„Příběh fotovoltaiky k nám domů je možná o trochu delší, ale o to reálnější, protože jsem rozhodováním strávil víc než dva roky. Bylo to hlavně o plánování, jestli to dává, a nebo nedává smysl a v ten první moment se mi těžko rozhodovalo. Poté, co se ceny energií začaly zvyšovat, jsem si řekl, že to budu muset začít řešit. Díky natáčení s TV Bydlení pro S-Power jsem sledoval i okolní zakázky, jak to dělají, jak to funguje a nakonec jsem se rozhodl, že fotovoltaiku na střechu svého domu dám,“ říká Míra Hejda.
Stejně jako Míru Hejdu, tak i mnoho dalších zájemců odrazoval vzhled panelů na střeše jejich domu. To ale v průběhu rozhodování vyřešily celočerné panely, které více splývají s designem střechy.
„U Míry Hejdy jsme se soustředili na dva základní požadavky, tedy pokrytí spotřeby domácnosti a zachování estetiky objektu. Zvolili jsme proto panely AEG 430 Full black, jedná se o celočerné panely, které splývají se střešní krytinou. Pokračovali jsme i instalací na garáži, kam jsme dodali panely AEG 550 s největším výkonem, který výrobce nabízí. Tím jsme maximálně využili prostorové možnosti objektu," říká Petr Šindelář ze společnosti S-Power Energies, s.r.o.
Toto řešení ve slunných dnech pokryje veškeré potřeby domácnosti. Přebytky putují do bateriového úložiště a spotřebovávají se ve večerních hodinách. Součástí systému jsou i dva wallboxy na dobíjení elektromobilů.
Celkové náklady na tento systém byly přibližně 500 000 Kč. Dotaci bylo možné čerpat ve výši 225 000 Kč, tedy výsledná cena byla přibližně 275 000 Kč.
Mohlo by vás zajímat
Bydlení slavných
„V zimě si hodně topíme a spotřeba byla obří. Návratnost fotovoltaiky nám vyjde do 5 let,“ říká Martina Pártlová o pořízení fotovoltaiky.
Investice do vlastní fotovoltaické elektrárny je v dnešní době častým řešením, jak se snadněji vypořádat s vysokými účty za energie. Lidé také chtějí být více nezávislí na dodavatelích a v neposlední řadě se často řeší i otázka ekologie. Spousta lidí si pak klade jednu důležitou otázku, a tou je návratnost peněz. Toto dilema řeší i známá zpěvačka Martina Pártlová ve svém domě. Jak sama přiznala, má ráda opravdu velké teplo a vlastní fotovoltaická elektrárna jí v takovém případě dává velký smysl.
Mohlo by vás zajímat
Fotovoltaické elektrárny
„Fotovoltaice vůbec nerozumím, dala jsem na doporučení kamaráda a firmě dala 100 % důvěru,“ říká Martina Pártlová o výběru fotovoltaiky.
Pořízení fotovoltaické elektrárny je v současné době oblíbeným způsobem, jak snížit náklady za energie. Pro tento krok se rozhodla i zpěvačka Martina Pártlová, která kromě běžného provozu domácnosti potřebuje snížit náklady i za nahrávací studio, které má doma. I ona si kladla otázku, jak vybrat kvalitního dodavatele, a proto dala na dobré doporučení. O své zkušenosti se s námi podělila.
Mohlo by vás zajímat
Bydlení slavných
Tomáš Zástěra o pořízení fotovoltaiky: „Platil jsem i 24 000 Kč za rok na chalupě, kde jsem jen o víkendech. Návratnost očekávám během 5-6 let.“
Zvýšení cen elektřiny se netýká jen bydlení ve městech, ale i venkova, kde se nachází spousta rekreačních objektů. Právě chaty a chalupy mohou být vhodným objektem pro umístění fotovoltaické elektrárny. Nejen, že ušetříte za výdaje ve svém druhém bydlení, ale zároveň i zvýšíte požadavky na kvalitu bydlení a vybavení chalup, i zde se totiž stává standardem automatická pračka či myčka nádobí. Počet domácích fotovoltaických elektráren se tak neustále zvyšuje i co se týká rekreačních objektů. Zájem o ně souvisí i s možností dotací. Toho si je vědom i Tomáš Zástěra, moderátor rádia Evropa 2, který se rozhodl jít úspornou cestou a vsadil na vlastní fotovoltaickou elektrárnu. Třeba už jen kvůli dobíjení svého elektromobilu.
Mohlo by vás zajímat
Bydlení slavných
Tomáš Zástěra o pořízení fotovoltaiky: „Zelené energii a obnovitelným zdrojům fandím. Nabíjet elektromobil chci zdarma.“
Odběr elektrické energie se týká také našich chat a chalup. Spotřeba ale může zatížit rodinný rozpočet jak v létě, kdy jsou tyto objekty ve velkém využívány, tak v zimě při dočasném vytápění např. přímotopy. Řešením může být fotovoltaická elektrárna, která v posledních letech zažívá velký boom. O tom ví své i Tomáš Zástěra, moderátor rádia Evropa 2, který se rozhodl pro instalaci na své chalupě v jižních Čechách.