Černá vám sklo u krbu? Pak nejspíš děláte tuhle nejčastější chybu
Možná vám přijde, že na rozdělání ohně v krbu či krbových kamnech není nic složitého. Abyste se ale vyvarovali zakouřenému sklu, je třeba dodržet několik pravidel. Poradíme vám, čemu se vyvarovat a jak správně zatápět v krbu či interiérových kamnech.
Snadno a rychle zapálený oheň vyžaduje v první řadě dobře připravené podmínky. Abyste docílili perfektního zatopení a ušetřili jste si práci, je důležité, aby krbová vložka neměla rošt a měla oplach skel (tzn. bezroštové spalování). To znamená, že veškerý přehřátý vzduch pro hoření chodí ze shora, podél skla. Primárně vzduch oplachuje sklo a sekundárně jde zplyňovat dřevo v topeništi. Je dobré zatápět ve vrstvě popelu.
„Nejlepší je nejprve přiložit a poté až zatopit. Největší chyba je, že spousta majitelů krbů to dělá přesně naopak. Tím, že nejprve dá třísky a poté až přikládá, docílí jen toho, že celé topeniště zakouří už na začátku,“ říká Jan Koutecký z Kamnářství Koutecký.
Ideální je tedy dát do topeniště větší špalky dřeva a na ně dát třísky na podpal. Vše s dostatečnými vzduchovými mezerami. Pohlídejte si také to, jaká je doporučená dávka paliva pro váš konkrétní krb. Využít můžete i podpalovače. „Docílíte tak toho, že krb hned od začátku hoří sám a vy k němu nemusíte třeba i hodinu chodit. Jedná se vlastně o zatopení a přiložení v jednom kroku“ říká Koutecký.
Pro rychlejší roztopení nechte v počátku pootevřená dvířka. Topeniště nechte ohřát (na začátku nechte přívod vzduchu maximálně otevřený) - rychleji ohřejete komín a vše začne rychleji a správně fungovat. Regulovat vzduch začínejte přibližně po 20-30 minutách.
Nezapomeňte také na to, že pro kvalitní podpal potřebujete především dobře vyschlé dřevo.