Velkým hitem se v poslední době stávají fasády z opalovaného dřeva
Fasáda z opalovaného dřeva je nevšední a působí velmi originálním dojmem. Navíc je téměř beúdržbová. Pokud tedy přemýšlíte nad netradičním vzhledem nového venkovního obkladu, věnujte určitě pozornost této metodě. Docílíte tak jedinečného vzhledu dřeva, který se jen tak neokouká.
Architekti v posledních letech využívají dřevo ošetřené ohněm pro fasády rodinných domků. Takto opracované dřevo získá na povrchu uhlíkovou vrstvu, jeho struktura však zůstává stále viditelná. Opalování dřeva můžeme znát i z našich končin. Dříve se vypalovala vědra, study nebo kůly ohrad.
Japonská technika Shou Sugi Ban
Jde o tradiční japonskou techniku impregnace dřeva proti hmyzu a houbám, takto umrtvené dřevo jim zkrátka nechutná. Opalování fasádních prken samozřejmě musí probíhat mimo plášť domu. Jednotlivá tři až čtyři metry dlouhá nehoblovaná prkna se spojí drátem do trojbokého komína, do nějž se vloží noviny a zapálí. Komínovým efektem okamžitě vzniká vysoký plamen skrz celá prkna. Čeká se asi pět minut, pak se shodí k zemi, rozvážou se dráty a rozpadnutím komína oheň sám zhasne. Na dům se prkna osazují nejdříve po dvou až třech dnech, aby byla kompletně vyhaslá.
Metoda Shou-sugi-ban se dodnes používání hlavně na venkovní obklady staveb, kde se klade podmínka na difúzně otevřenou konstrukci.
„Je to technika konzervace dřeva, má to své pragmatické vlastnosti. Jedná se o umrtvení dřeva, nejde do něj poté hmyz a nemusí se natírat. Je to vlastně bezúdržbové, jen opalované a napouštěné lněným olejem,“ , uvádí architekt Pavel Nový ze studia 0,5.
V dnešní době opalování probíhá například pomocí plynového hořáku. Je to rychlejší metoda. Zuhelnatělá vrstva je ale v tomto případě vytvořena pouze v malé tloušťce. Při samotném opalování se musí dávat pozor, aby plamen nepronikl moc hluboko do struktury dřeva. Následuje kartáčování povrchu dřeva, čímž se odstraní povrchová zuhelnatělá vrstva a krásně vynikne kresba dřeva (letokruhy a suky). Takto připravený povrch dřevěných částí se opatří nátěrem z vosku, oleje nebo laku. Povrchová úprava ochrání dřevo před nepříznivými vlivy okolí a zachová dlouhodobě jeho vzhled.
Finálně upravené opálené dřevo má velké spektrum využití v interiéru i exteriéru. Ve venkovním prostředí se používá nejčastěji jako obklad pro fasády, dřevěné výplně zábradlí nebo vstupní dřevěné dveře.