Jak vybrat svítidla do jednotlivých částí bytu?
Každá místnost v domácnosti vyžaduje jiný způsob svícení. Správně zvolená svítidla pomohou zlepšit kvalitu spánku, navodit příjemnou atmosféru a jindy naopak pomohou například k vyšší koncentraci. Díky dobře zvolenému osvětlení si pak snadno posvítíme na čtení, vaření či práci.
Aktuálně je na trhu opravdu velký výběr svítidel a někdy je velmi těžké se v množství produktů orientovat. Proto vám prozradíme základní zásady, podle kterých hravě vyberete světla do jednotlivých částí bytu.
Chodba
Začneme chodbou, kde se rozhodně vyplatí myslet na osvětlení už s předstihem. Zde je velký důraz kladen na bezpečnost. Myslete proto také na rozmístění vypínačů, abyste se v těchto prostorách nemuseli pohybovat po tmě, stejně tak na osvětlení schodiště. Odborníci doporučují do chodeb volit pohybová čidla, která světlo rozsvítí a zhasnou automaticky, což ocení především rodiny s malými dětmi. Schodiště se často nasvěcuje LED páskami či přízemními bodovými světly. Nejvhodnějším typem osvětlení chodby jsou pak přisazená stropní svítidla. Ty, jak už z názvu vyplývá, jsou přisazena přímo ke stropu, takže mají malou hloubku a chodbu tak osvětlí z co největší výšky. Světlo v chodbě by mělo být jasné a příjemné.
Obývací pokoj
Pro celkové osvětlení volíme rovnoměrné, měkké a neutrální světlo. Vhodná jsou proto stropní přisazená nebo závěsná svítidla. Centrální světlo je pak dobré doplnit menšími svítidly pro nepřímé osvětlení. K tomuto účelu se hodí nástěnná svítidla, jejichž světlo se odráží od stěn. Praktickým doplňkem obývacího pokoje jsou pak stojací lampy, které poskytnou dostatek měkkého světla.
Kuchyně
V kuchyni je nejdůležitější nasvícení pracovní desky. Nejlepší je použít podlouhlou zářivku nebo bodové světlo umístěné pod horní závěsnou skříňkou, aby neoslňovalo a zároveň zajistilo dostatek světla pro práci. V kuchyni lze kombinovat světla nástěnná, závěsná i bodová. Odborníci doporučují do kuchyně vybírat spíše studené světlo, které je vhodné k práci.
Jídelní kout je pak vhodné osvětlit závěsným světlem, které dokáže navodit příjemnou atmosféru. Minimální výška pro zavěšení světla je 60 cm nad stolem. Toto osvětlení by mělo mít také alespoň z zčásti krytou žárovku, aby nedocházelo k oslnění.
Koupelna
Do koupelny je potřeba vybírat světla s vyšším ochranným stupněm IP, tedy s větším krytím, které zabraňuje vniknutí cizích těles či kapalin. Centrální světlo v koupelně by mělo být silné, především abychom při úklidu viděli všechny nečistoty. Nejvýraznější světlo by pak mělo být u zrcadla. Pokud není součástí, pak ho můžete umístit nad zrcadlo či vedle něj. Podtón osvětlení volíme studený, protože je pro úpravu zevnějšku nejvhodnější.
Ložnice
V ložnici jsou nejpraktičtější velkoplošná svítidla s nízkým jasem. Ideálním řešením jsou teplá bílá světla, která šetří zrak a působí příjemným uklidňujícím dojmem. Praktickou záležitostí je pak dálkové ovládání, kterým můžete světla zhasínat, tlumit či zesilovat jejich intenzitu, případně měnit barevné nasvícení. Ke čtení v posteli je pak dobré zvolit takové osvětlení, které zaručí pohodu při čtení s ohledem na partnera.
Dětský pokoj
V dětském pokoji je vhodné mít jedno centrální svítidlo doplněné o menší bodová světla v podobě lampiček. Důležité je, aby hlavní světlo osvětlilo rovnoměrně celý prostor a stejně jako v ložnici volte nízký jas. Doporučuje se volit alespoň 300 lm/m2. Tuto hodnotu následně vynásobte celkovou plochou místnosti a máte výslednou intenzitu stropního osvětlení. Lampička by pak měla být u pracovního stolu či u postele.
Celkový design světel je pak už jen na vás! Nezapomínejte, že by mělo ladit, proto se držte jednoho stylu, který bude korespondovat s designem vašeho domova. Pro větší inspirace se můžete podívat do naší galerie.