční. V prostoru si budou moci zaměstnanci uvařit, mohou se zde setkávat, hovořit i pracovat a místo bude zároveň sloužit i jako recepce,“ říká Tereza Jarošová, office manager Pricefx.
Rekonstrukce těchto kanceláří má za cíl vytvořit moderní koncept kanceláří pro 21. století. V tomto případě vedení společnosti zvolilo industriální styl. „Hlavním vizuálem je černá trubka, z které je udělaný všechen nábytek od židlí a stolu až po gauč. Jedná se o industriální design, který zde byl chtěný. Nechybí zde ani květiny, a to jak v prostoru, tak i v pásu oken,“ říká Libor Mládek, architekt COLL COLL.
Součástí kancelářských prostor je i moderní multifunkční prostor, který slouží jako konferenční zóna. Jedním z požadavků na nové kanceláře totiž bylo vytvořit zasedací místnost pro 50 lidí. Ta je zajímavá také tím, že jde její prostor rozdělit posuvnou stěnou na dvě samostatné místnosti.
„Kancelářský nábytek není jen stůl a židle, ale jedná se o nástroj, jak udržet lidi v prostoru v nějaké míře aktivity a v nějakém spektru pohodlnosti. V jednacích místnostech máme proto židle, které se houpají, další spektrum je třeba polstrované křeslo v kavárně, kde se dá spíše relaxovat,“ říká Mládek.
Každé patro kanceláří slouží k jinému účelu. Horní patro je pracovní a spodní spíše společenské. „Navázali jsme na původní řešení horního patra, kdy jsme využili nábytek ve firemním standardu a zbytek jsme doplnili o náš nábytek navržený na míru,“ říká architekt. Některé designové inspirace vedení společnosti dokonce čerpalo i v našem televizním studiu.
V kancelářích najdeme také spoustu vychytávek, jako je například bar s digitálním panelem, kde lze zobrazovat různá loga dle potřeby. Zajímavá je také velká stěna z mléčného skla, která se dá jedním kliknutím proměnit na zástěnu z čirého skla. Zajímavé je také propojení prostoru senzory, které vědí, kde se lidé pohybují a kolik jich v místnosti aktuálně je, což následně slouží k regulaci světla a vzduchotechniky. Navíc díky speciálním světelným panelům si zde mohou zahrát zaměstnanci dnes už ikonickou hru hada či piškvorky. „Nejde jen o to, aby byl prostor atraktivní, jedná se o to, že světlo je další nástroj k řízení prostředí. Teplota světla ovlivňuje to, jak se v daném prostoru cítíme. Je to dost experimentální věc,“ říká Libor Mládek. Světelný rošt navíc dokáže vytvořit jakoukoliv světelnou show například při firemním večírku.
Zajímavým prostorem je také podcastové studio. Zasedací místnost je vybavená mikrofony, kamerami a speciální technikou určenou pro vysílání a propojení zaměstnanců po celém světě.
Další zajímavostí je i to, že jednotlivé místnosti v kancelářích jsou pojmenované po názvech známých drinků jako například Mojito či Piňa Colada.