Jak se vyznat v krbech při jejich výběru?
Do plamenů sálajícího krbu se spousta z nás vydrží dívat dlouhé chvíle a tato zábava nás jen tak neomrzí. Mezi takzvaná pohledová topidla patří jak krby, tak krbová kamna. Krb navíc můžeme velmi efektivně využít jako zdroj vytápěcího systému a v neposlední řadě tak ušetřit slušné peníze. Také kamna a krby jdou s dobou a s vývojem moderních technologií se posouvá i jejich využití.
Segment krbů se asi jako vše v naší domácnosti také posouvá kupředu a přizpůsobuje se moderní domácnosti. Vše je provázané s fotovoltaikou i elektronikou, stále ale zůstává základní myšlenka krbu jako zdroje tepla.
Pokud vybíráte krb či kamna, je důležité si hned na začátek říct, zda by topné těleso mělo sloužit jako designový prvek či opravdu funkční jednotka. „Nejzákladnější rozdíl je v tom, že kamna nabízejí menší topeniště, avšak hřejou ještě dlouho poté, co oheň vyhasne. Naproti tomu krby plní spíše onu vizuální funkci a pro udržení tepla musíme častěji přikládat,“ říká Jan Koutecký z Kamnářství Koutecký. Výběr závisí na celkovém konceptu vytápění domácnosti. Někdo chce propojit vše a někdo chce pouze alternativní zdroj vytápění.
Systémy vytápění jsou teplovzdušné, sálavé, otevřené krby či krbová kamna a teplovodní systémy.
Pokud chcete váš dům opravdu vyhřát, vhodnou variantou může být tzv. interiérový kotel s hlubokým topeništěm. „Do těchto typů se přikládá 15 až 20 kilo dřeva najednou a tím se vyrobí i 30kW energie, pokud je pak krbová vložka propojena s akumulační nádrží, jde do ní až 80% výkonu, čímž lze docílit toho, že můžeme přikládat až po 12 hodinách. Vše se ale musí řešit na konkrétní dům, velkou roli hraje i velikost akumulační nádrže,“ říká Koutecký.
Pokud se rozhodnete pro pořízení krbu či kamen, můžete navštívit showroom Kamnářství Koutecký v Karlových Varech. „Je dobré si přinést projekt, orientační fotky či nějaký nákres, abychom si mohli udělat obrázek o daném prostoru. Důležité jsou také informace o komínu,“ radí Koutecký. Zde vám poradí i s vhodným umístěním topného tělesa. „Například sálavé topidlo topí svou plochou, proto je lepší ho mít ve středu domu. Z teplovodního topidla pak lze transportovat energii i z větší dálky, tudíž není jeho umístění tolik důležité,“ dodává.
KONTAKT: Kamnářství Koutecký www.koutecky.top
Mohlo by vás zajímat: