Přemkovy rychlé rady pro zahrady - 2. série, 1. díl - Rady a tipy pro výsadbu a pěstování ovocných stromů na zahradě
Ovocné stromy se pomalu vytrácejí z našich zahrad. Přitom i v té nejmenší zahrádce se dá vypěstovat chutné ovoce, a navíc strom poslouží jako útočiště před sluncem i jako zajímavý prvek v zahradě.
V zahradnictvích vidíme často ovocné stromy v kontejnerech. Jejich velkou výhodou je to, že zatímco ovocné stromy prodávané prostokořenné jsou obvykle vyorané na podzim a měly by se sázet hned na podzim nebo následující jaro, kontejnerové nám dávají více možností. Lze je vysazovat od jara prakticky až do doby, kdy zamrzne půda.
„Už dávno neplatí, že ovocné stromky se sází na jaře či na podzim. Výhodou stromů, které pěstujeme v květináči je, že jsou připraveny k výsadbě kdykoliv. Jablka, meruňky, třešně, višně a další stromky v kontejneru mají jeden až dvouletý náskok, a brzy se tak dočkáte i první úrody,“ říká Přemysl Písař ze Zahradnictví Plzeň.
Ovocné stromky jsou nejen zdrojem sezónního ovoce, ale na jaře krásně kvetou, v létě vytvoří stín a na podzim se vybarví do krásných barev. S takovými stromky se dá také krásně pracovat v kompozici zahrady.
V okamžiku, kdy sázíme ovocný strom do zahrady, první, co nás čeká, je vykopat jámu. „Jáma by měla být dvojnásobně větší, než je kořenový bal. Pokud sázíme kontejnerovou rostlinu, tak by jáma měla mít dvojnásobek velikosti květináče,“ dodává Písař.
Častou chybou zahradníků je, že při výsadbě zapomínají na několik důležitých věcí. „Do vykopané jámy je potřeba přidat vhodný substrát, než strom usadíme. Kůl, který bude sloužit jako opora stejně tak umístíme nejprve do jámy a poté až přiložíme stromek. Vhodné je také ke stromku přidat mykorhizní houby, které naváží na kořeny a rostlina lépe funguje. Zapomínat bychom neměli ani na dlouhopůsobící hnojivo,“ připomíná Přemysl Písař.
Ovocný strom v naší zahradě nemusí být nutně jen zdrojem ovoce, ale především se jedná o vhodnou okrasu!