Jak zajistit bezpečnost domácnosti? Chytré kamery a senzory na dálku upozorní na vloupání, ale i na únik plynu či detekci kouře!
Díky rychlému pokroku v technologiích roste popularita chytré domácnosti. Jedná se o koncept, který se zaměřuje na využití moderních technologií k automatizaci a zlepšení různých aspektů fungování domácnosti a například i k větší bezpečnosti. Chytré zabezpečovací systémy umožňují uživatelům sledovat svůj domov a přijímat upozornění o potenciálních hrozbách, jako je vloupání nebo požár.
Tradiční zabezpečovací systémy nabízí jistou úroveň ochrany, ale s příchodem chytrých technologií se otevírá nová éra zabezpečení domu. Díky chytré domácnosti je možné dosáhnout vyšší úrovně bezpečnosti a mít lepší kontrolu nad bezpečnostními opatřeními.
Jedním z největších přínosů chytré domácnosti pro zabezpečení je možnost dálkového dohledu. Díky kamerám a senzorům, které mohou být propojeny s chytrými telefony nebo tablety, mají uživatelé možnost sledovat svůj domov z libovolného místa. Tento dálkový přístup umožňuje uživatelům kontrolovat situaci, i když nejsou fyzicky přítomni a přijímat okamžitá upozornění v případě detekce neobvyklých událostí, jako je pohyb nebo neautorizovaný vstup.
„Chytrá kamera je vždy napojena na nějakou aplikaci, kterou mají majitelé vždy u sebe ve svém telefonu. Kamera má detekci pohybu i zvuků a je možné nastavit si upozornění na to, že se v domě něco děje,“ říká Lubomír Prokeš ze společnosti Tesla Smart.
Nejvýkonnější kamera od společnosti Tesla Smart funguje i bez Wi-fi signálu. Je to 4G/LTE kamera, to znamená, že pro její správné fungování stačí SIM karta a ona sama komunikuje s vlastním úložištěm přes síť operátora.
„Některé naše kamery mají FullHD rozlišení, jiné třeba 2K rozlišení. Některé jsou statické, jiné mohou sledovat okolí pod různými úhly. Stejně tak některé kamery musí být permanentně napájeny, některé zase využívají baterii. Možností je spousta a každý si vybere,“ říká Lubomír Prokeš ze společnosti Tesla Smart a dodává: „Baterie vydrží 3 až 6 měsíců, vše záleží na venkovních teplotách. Možné je i solární napájení baterie.“
Chytré senzory jsou dalším důležitým prvkem chytrého zabezpečení domu. Tyto senzory mohou detekovat pohyb, otevření okna nebo dveří, detekci kouře nebo oxidu uhelnatého a mnoho dalšího. Když senzor detekuje neobvyklou událost, může automaticky spustit alarm a současně informovat majitele domu o situaci. Tímto způsobem mohou chytré senzory rychle reagovat na potenciální hrozby a chránit domov i v nepřítomnosti majitele.
„Senzory se nejčastěji umisťují ke dveřím, na okna, případně do koupelny, kde hlídají únik vody. Čidla umí zachytit ale i únik kouře či plynu,“ říká Lubomír Prokeš ze společnosti Tesla Smart.
Aby vše bylo schopno spolu komunikovat, je potřeba řídící systém ZigBee Tesla, tedy zařízení, které jednotlivé produkty spáruje dohromady.