Stavba není sen 5 - 2. díl - Pobaví vás: Zaměstnanci si mohli zdemolovat své kanceláře před rekonstrukcí!
Už v minulém dílu pořadu Stavba není sen 5 jsme vám představili, jak probíhá přestavba kanceláří inspirovaná počítačovou hrou Minecraft. I když se na první pohled může zdát, že jde celou dobu o zábavnou hru, není tomu tak. Výsledek je sice ohromující, ale cesta k němu ne vždy byla snadná.
Softwarová firma Pricefx sídlí v pražském Karlíně. Už administrativní budova zvenku svou specifickou fasádou připomíná dům z Minecraftu. Inspiraci touto hrou ale architekti uplatnili především v interiéru. Zajímavostí je také to, že vedení společnosti pojalo demolici původních prostor jako teambuildingovou akci.
„Z hry jsme přebraly estetiku a také z ní vychází celkově princip tvorby prostoru. V počítači jsme vytvořili dva velké kvádry v čisté geometrii, které jsme postupně odtěžovali a odebírali jednotlivé prvky, až nám vznikly prostory se zálivy a hlavní prostup, který spojuje dvě patra kanceláří,“ říká Adam Kössler, architekt COLL COLL.
I přesto, že vedení společnosti rekonstrukci plánovalo měsíce dopředu, velkou část stavby zdrželo čekání na vydání stavebního povolení. „Čas se prodloužil kolem dvou měsíců, vše bylo připravené a každý den jsme čekali jen na povolení,“ říká Tereza Jarošová, office manager Pricefx.
Zásadním zásahem do konstrukce stavby bylo probourání prostoru mezi jednotlivými patry tak, aby zde vzniklo zcela nové centrální schodiště se skluzavkou a nová dřevěná struktura, která zabírá to nejtmavší místo. Tento zásah byl velmi složitý nejen pro architekty, ale také pro stavební firmu. Kvůli železobetonové konstrukci stropu museli stavitelé sáhnout ke složitějšímu postupu, i to znamenalo částečné zdržení stavby. Další zdržení nabrala stavba také kvůli omezení pracovní doby. Vzhledem k tomu, že v budově jsou jak kanceláře i byty, museli dělníci pracovat pouze ve večerních hodinách od 18 do 22 hodin, nebo omezeně o víkendech.
Propojení dvou pater je ale velmi důležité jak pro filozofii vedení společnosti, tak pro architekty. „Propojení je velmi důležité, bez něj by zde byly dvě firmy a to nemůžeme dopustit, toto propojení spojuje společenské patro s pracovním. Tak, jak si to moderní trendy žádají,“ říká hlavní architekt COLL COLL Krištof Hanzlík.
Finální podoba této dominantní části prostoru vyšla z původní vizualizace architektonického studia. „Společně s klientem a truhlářem jsme došli k dubovému dřevu. Zvoleny byly rovnoleté i fládrované kusy dřeva, a tím jsme vnesli do stavby prvek náhody a dynamiky,“ říká Kössler.