Stavební materiály jsou určeny k použití od základů přes hrubou stavbu až po realizaci interiéru. Jedná se o potěry, nivelační hmoty, lepicí malty, omítky, stěrky, spárovací hmoty a materiály pro finální úpravu povrchů. Velmi záleží především na kvalitě použitých stavebních materiálů a samozřejmě na řemeslné dovednosti během realizace.
Správný výběr – zohledněte trvanlivost i ekologii
Při výběru stavebních materiálů je důležité zvážit několik základních kritérií a sladit je s konkrétními požadavky a potřebami. V první řadě je to účel, ke kterému bude daný stavební materiál použit. Zde je třeba zohlednit několik faktorů, jako jsou například pevnost, odolnost vůči povětrnostním podmínkám v případě použití stavebního materiálu v exteriéru, tepelná a zvuková izolace, ale také estetický vzhled a místo použití a mnoho dalšího. Za zmínku určitě stojí trvanlivost a životnost stavebních materiálů. Měli byste mít jasno, jak dlouho očekáváte, že stavební materiál vydrží bez významného opotřebování nebo poškození. Určitě nejsou zanedbatelné ani náklady, ba právě naopak. Zohlednit je třeba náklady nejen na samotný stavební materiál, ale také na jeho realizaci a nezapomeňte ani na náklady na údržbu. Některé materiály mohou být finančně náročnější na realizaci než jiné, ale mohou vyžadovat minimální údržbu a naopak.
Může být zajímavé a užitečné zvážit celý životní cyklus materiálu a s tím spojené dlouhodobé náklady. Pamatujte, že i když se může jednat o materiál s nižší počáteční cenou, má-li krátkou životnost a vyžaduje časté opravy nebo výměnu, může se ukázat, že celkové náklady z dlouhodobého hlediska jsou vyšší. V dnešní době je stále více důležité zvážit i environmentální udržitelnost stavebních materiálů. Ekologické složení stavebních materiálů bez negativních účinků na životní prostředí a zdraví člověka, spolu s jejich nízkou ekologickou stopou a vysokou mírou recyklovatelnosti, je v současnosti trendem. Rovněž je dnes nutné dodržovat přísnější normy a bezpečnostní požadavky.
I současní zákazníci jsou dnes v tomto směru náročnější. Co se týče materiálu, zejména při lepení parket, preferují lepidla zaměřená na technologii modifikovaných silanových polymerů. Například Lepidlo na parkety X-Bond MS-K 511, které neobsahují změkčovadla, isokyanáty, silikony a vodu. Jsou to lepidla, která reagují s vlhkostí ze vzduchu nebo okolních materiálů, aby následně vytvořila velmi stabilní siloxanovou vazbu. Lepidla na bázi MS technologie přilnou na téměř každý podklad, také na skleněné a kovové podklady či nesavé podklady, jako jsou dlažby nebo oblíbené terrazzo. Tím, že neobsahují vodu, je eliminována možnost nežádoucího bobtnání dřeva a vznik spár. V neposlední řadě je při výběru stavebních materiálů důležitým kritériem jednoduchost realizace. Ze zpracovatelského hlediska se oblibě těší jednosložková forma materiálů, které jsou připraveny k okamžitému zpracování, což zkracuje celkovou dobu realizace, a tím šetří nejen čas, ale také peníze.
Univerzální versus speciální stavební materiály
Univerzálnost stavebních materiálů či výrobků je výhodná hned z několika důvodů – flexibilita v použití, při údržbě či opravách (použití univerzálních materiálů na stavbě je variabilnější a v případě potřeby opravy nebo údržby umožňují obvykle jednodušší řešení), úspora skladovacích prostor a tím i nákladů (na skladě postačuje mít menší sortiment produktů, což vede k úspoře skladovacích prostor a tím i nákladů), jednodušší realizace (univerzální materiály a výrobky mají často jednodušší a standardizovaný realizační proces, což může zjednodušit a urychlit realizaci, případně snížit náklady na pracovní sílu).
