Jak se staví dřevostavby? Podívejte se na stavbu krok za krokem.
Dřevo se jako stavební materiál používá odjakživa. A v posledních letech jeho obliba zase roste. Stále ale kolem dřevostaveb koluje spousta mýtů. Jak je to tedy ve skutečnosti s životností fasády, izolacemi, požární ochranou a zařizováním interiéru a jak se vůbec takový dům staví? Podívejte se na naše další video věnované dřevostavbám.
Prvním krokem ke každé stavbě je zhotovení základové desky. To platí samozřejmě i pro dřevostavby. Pokud se rozhodnete pro dřevostavbu od společnosti NEMA, máte na výběr dvě varianty.
„Naši zákazníci mají dvě možnosti. Buďto základovou desku dodáme my jako stavební firma, nebo si jí klient zařídí sám. Projekt na základovou desku je už součást projektové dokumentace, takže stačí jen najít realizační firmu,“ říká Tomáš Nemrava, spolumajitel NEMA dřevostavby.
Stavba dřevostavby trvá zpravidla šest měsíců, pokud si necháte od společnosti NEMA zhotovit i základovou desku, počítejte s měsícem navíc.
„Náš systém dovoluje zakládat i na mírně křivé desce, funguje to tak, že naši stavebníci přijedou na stavbu a prostřednictvím podložek a malty si povrch srovnají, nosnost je pak 1000 kg na m2,“ říká Nemrava.
Všechny předem připravené díly, které jsou přivezeny na stavbu, se na pozemku poskládají jako stavebnice. Hotovo je vše včetně otvorů na okna, dveře, kotvících bodů a příprav na rozvody. Přímo na stavbě je pak potřeba prolepit patu dřevostavby napojením panelu na hydroizolaci pro lepší parotěsnou obálku domu. Kaučukový pás už je připevněn na panelu a montážníci ho na stavbě jen dolepí.
Pokud se rozhodnete i pro dřevěnou fasádu, vhodné je například cedrové dřevo, a to díky jeho vysoké odolnosti. Fasáda se poté natírá nano vláknem, které vytvoří goretexovou vrstvu, takže pokud na dřevo zaprší, kapky jen stečou pryč z fasády. Takový nátěr vydrží až 15 let. Co se interiérů týká, zde odborníci doporučují nátěr vynechat.
Stavba splňuje veškeré technické i požární parametry dle daných úředních norem. Všechny domy od společnosti NEMA jsou nízkoenergetické a není problém zařídit dům i jako zcela pasivní.
Co se izolace domu týká, společnost NEMA jako první v republice začala používat foukané dřevovlákno, kterým vyplňuje stavební panely. Výhodou je, že dřevovlákno se dostane úplně všude a vykazuje i lepší fázový posun stěny. Prodlužuje se tedy doba, za kterou slunce projde do místnosti. Může to být až deset hodin, takže za celý den můžete mít v domě teplotní výkyv maximálně 1C°.
Okolo dřevostaveb panuje spousta mýtů. Například že vrtání poliček v domě je velmi obtížné, nebo vůbec nerealizovatelné. V domech od společnosti NEMA jsou v interiérech sádrovláknité desky, které mají na hmoždinku nosnost až 80kg.
Pokud se pro dřevostavbu od společnosti NEMA rozhodnete, můžete kontaktovat obchodní zástupce ve všech krajích České republiky. Kontakty najdete na webových stránkách zde: www.nema-drevostavby.cz
Podívejte se také: