Pro osoby na invalidním vozíku nebo lidi s omezenou pohyblivostí jsou schodiště velkou výzvou. Zde je potřeba asistence, nebo vhodné řešení v podobě schodišťové plošiny. Ta se dá přizpůsobit jakýmkoliv prostorám na míru tak, aby klient mohl překonat bez asistence i ty nejtěžší překážky. Takové plošiny se vyrábějí ve dvou variantách - svislé zdvihací plošiny a šikmé schodišťové plošiny.
Šikmá schodišťová plošina
Ať už máte schodiště standardní, atypické, úzké, spirálovité, či jakkoliv kombinované, vždy je možné plošinu přizpůsobit daným prostorům, a to především díky lehké a vzdušné konstrukci. „Šikmá schodišťová plošina nevyžaduje stavební úpravy. Jedná se o pohyb nad schodištěm tak, aby vozíčkář nenarazil a zároveň nebyl vysoko v nebezpečné výšce. Montáž je snadná, tato rampa nezabírá prostor,“ říká Antonín Machala, ředitel a majitel společnosti Altech.
Svislá zdvihací plošina
Tyto plošiny můžeme znát také jako vertikální zdvihací schodišťové plošiny, nebo jednoduše jako domácí výtah. Toto zařízení překoná i několik pater až do výšky 20 metrů. Plošinu lze instalovat jak v interiéru, tak exteriéru. Uplatnění najdou od soukromých domácností až po průmyslové objekty, firmy, či nemocnice. „Tuto plošinu je možné instalovat až do výšky tří metrů bez schodišťové šachty. Nad tři metry pak musí být opláštěná. Zde jsou stavební úpravy náročnější, především pokud musíme zasáhnout do stropu, či do fasády budovy,“ říká Antonín Machala.
Společnost Altech pomáhá svým zákazníkům také se stavebním řešením. „Stavební úpravy daného prostoru umí navrhnout naši technici, kteří navštíví klienta a poradí s možným řešením. Pokud je pak s instalací plošiny spojena nějaká stavební úprava, tak jsme schopni připravit stavbu tak, aby byla nachystána pro rychlou montáž,“ říká Antonín Machala.
„Pro státní příspěvek potřebují klienti vyjádření a doporučení od posudkového lékaře, podpora je 90 % ceny. Montáž plošiny je velmi rychlá, trvá zhruba dva dny. Dodání se pohybuje od několika týdnů po maximálně dva měsíce,“ dodává Antonín Machala.
Mohlo by vás zajímat
Materiály a technologie
Pro koho a pro jaká schodiště je vhodná schodišťová sedačka?
Také v českých domácnostech se začínají zabydlovat schodišťové sedačky. Ty jsou určené především hůře chodícím seniorům nebo lidem po úrazu. Za určitých okolností může být sedačka použita i pro vozíčkáře. Schodišťová sedačka mnohdy vyřeší dilema, zda rodiče přestěhovat z patrového domu do bezbariérového bytu, či za nemalou finanční investici objekt zrekonstruovat.
Mohlo by vás zajímat
Bydlení handicapovaných
Podívejte se do výroby a nového předváděcího centra českého výrobce kompenzačních pomůcek
Obzvlášť lidé s handicapem potřebují funkční a praktickou domácnost. Výrobou speciálního zařízení a úpravami bydlení pro postižené se už 30 let zabývá česká firma Altech. Jejich kompenzační a rehabilitační pomůcky pro imobilní osoby se prodávají nejen v České republice, ale pomáhají také klientům v zahraničí. Nyní tato firma otevřela nové výzkumné a vývojové centrum v Uherském Hradišti, kde lze najít i předváděcí centrum. Kvalitní a pokrokové řešení je totiž pro překonávání bariér zásadní.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Podívejte se na nový pořad Bydlení handicapovaných
Michal Jančařík, který v roce 2017 podstoupil kvůli vážné nemoci transplantaci ledvin, částečně ochrnul. Příčinou byla prasklá céva přímo v páteři. Jeho handicapu musel kompletně přizpůsobit i bydlení s rodinou. Jak se mu nyní žije s jeho postižením, ukázal prostřednictvím pořadu Bydlení handicapovaných.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
V pořadu Bydlení handicapovaných Michal Jančařík ukáže, jaké starosti člověk řeší, když skončí na vozíku!
V osmidílném pořadu Bydlení handicapovaných, kterým vás provedou moderátoři Michal Jančařík a Míra Hejda, vám ukážeme, jaké obrovské starosti souvisí s tím, když kdokoliv skončí na invalidním vozíku. Jaké jsou nutné zásahy do bydlení, jaké dotace lze čerpat, jaké možnosti dnes handicapovaní mají a jak postupovat.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Zajímavá řešení do domácnosti pro handicapované osoby
Úpravy bydlení v domácnosti pro handicapované jsou zcela jiné než v běžných domácnostech. Lidé s jakýmkoliv omezením potřebují funkční domácnost, aby mohli žít plnohodnotný život a být ve větší míře samostatní. Ukážeme vám, jaké systémy a pomůcky lze umístit do domu a jaké jsou možnosti. Kvalitní a pokrokové řešení pro překonávání bariér je mnohdy víc potřeba, než si myslíte.