Také v českých domácnostech se začínají zabydlovat schodišťové sedačky. Ty jsou určené především hůře chodícím seniorům nebo lidem po úrazu. Za určitých okolností může být sedačka použita i pro vozíčkáře. Schodišťová sedačka mnohdy vyřeší dilema, zda rodiče přestěhovat z patrového domu do bezbariérového bytu, či za nemalou finanční investici objekt zrekonstruovat.
„Schodišťová sedačka je vhodná pro všechna schodiště, je určena pro špatně se pohybující osoby. Vozíčkář by zde neměl jak převést svůj vozík do patra. Ovládání je velmi jednoduché pomocí malého joysticku, součástí je také bezpečnostní pás. V zastávkových bodech jsou pak dobíjecí místa. To znamená, že když sedačka stojí, tak se zároveň dobíjí,“ říká Antoním Machala, ředitel a majitel společnosti Altech.
Velkou výhodou schodišťové sedačky je to, že instalace nevyžaduje žádné stavební úpravy. Na tato zařízení můžou lidé také od státu získat příspěvek minimálně 90% z celkové ceny. „Podle postižení a diagnózy klienta se posudkový lékař vyjádří o nutnosti takového zařízení,“ říká Antonín Machala.
Schodišťová sedačka je součástí interiéru. I tento na první pohled spíše funkční prvek ale může vypadat velmi designově. Pokud jde o barvu, vybírat mohou zájemci jakýkoliv odstín ze vzorníku RAL. Pokud jde pak o samotnou sedačku, v současnosti nejoblíbenější a nejvíce prodávanou sedačkou je typ ALFA a to ve 3 standardech provedení.
- STANDARD: jednoduché a vysoce kvalitní provedení. Možnost výběru barvy dráhy i sedáku
- PREMIUM: vyšší standard provedení s dřevěným sedákem.
- EXCLUSIVE: provedení z vysoce kvalitních materiálů. Zde se sedačka stane nejenom funkčním, ale taktéž estetickým doplňkem.
„Sedačka je velmi rychlým řešením u lidí, kteří najednou zjistí, že se nemůžou pohybovat do schodů. Navrhne se dráha, která se následně uchytí do schodiště. Jedná se o levnější řešení oproti schodišťové plošině. Možné je i exteriérové uchycení. U sedaček jsou velmi krátké dodací lhůty, pohybují se kolem tří týdnů. Pokud se pro sedačku rozhodnete, naši technici umí navrhnout vhodné řešení danému klientovi,“ dodává Antonín Machala.
Mohlo by vás zajímat
Bydlení handicapovaných
Podívejte se do výroby a nového předváděcího centra českého výrobce kompenzačních pomůcek
Obzvlášť lidé s handicapem potřebují funkční a praktickou domácnost. Výrobou speciálního zařízení a úpravami bydlení pro postižené se už 30 let zabývá česká firma Altech. Jejich kompenzační a rehabilitační pomůcky pro imobilní osoby se prodávají nejen v České republice, ale pomáhají také klientům v zahraničí. Nyní tato firma otevřela nové výzkumné a vývojové centrum v Uherském Hradišti, kde lze najít i předváděcí centrum. Kvalitní a pokrokové řešení je totiž pro překonávání bariér zásadní.
Mohlo by vás zajímat
Materiály a technologie
Jaké jsou typy schodišťových plošin a pro koho se který hodí?
Pro osoby na invalidním vozíku nebo lidi s omezenou pohyblivostí jsou schodiště velkou výzvou. Zde je potřeba asistence, nebo vhodné řešení v podobě schodišťové plošiny. Ta se dá přizpůsobit jakýmkoliv prostorám na míru tak, aby klient mohl překonat bez asistence i ty nejtěžší překážky. Takové plošiny se vyrábějí ve dvou variantách - svislé zdvihací plošiny a šikmé schodišťové plošiny.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Podívejte se na nový pořad Bydlení handicapovaných
Michal Jančařík, který v roce 2017 podstoupil kvůli vážné nemoci transplantaci ledvin, částečně ochrnul. Příčinou byla prasklá céva přímo v páteři. Jeho handicapu musel kompletně přizpůsobit i bydlení s rodinou. Jak se mu nyní žije s jeho postižením, ukázal prostřednictvím pořadu Bydlení handicapovaných.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
V pořadu Bydlení handicapovaných Michal Jančařík ukáže, jaké starosti člověk řeší, když skončí na vozíku!
V osmidílném pořadu Bydlení handicapovaných, kterým vás provedou moderátoři Michal Jančařík a Míra Hejda, vám ukážeme, jaké obrovské starosti souvisí s tím, když kdokoliv skončí na invalidním vozíku. Jaké jsou nutné zásahy do bydlení, jaké dotace lze čerpat, jaké možnosti dnes handicapovaní mají a jak postupovat.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Zajímavá řešení do domácnosti pro handicapované osoby
Úpravy bydlení v domácnosti pro handicapované jsou zcela jiné než v běžných domácnostech. Lidé s jakýmkoliv omezením potřebují funkční domácnost, aby mohli žít plnohodnotný život a být ve větší míře samostatní. Ukážeme vám, jaké systémy a pomůcky lze umístit do domu a jaké jsou možnosti. Kvalitní a pokrokové řešení pro překonávání bariér je mnohdy víc potřeba, než si myslíte.