Přemkovy rychlé rady pro zahrady - 2. série, 4. díl - Trvalky a jejich význam v zahradě
Trvalky se dlouhodobě těší zájmu většiny zahradníků. Krásně kvetou, nádherně voní a v zahradě představují důležitý prvek. Navíc péče o ně je poměrně snadná. Ve správných podmínkách vydrží trvalky pěknou řádku let.
Toužíte po rozkvetlé zahradě, ale bojíte se, že nebudete péči o rostlinky zvládat? Zasaďte trvalky, které jsou odolné, dlouho kvetou a nepřidělají vám téměř žádnou práci.
Trvalky jsou rostliny, které žijí déle než dva roky. U většiny trvalek rostoucích v našich klimatických podmínkách odumírá na podzim nadzemní část a rostliny přezimují ve stadiu kořenů, oddenků, nebo pupenů.
„V zahradě můžou být sice stromy a keře, ale plocha se nám nebude nijak měnit. Díky trvalkám se naše zahrada bude v průběhu roku proměňovat. Možností výsadby je mnoho. Vytvořit můžeme například výsev trvalek do květinové louky, můžeme vysít letničky do letničkového záhonu, nebo můžeme vytvořit bezúdržbový záhon, který bude vaši zahradu zdobit po celý rok,“ říká Přemysl Písař ze Zahradnictví Plzeň.
Trvalkový záhon bude na svém místě po vícero let a měly by jej tvořit pečlivě vybrané druhy. „V trvalkové výsadbě je vhodné začít se skalničkami, které vykvétají brzy na jaře. Postupně volíme rostlinky, co kvetou v létě a poté zapojíme i podzimní trvalky, jako jsou například okrasné trávy,“ říká Přemysl Písař.
Méně je někdy více, to platí i o trvalkových záhonech. „Pokud tvoříte trvalkový záhon, nesnažte se soustředit více druhů na jedno místo. Krásně například vypadá levandulový záhon, kde je pouze jeden druh rostlinky ve větším množství,“ dodává Písař.