Přesto existuje situace, a nejsou vůbec ojedinělé, kdy je třeba volit speciální stavební materiály. K standardním situacím patří různé specifické podmínky během realizace nebo během užívání stavby, jako jsou extrémní teploty, vysoká vlhkost, přítomnost chemických látek nebo jiné nebezpečné faktory. Jsou provozy, které kladou i na stavební materiály vyšší požadavky například z hlediska bezpečnosti – nemocnice, laboratoře, jaderné elektrárny nebo jiné kritické infrastruktury, kde je třeba zvolit speciální materiály s certifikáty a vlastnostmi, které splňují přísné bezpečnostní standardy. Vzpomeňme alespoň provozy, ve kterých není žádoucí přítomnost elektrostatického výboje. Jedná se o provozy, jejichž součástí jsou elektronické součástky a vybavení, které jsou na elektrostatické výboje velmi citlivé. Může dojít nejen k jejich poškození, ale mohou být také zcela zničeny. Ještě větší riziko je v provozech, kde se manipuluje s těkavými látkami. Při realizaci vodivé podlahy, která je do těchto provozů nezbytná, je pro lepení podlahových krytin určeno jednosložkové Vodivé lepidlo speciální EL 650.
Samostatnou kategorii staveb se speciálními požadavky na složení i vzhled stavebních materiálů představuje obnova historických budov nebo památek, kde je třeba použít speciální stavební materiály, které jsou složením i vzhledem podobné původnímu materiálu a pomocí nich je zachována jejich autenticita a estetika. V některých případech může být výběr speciálních materiálů motivován estetickými požadavky. Pokud projekt vyžaduje výjimečný design nebo neobvyklé estetické prvky, může být nutné vybrat stavební materiál či produkt, který umožní dosažení požadovaného vizuálního efektu. Při rozhodování, jaký stavební materiál použijete je důležité zvážit potřeby projektu, požadavky na specifické podmínky nebo funkce a samozřejmě je dobré poradit se s odborníky se zkušenostmi, kteří vám pomohou najít optimální řešení pro každou stavbu a situaci.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Na co nezapomínat při realizaci koupelny? Důležitá je především hydroizolace!
Hydroizolační vrstva pod obklady a dlažbu v koupelnách a na venkovních plochách, jako jsou balkony či terasy je už samozřejmostí. Zabraňuje konstrukci podlahy a stěny ve styku s vodou. Jedná se o důležitou součást obkladového souvrství. Bez hydroizolace se může časem vaše koupelna poničit a čekají vás komplikace s opravou. Případné zatékání vody do podlah a stěn totiž bývá často odhaleno až po delší době, když už je na drobné zásahy pozdě. Sanace takových škod je pak velmi nákladná, a to jak finančně, tak i časově. Na co tedy nezapomínat?
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Věděli jste, že zdravé domácí prostředí závisí i na materiálech, které mnohdy nejsou ani vidět?
V době, kdy zařizujeme interiér našeho domu, věnujeme velkou pozornost především výběru barev, designu a povrchovému materiálu. Mnohdy je ale daleko důležitější zaměřit se i na stavební materiály, které hrají sice ne příliš viditelnou, ale velmi důležitou roli. To platí například u podlahových lepidel. Kromě designu parket proto nezapomínejte ani na vhodné lepidlo, díky kterému jednak prodloužíte životnost vaší podlahy, ale především neuškodíte vašemu zdraví.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Plíseň na stěnách negativně působí na naše zdraví. Jak se jí zbavit?
Plíseň se na zdech objevuje všude, kde je hodně vlhkosti. Kromě toho, že nám plísňové mapy ničí vymalované zdi, jejich výpary negativně působí na naše zdraví. Způsobují alergie, astma a dráždí pokožku či oči. Mnohdy mohou být i důvodem závažných onemocnění. Proto je potřeba s plísní bojovat! Jak na to?