Vstupní bezpečnostní dveře a jejich funkce
Před čím vším nás mohou moderní bezpečnostní dveře ochránit a jaké další funkce mohou nabídnout? Na klíče nebo klasická kukátka rovnou zapomeňte!
S letní dovolenou pravidelně přichází i zvýšené riziko vloupání do domácností. Je proto na místě nemovitost pořádně zabezpečit! Díky moderním technologiím můžete využít například soustavu kamer napojenou na chytrou domácnost. Takový systém vám rozhodně zajistí klidný spánek po celý rok.
Blíží se sezóna letních dovolených, kdy spousta Čechů opouští své domovy – někdy i na několik týdnů. S tím souvisí i zvýšené riziko vloupání do rodinného domu, či bytu. Podle policejních statistik loni došlo k 30 968 takovým činům s celkovou škodou na majetku přes jeden a půl miliardy korun. Průměrná škoda jednoho vloupání v České republice tak vychází na částku přes padesát tisíc korun. Často ke zvýšení bezpečí vašeho domova stačí málo.
Bohužel stále platí, že zloději nejčastěji vnikají do bytů a domů dveřmi, případně okny či balkony. Výzvu pro zloděje znamená i okázalé zabezpečení, které může u pachatele vyvolat pocit, že když je to tak dobře zabezpečený dům, budou v něm jistě cennosti a lup se vyplatí. Podle policie mezi nejčastější způsoby vloupání patří vyháčkování či vykopnutí vstupních dveří, rozlomení zámkových vložek, rozbití okna či otevření dveří za pomocí planžety. Pozor také na pootevřená okna na mikroventilaci či zabezpečení vedlejšího objektu, jako je garáž či terasa.
Vloupáním by přitom zabránila velmi jednoduchá, ovšem důsledná opatření. Zamykání dveří, nikoliv pouze zabouchnutí, důkladné zavírání všech oken bez pootevřené mikroventilace a odklizení veškerého zahradnického náčiní, které by mohlo posloužit jako nástroj k překonání vstupní překážky. Významnou roli při zabezpečení může sehrát i například nízkonákladová výměna starých kování za nové moderní bezpečnostní štíty.
Pokud chcete mít i do budoucna vaši nemovitost v bezpečí, popřemýšlejte o bezpečnostních dveřích, bezpečnostním zámku, kamerovém systému či pohybovém čidle. Na okna jsou pak vhodné venkovní rolety, pomohou ale také třeba bezpečnostní fólie, které se lepí na okenní tabuli. A vypáčení okna zabrání i bezpečnostní kliky.
Pokud chcete mít perfektní přehled o tom, co se děje i uvnitř vašeho domu, pořiďte si v rámci chytré domácnosti sestavu pro zabezpečení. Díky kamerám a senzorům, které mohou být propojeny s chytrými telefony nebo tablety, mají uživatelé možnost sledovat svůj domov z libovolného místa. Tento dálkový přístup umožňuje uživatelům kontrolovat situaci, i když nejsou fyzicky přítomni a přijímat okamžitá upozornění v případě detekce neobvyklých událostí, jako je pohyb nebo neautorizovaný vstup.
„Chytrá kamera je vždy napojena na aplikaci, kterou mají majitelé vždy u sebe ve svém telefonu. Kamera má detekci pohybu i zvuků a je možné nastavit si upozornění na to, že se v domě něco děje,“ říká Lubomír Prokeš ze společnosti TESLA Smart.
Například nejvýkonnější kamera od společnosti TESLA Smart funguje i bez Wi-fi signálu. Je to 4G/LTE kamera. To znamená, že pro její správné fungování stačí SIM karta a ona sama komunikuje s vlastním úložištěm přes síť operátora.
„Některé naše kamery mají FullHD rozlišení, jiné třeba 2K rozlišení. Některé jsou statické, jiné mohou sledovat okolí pod různými úhly. Stejně tak některé kamery musí být permanentně napájeny, některé zase využívají baterii. Možností je spoustu a každý si vybere,“ říká Lubomír Prokeš ze společnosti TESLA Smart a dodává: „Baterie vydrží 3 až 6 měsíců, vše záleží na venkovních teplotách. Možné je i solární napájení baterie.“
Chytré senzory jsou dalším důležitým prvkem chytrého zabezpečení domu. Tyto senzory mohou detekovat pohyb, otevření okna nebo dveří, detekci kouře nebo oxidu uhelnatého a mnoho dalšího. Když senzor detekuje neobvyklou událost, může automaticky spustit alarm a současně informovat majitele domu o situaci. Tímto způsobem mohou chytré senzory rychle reagovat na potenciální hrozby a chránit domov i v nepřítomnosti majitele.
„Senzory se nejčastěji umisťují ke dveřím, na okna, případně do koupelny, kde hlídají únik vody. Čidla umí zachytit ale i únik kouře či plynu,“ říká Lubomír Prokeš ze společnosti TESLA Smart.
Před čím vším nás mohou moderní bezpečnostní dveře ochránit a jaké další funkce mohou nabídnout? Na klíče nebo klasická kukátka rovnou zapomeňte!
Díky rychlému pokroku v technologiích roste popularita chytré domácnosti. Jedná se o koncept, který se zaměřuje na využití moderních technologií k automatizaci a zlepšení různých aspektů fungování domácnosti a například i k větší bezpečnosti. Chytré zabezpečovací systémy umožňují uživatelům sledovat svůj domov a přijímat upozornění o potenciálních hrozbách, jako je vloupání nebo požár.