Česká společnost Altech slaví 30 let na trhu. Společnost se zabývá výrobou šikmých zvedacích schodišťových plošin, svislých zdvihacích schodišťových plošin (domácích výtahů), schodišťových sedaček pro hůře chodící a seniory, nájezdových ramp či bazénových zvedáků. Spolupracuje také se špičkovými světovými výrobci, od kterých dováží například schodolezy či stropní zvedací systémy.
Stropní zvedací systém
Toto zařízení pomáhá s přesunem imobilních nebo hůře se pohybujících osob doma, v lázních, v domovech důchodců, nebo pacientů v nemocnicích za pomocí zvedacího zařízení ukotveného na stropě, či zdech. „Jedná se výrobek dánské firmy Guldmann, která je celosvětově velmi úspěšnou ve svém oboru. Zařízení lze využít jak pro přepravu osob, tak pro nácvik chůze či pro rehabilitaci,“ říká Antonín Machala, ředitel a majitel společnosti Altech. Systémy stropních zvedáků patří mezi zařízení vyznačující se rychlou a nenáročnou instalací a lehkou údržbou. Výhodou je také snadná manipulace a velká variabilita vaků (velikost, nosnost, typ, barva). Tyto zařízení jsou finančně i časově mnohem přijatelnější variantou než komplikovaná přestavba bytů. Přesun z postele do vany, na toaletu, nebo do jiné místnosti, se tak stane poměrně rychle zrealizovaným přáním.
Bazénový zvedák
Řešení pro imobilní osoby vhodné pro domácí použití i pro jakýkoliv komerční bazén či wellness. Výhodou je velmi jednoduchá obsluha a lehké upevnění k okraji bazénu. Zvedák je usazen v nerezové patici, která je pevně fixována do podlahy u bazénu. Dá se snadno vyjmout a dle potřeby přenést a využít i na jiných místech. „Nevyžaduje instalaci pod vodou, přívod elektrického proudu, ani motor, pouze tlak ze standardního vodovodního rozvodu,“ říká Antonín Machala. Na přání zákazníka je bazénový zvedák dodáván s upínacím pásem pro dosažení maximální bezpečnosti a komfortu. Zvedák ocení jak vozíčkáři při všech vodních sportech, tak i rehabilitační pracovníci při své každodenní činnosti.
Schodolez
Schodolezy jsou nejjednodušším řešením pro imobilní osoby a vozíčkáře, kteří potřebují překonat schodišťovou bariéru. Toto poměrně malé mobilní zařízení je naprosto nenáročné na obsluhu. „Nevýhodou je to, že při použití schodolezu potřebuje postižený doprovod. Zařízení je ale velmi skladné a lze ho vzít například k lékaři či do jiných zařízení, schodolezů je několik typů,“ říká Antonín Machala.
Rampa
Nájezdové rampy sloužící vozíčkářům k překonání menších výškových bariér, jako jsou schody, obrubníky apod. Mohou být stacionární (roštové rampy), či přenosné (lehké duralové rampy – ližiny). „Někdo rampu vyjede sám, jiný potřebuje doprovod. Jedná se o konkrétní prostor a konkrétní situace. Rampy mohou být roštové, pevné, zasouvací, sklápěcí, zlamovací i skládací,“ říká Antonín Machala.
Plošina pro letadlové schody
Zajímavým řešením, které společnost Altech vyrábí, je také systém, který pomůže dostat vozíčkáře do letadla. „Já se věnuji létání již několik let a letectví mě přirostlo k srdci. Naším úkolem bylo dostat vozíčkáře do letadla. Vyvinuli jsme proto plošinu, která neustále drží sklon s výškou schodů daného typu letadla,“ říká Antonín Machala.
Všechny produkty lze vidět a ozkoušet v předváděcím centru společnosti Altech v Uherském Hradišti.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Podívejte se na nový pořad Bydlení handicapovaných
Michal Jančařík, který v roce 2017 podstoupil kvůli vážné nemoci transplantaci ledvin, částečně ochrnul. Příčinou byla prasklá céva přímo v páteři. Jeho handicapu musel kompletně přizpůsobit i bydlení s rodinou. Jak se mu nyní žije s jeho postižením, ukázal prostřednictvím pořadu Bydlení handicapovaných.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
V pořadu Bydlení handicapovaných Michal Jančařík ukáže, jaké starosti člověk řeší, když skončí na vozíku!
V osmidílném pořadu Bydlení handicapovaných, kterým vás provedou moderátoři Michal Jančařík a Míra Hejda, vám ukážeme, jaké obrovské starosti souvisí s tím, když kdokoliv skončí na invalidním vozíku. Jaké jsou nutné zásahy do bydlení, jaké dotace lze čerpat, jaké možnosti dnes handicapovaní mají a jak postupovat.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Zajímavá řešení do domácnosti pro handicapované osoby
Úpravy bydlení v domácnosti pro handicapované jsou zcela jiné než v běžných domácnostech. Lidé s jakýmkoliv omezením potřebují funkční domácnost, aby mohli žít plnohodnotný život a být ve větší míře samostatní. Ukážeme vám, jaké systémy a pomůcky lze umístit do domu a jaké jsou možnosti. Kvalitní a pokrokové řešení pro překonávání bariér je mnohdy víc potřeba, než si myslíte.