V dnešní době je velmi důležitá nezávislost na centrální elektrické síti. Základem je proto pořízení domácí fotovoltaické elektrárny. Nejen že tak snížíme výdaje naší domácnosti, ale také se budeme chovat zodpovědněji k planetě. Navíc fotovoltaikou můžeme v určitých případech dokonce i vydělávat.
Na běžný rodinný dům se doporučuje v případě standardní instalace zhruba 22 panelů o rozměru 1 x 2 m. Panely by na střeše měly mít stejný sklon a stejné naklonění ke slunci. „Bez prostoru na fotovoltaické panely nelze elektrárnu instalovat. Není vhodné instalovat každý panel v jiném sklonu,“ potvrzuje Martin Lepka, projektový manažer společnosti Krel Central.
Orientace střechy je proto zásadní při instalaci. Pokud nemáte možnost panely směrovat na jih, lze využít i východní, či západní světovou stranu. Rozhodně je vždy lepší se vyhnout severu a často zastíněným plochám.
S vývojem technologií se posouvají i možnosti moderních panelů. „Dříve měly panely účinnost okolo 10 až 12 procent, nyní se dostáváme na účinnost 22 až 23 procent. To znamená, že zvýšením efektivity získáváme možnost instalace stejného instalovaného výkonu na daleko menší plochu. Můžeme tedy instalovat i na malé plochy, kde by před 10 lety nebylo možné instalovaný výkon umístit,“ říká Martin Lepka.
Fotovoltaika pro rodinné domy by měla primárně sloužit pro vlastní spotřebu. Výrobní křivka ale nenahrává tomu, abychom všechnu vyrobenou energii spotřebovali. Nesouhru je možné řešit prodejem přebytku do sítě, především pak v letních měsících.
Pokud chceme nabíjet elektromobil, je vhodné popřemýšlet o větší baterii. „Z pohledu instalace pořízení vozu nehraje fotovoltaická elektrárna až tak velkou roli, lidé by měli uvažovat o větších bateriích, či maximálním instalovaném výkonu, který střecha povolí. Je dobré přemýšlet i o budoucnosti a zvážit pořízení autonabíječek,“ dodává Martin Lepka.
Bez bateriového úložiště se podle odborníků instalovat fotovoltaiku nevyplatí. „Tento fakt vychází jak z dotačních podmínek, tak ze specifik spotřeb rodinných domů. Většina domácností úložiště využije a ekonomicky je velmi přínosné,“ říká Martin Lepka.
Veškerou administraci spojenou s pořízením fotovoltaické elektrárny, zprovozněním, žádostí o dotaci a posíláním přebytků do sítě zajišťuje vždy odborná instalační firma.
Mohlo by vás zajímat
Materiály a technologie
Jaká je údržba a životnost fotovoltaických elektráren?
Fotovoltaická elektrárna je stále častější volbou mnoha zákazníků pro její četné výhody. Mluví se o ní především ve spojení s úsporou energie, dalšími výhodami pak může být ekologické řešení i nezávislost na dodavatelích. Jaká je ale údržba a životnost fotovoltaických elektráren?
Mohlo by vás zajímat
Fotovoltaické elektrárny
Jak probíhá instalace fotovoltaické elektrárny?
Instalace fotovoltaických panelů sice není nikterak náročná, ovšem vždy je dobré ji nechat na odbornících. Stejně tak následná montáž systému do technické místnosti by měla probíhat pod dohledem odborné firmy. Má totiž svá pravidla a díky odbornosti předejdete nechtěným chybám, které by vás mohly vyjít draho.
Mohlo by vás zajímat
Energie a vytápění
Zvažujete fotovoltaickou elektrárnu na váš dům? Tohle je několik věcí, které byste měli vědět...
Elektrická energie a rostoucí zájem o fotovoltaiku, to jsou velká témata dnešní doby. Po alternativních zdrojích je v současnosti velká poptávka. Lidé vidí v pořízení fotovoltaické elektrárny spásu v podobě úspory za energie, ale také možnost se osamostatnit. Jednou ze společností, které dodávají fotovoltaické systémy do rodinných domů, je společnost Krel Central.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Fotovoltaika pomůže s nezávislostí na centrální elektrické síti. Nechte si poradit od odborníků!
Vzhledem k dlouhodobě rostoucím cenám za energie často slýcháme o pojmu soběstačnost. Jedná se o několik pohledů, rozhodně se asi všichni shodneme na tom, že nejdůležitější je v dnešní nejisté době nezávislost na centrální elektrické síti. Základem je proto pořízení domácí solární elektrárny. Nejen že tak snížíme výdaje naší domácnosti, ale také se budeme chovat zodpovědněji k planetě. Většinu zájemců ovšem mnohdy odradí cena, nebo komplikovaný proces žádosti o dotace.