Stavba není sen 3 - 8. díl - Odhalujeme designový interiér ze dřeva starých stromů
Psal se leden 2019, kdy jsme prvně vstoupili do zanedbané půdní části bývalého hotelu Javor. Na první pohled by asi nikdo netipoval, že se tento prostor může proměnit v něco unikátního. Stačí ale mít odvahu, nápad a mít se na koho obrátit, kdo je stejný blázen do designu. Díky odborníkům, jako je Robert Gross z Wowood, se interiér může pyšnit takovými designovými prvky, jako je konferenční stůl ze starého pařezu nebo zrcadlo zasazené do kmene stromu. Však o tom už se přesvědčte sami, zveme vás na prohlídku...
Nový výtah nás veze do sedmého patra zrekonstruovaného hotelu Javor. Trvalo to téměř dva roky a konečně můžeme vstoupit do apartmánu, který prošel opravdu neuvěřitelnou proměnou. Původní projekt počítal s tím, že po otevření dveří vstoupíme do malé předsíně, jenže proč se ochuzovat o prostor, a tak jsme příčku namalovanou v plánku jednoduše odstranili.
Interiéru dominuje kombinace dřeva skla a kamene. Se dřevem si tu řemeslníci pěkně pohráli. Největší výzva pak čekala pro Roberta Grosse a jeho tým, když měli za úkol z podlahoviny vyrobit skříně nebo dveře.
„Jedním z nejsložitějších prvků zde asi byly dveře, ze kterých jsem nejdřív byl trochu vyplašený, ale nakonec se to podařilo napojit na podlahu a je z toho jeden celek, od jednoho rohu přes dveře, zrcadlo, vchodové dveře a skříň. Mám z toho dobrý pocit a velkou radost,“ popisuje své dojmy Robert Gross ze společnosti Wowood.
Pojďme ale dál, tentokrát do kuchyně. Díky developerskému projektu jsme měli základ. Podlahovinu jsme opět použili na kuchyňská dvířka, abychom interiér sladili. Samotná linka je bezespárá, a to díky využití velkoformátových obkladů. Stejný obklad najdeme i v koupelně i použitý jako obklad krbu.
Viděli jste už někdy zrcadlo vsazené do kmene stromu?
Sám Robert Gross přiznává, že právě kvůli těmto realizacím se této práci věnuje.
„Jsou to jedinečné kusy, které už znovu nikde nenajdete, nikdy to není stejné. Z toho mám velkou radost a bývá mi těžko, když se s takovými věcmi musím loučit,“ přiznává Gross.
Tento kousek ze starého jilmu byl tak trochu dílem náhody. Původní masivní pařez totiž slouží jako konferenční stůl v obývacím pokoji. Když jej ve Wowoodu formátovali na správnou výšku, zbyl jim takovýto kousek a byla by přeci škoda ho vyhodit.
Důraz na detail
Dostat kus přírody do interiéru se daří i díky prvkům, jako jsou mechové obrazy nebo příčné odřezky ze stromů, které tvoří unikátní tvary. Díky podsvícení se z toho stává nápaditá dekorace. A stejně jsme vybavili i ložnici.
„Je to opět kus, ke kterému mám osobní vztah. Je to dřevo z obecního jasanu, který rostl u nás na vsi a soused mi povídal, že jako malý kluk do něj zatloukal hřebíky a my o padesát let později ty hřebíky řezali na pile a skřípali u toho zuby,“ vypráví Gross.
Staré dřevo ale není jen jako dekorační prvek, velmi oblíbené je také jeho využití coby jídelního stolu. Díky kvalitnímu ošetření je takový materiál velice odolný, nepoškrábe se a nevadí ani, když na něj něco vylijete.
„Určitě bych stůl řešil s řemeslníky a nehledal ho nikde v nákupním centru. U nás chceme, aby s námi lidé byli u toho surového materiálu a aby viděli, z čeho ten stůl vzniká. Když to ti lidé cítí stejně, tak si myslím, že toho pak nelitují,“ konstatuje Robert Gross.
Třešničkou na dortu je pak terasa s úžasným výhledem a venkovním ohništěm. Javor apartmán v sobě nese i prvky jako celá rezidence, která prošla důkladnou rekonstrukcí. Projekt s názvem Železná ruda se mění si klade za cíl navrátit horskému městu jeho ztracenou krásu.
„Navíc jsme otevřeli i nové náměstí, které je součástí Rezidence Javor. Je to velmi zásadní změna centra města, kdy dva domy dostaly veřejný prostor, který zde byl léta zanedbaný,“ uvádí investor projektu Dušan Popelka.
Po bývalém Hotelu Plzeň (dnes Rezidence Klostermann) se jedná už o druhý dokončený objekt. Aktuálně se také pracuje na Rezidenci Skalka, která by měla být dokončena zhruba v polovině roku 2022.