ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Aktuality Je libo nájemní byt? Připravte si desítky tisíc korun předem

Je libo nájemní byt? Připravte si desítky tisíc korun předem

Je libo nájemní byt? Připravte si desítky tisíc korun předem
19. 2. 2025 / Autor: Václav Stašek

Získání nájemního bydlení v Česku, zejména ve velkých městech, se stává stále náročnější nejen kvůli vysokým cenám, ale i kvůli vstupním nákladům. Zájemci o bydlení musí počítat s kaucí, provizí realitní kanceláře a prvním nájmem, což v některých případech znamená jednorázovou platbu přesahující 100 000 Kč. Jaké jsou aktuální trendy na trhu s nájmy a na co si dát pozor při hledání bydlení?

Nájemné ve městech roste

Vysoké nájmy nejsou v českých metropolích žádnou novinkou, ale v posledních letech ještě výrazněji rostou. Například v Praze aktuální průměrné nájemné dosahuje 422 Kč za metr čtvereční. To znamená, že za standardní byt o velikosti 70 m² nájemce zaplatí zhruba 29 500 Kč měsíčně, a to bez dalších poplatků za energie a služby.

Růst cen se neomezuje pouze na Prahu. V Brně a dalších krajských městech se situace vyvíjí podobně. Zvýšená poptávka po nájemním bydlení souvisí s vysokými cenami vlastního bydlení, které se pro mnoho lidí stává nedostupným. Kromě toho se kvůli vysokým úrokovým sazbám hypotečních úvěrů řada lidí rozhoduje zůstat v nájmu delší dobu, což dále zvyšuje poptávku.

Počáteční náklady: Nájem, kauce i provize

Zájemci o pronájem bytu musí počítat s vysokými počátečními náklady. Standardně se skládá minimálně:

  • První nájemné předem – obvykle ve výši jednoho měsíčního nájmu,

  • Kauce – ve většině případů odpovídá jednomu až dvěma měsíčním nájmům,

  • Provize realitní kanceláři – obvykle ve výši jednoho měsíčního nájmu.

V součtu tak může jít o částku, která snadno přesáhne 100 000 Kč. Například u bytu s nájemným 25 000 Kč měsíčně může první platba činit až 100 000 Kč, pokud je vyžadována dvouměsíční kauce, provize pro realitní makléře a jeden měsíční nájem dopředu. 

Přísnější výběr nájemníků

Vzhledem k vysoké poptávce si majitelé mohou vybírat mezi zájemci a často stanovují přísnější podmínky. Kromě výše zmíněných počátečních plateb mohou požadovat:

  • Doložení příjmů – některým pronajímatelům nestačí ústní ujištění a chtějí vidět výpisy z účtu nebo potvrzení od zaměstnavatele.

  • Bezdlužnost – někteří pronajímatelé si ověřují, zda zájemce nemá dluhy nebo záznam v registru dlužníků.

  • Reference od předchozích pronajímatelů – obvykle se jedná o doporučení, které má potvrdit spolehlivost nájemce.

  • Pojištění odpovědnosti – některé byty lze pronajmout pouze v případě, že si nájemník sjedná pojištění odpovědnosti za škody způsobené v bytě.

To vše činí situaci komplikovanější pro mladé lidi, kteří ještě nemají stabilní příjem, nebo pro rodiny s omezenými úsporami. Pro ně může být nalezení vhodného bytu velmi obtížné.

Alternativy ke klasickému nájmu

V reakci na rostoucí náklady se některé skupiny obyvatel snaží hledat alternativní řešení:

  • Spolubydlení – mladí lidé a studenti často volí sdílené bydlení, které umožňuje snížit náklady na nájem.

  • Dlouhodobé podnájmy – některé firmy nabízejí možnost pronájmu se sníženými počátečními náklady, avšak s vyšším měsíčním nájmem.

  • Pronájmy od měst a obcí – některé obce nabízejí dotované byty, ale jejich dostupnost je omezená a čekací lhůty dlouhé.

Pronájem bytu v českých městech je stále nákladnější, přičemž kromě vysokých měsíčních nájmů musí zájemci počítat i se značnými vstupními výdaji. Zajištění bydlení tak vyžaduje nejen pečlivé finanční plánování, ale i splnění často přísných podmínek ze strany pronajímatelů. Alternativy, jako je spolubydlení nebo podnájmy, mohou být řešením, ale ani ty nejsou vždy snadno dostupné. Vývoj na trhu bude do značné míry záviset na budoucím ekonomickém vývoji, úrokových sazbách a nabídce nových nájemních bytů.

Mohlo by vás zajímat

Financování a investice

Panelové byty: Od sídlištní klasiky k vyhledávanému bydlení

Ještě před několika lety byly panelové byty považovány za zastaralé a neatraktivní bydlení. Dnes se ale situace obrací a ceny těchto bytů rostou rychleji než u cihlových domů. Modernizace, lepší občanská vybavenost a nižší náklady na pořízení dělají z panelových bytů stále atraktivnější volbu. Proč se panelové byty staly tak žádanými a jaké výhody i úskalí jejich koupě přináší?

Mohlo by vás zajímat

Reality

Vlastní bydlení je pro většinu Pražanů nedosažitelné. Nájemní bydlení nabízí cenově výhodnější alternativu

Vysoké ceny nemovitostí a přísné podmínky hypoték dělají z vlastního bydlení v Praze luxus, který si stále méně lidí může dovolit. Stále více obyvatel hlavního města proto volí nájemní bydlení, které nejenže vychází levněji, ale nabízí i větší flexibilitu a nižší počáteční náklady. Jak ukazuje analýza společnosti BTR Consulting, průměrná měsíční splátka hypotéky je až o třetinu vyšší než nájemné v projektech typu Build-to-Rent (BTR).

Mohlo by vás zajímat

Investice do nemovitosti

Průměrná cena bytů v Česku poprvé přesáhla pět milionů korun

Ceny bytů v České republice dosáhly dalšího historického milníku. Průměrná cena bytu překročila hranici pěti milionů korun, což odráží nejen dlouhodobé problémy s nedostatečnou nabídkou, ale i změny na hypotečním trhu. Jaké faktory vedly k tomuto růstů a jaké jsou dopady na kupující i investory? Podíváme se na klíčové informace o aktuální situaci na realitním trhu.

Diskuze

Doporučené pořady

Developerské projekty k prodeji
Nový díl

Developerské projekty k prodeji

Rizika investování do nemovitostí

Rizika investování do nemovitostí

Španělsko - Investování do zahraničních nemovitostí

Španělsko - Investování do zahraničních nemovitostí

Stavba není sen 10 - Rodinné domy na klíč

Stavba není sen 10 - Rodinné domy na klíč


Spolupracujeme

Zajímá vás architektura?


© 2025 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl