Stále se zvyšuje počet Čechů, kteří mají nějaký typ investice. Nejpopulárnější podobou investování je stále spoření na penzi, následují investice do nemovitostí. 75 % obyvatel žije ve vlastním a celých 34 % Čechů uvedlo, že finanční prostředky ukládá do bytu, domu, pozemku či rekreační nemovitosti. Zájem o investování do nemovitostí je navíc patrný téměř u všech věkových kategorií, počínaje lidmi 25+. Průzkum také ukázal, že ukládání peněz pomocí nákupu nemovitosti není privilegiem movitějších, zájem o ně je patrný i u středně příjmových osob. Z průzkumu vyplynulo, že nejvíce, a to 34 % investorů do nemovitosti, dosahuje čistého měsíčního příjmu od 30 tisíc do 50 tisíc korun.
„Investice do nemovitostí má vždy svá specifika. Je to komplexní, méně likvidní investice, a proto může trvat delší dobu, než investor obdrží své prostředky zpátky. I proto by investoři do zahraničních nemovitostí neměli rezignovat na základní investiční pravidlo, a to jejich diverzitu, jak z pohledu typu, tak i kvality a především regionu,“ uvádí k oblasti bezpečného investování Jana Brodani, výkonná ředitelka Asociace pro kapitálový trh České republiky.
Zahraniční nemovitost s ohledem na bezpečnostní situaci
Ačkoliv výsledky průzkumu ukazují, že je pro většinu z těch, kteří plánují koupi nemovitosti v následujících dvou letech, jednoznačně atraktivnější nákup nemovitosti v Česku (72 %), 20 % zájemců o koupi nemovitosti lákají právě ty za hranicemi naší země.
Průzkum ukázal, že někteří z nich (59 %) zvažují pořízení zahraniční nemovitost proto, aby měli možnost získat statut rezidenta cizí země s ohledem na bezpečnostní situaci. Právě míra a úroveň bezpečnosti se totiž ukázala při výběru zahraniční nemovitosti jako zásadní. Přes 86 % těch, kteří zvažují nákup zahraniční nemovitosti, uvedlo, že rozhodující vliv pro koupi má právě bezpečnost dané lokality.
Nákup nemovitosti v České republice
Výsledky průzkumu ukázaly, že nejčastějším důvodem pro koupi nemovitosti v Česku je její blízkost, a tedy možnost na ni lépe dohlédnout. Dalším důvodem je pak vidina nákupu nemovitosti jako investice na stáří.
Od nákupu zahraničí nemovitosti odrazuje potencionální kupce především neznalost místních zákonů a předpisů, vzdálenost a jazyková bariéra, zatímco od nákupu nemovitosti v Česku jsou odrazováni zase vysokou pořizovací cenou a výší daní.
Jaké nemovitosti jsou v kurzu?
Nejčastěji Čechy láká koupě apartmánu, vily, či domu u moře, a naopak nejméně lákavé jsou pro ně apartmány, vily a domy v horách či lyžařských střediscích. Nejoblíbenější lokalitou je pro ty, kteří zvažují nákup nemovitosti v zahraničí, Španělsko, Chorvatsko či Itálie. Důvodem je blízkost moře i místní životní styl.
„Atraktivita typů nemovitostí se odvíjí od aktivit, které mají investoři s danou lokalitou spojené. Často zvažují nemovitost v zahraničí ke krátkodobým pronájmům, kdy mohou nemovitost sami využívat i pro vlastní rekreaci. Je tak logické, že se ohlížejí po takových nemovitostech, které jsou pro tyto aktivity vhodné, jako právě apartmány, vily či domy u moře,“ uvedl k atraktivitě nákupu nemovitostí Michal Straka z výzkumné agentury Ipsos.
Jaké mají Češi s nemovitostmi plány do budoucna?
Výsledky průzkumu ukazují, že dvě třetiny investorů využily pro nákup investiční nemovitosti vlastních zdrojů. Necelých 40 % poté financovalo tuto koupi hypotečním úvěrem. Lidé, kteří vlastní investiční nemovitost, ji v 50 % plánují poskytnout k dlouhodobému pronájmu, třetina pak chce nemovitost darovat svým dětem a čtvrtina zhodnotit své finance jejím odprodejem. Celých 9 % má potom v plánu využít tuto nemovitost jako únik při zhoršení bezpečnostní situace v ČR.
„Zjištění, že třetina investorů do nemovitostí bere tuto investici jako dar dětem, potvrzuje, jak je v Česku stále populární zhodnocování úspor právě touto cestou. Přitom jde o poměrně nelikvidní investici a dlouhodobá zahraniční data naznačují, že investice do nemovitosti, která není trvale využívána, je výrazně méně výhodná než třeba investice do akciového indexu,“ komentuje Michal Skořepa, ekonom České spořitelny.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
S nemovitostními fondy zatím mnoho lidí zkušenosti nemá, jedná se přitom o zajímavou investici
Kvůli ekonomické situaci v posledních letech více než třetina lidí zrušila, či odložila koupi nemovitosti. Důvodem jsou vysoké úrokové sazby u hypoték a nárůst cen energií. S ušetřenými penězi poté lidé naložili různými způsoby. Třetina je uložila na spořicí účet, pětina si nechala prostředky na běžném účtu a pět procent investovalo do nemovitostních fondů. Vyplývá to z průzkum společnosti Broker Consulting. U nemovitostních fondů je největší výhodou ochrana finančních prostředků před inflací a pravidelné příjmy z fondu.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Nepodceňujete pojištění své domácnosti či nemovitosti, smlouvy pravidelně aktualizujte
Pokud bydlíte v rodinném domku nebo máte vlastní byt, rozhodně byste měli mít pojištěnou jak nemovitost, tak i domácnost. Základní balíčky, které pojišťovny nabízejí počítají s riziky jako jsou škody způsobené požárem, vodou, mrazem, vichřicí nebo krupobitím. Existuje však řada doplňkových služeb, které není radno ignorovat.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Proč je důležité aktualizovat pojistku nemovitosti? Mnoho lidí to opomíjí!
Češi často opomíjejí aktualizaci pojištění nemovitosti. Představte si, že roky vzorně platíte pojištění, když pak ale skutečně potřebujete pomoc, pojistka na to nestačí. V takovém případě se jedná o podpojištění. Kvůli současné vysoké inflaci se tento problém týká čím dál většího množství smluv. Mít pojíštění majetku tedy nestačí, je potřeba ho také pravidelně aktualizovat!