Přemkovy rychlé rady pro zahrady - 1. série, 3. díl - Základy zahradníkova úspěchu – rady a tipy!
Koupit kytičky a vybrat správné místo ještě není výhra. Důležité je to, do čeho rostlinky budeme sázet. Každý zahrádkář ví, že za jeho úspěchem stojí také výběr dobrého substrátu. Pokud vám tedy rostlinky nevzejdou tak, jak si představujete, může být chyba právě ve výběru pěstební směsi či hnojiva. Ta se může u jednotlivých výrobců značně lišit. V některé půdě rostliny prospívají lépe, v jiné hůře. Co dělat, abyste zvolili tu správnou, na to vám odpoví další díl pořadu Přemkovy rychlé rady pro zahrady.
Jak vybrat vhodný substrát
Dobrý substrát poznáte především podle jeho struktury. Půda by měla být měkká, vzdušná a příjemná na omak. Dalším kritériem je také barva. Ta by měla být u profesionálních substrátů spíše hnědá. Tady se ale také rozhoduje podle poměru látek a způsobu využití. Důležité je i dobré a trvalé provzdušnění substrátu, které je zásadní pro zdravý růst rostlin.
„Pokud nezvolíme dobré hnojivo a zeminu v náležité kvalitě, pak nemůžeme očekávat, že květiny budou vypadat jak z katalogu. Základem je kvalitní substrát. Ten poznáme podle podílu humusu, měl by obsahovat i bílé jíly, měla by tam být vláknina i rašelina,“ říká odborník Přemysl Písař.
Při výběru substrátu proto dejte jak na doporučení zkušených zahrádkářů, tak na jeho složení, které by mělo být uvedeno co nejpodrobněji a nejkonkrétněji.
Substrát by měl mít také dostatek vzduchu, což má vliv na správnou absorpci.
„Rostlinka by neměla být celý den ve vlhku, půda by proto měla mít i podíl vzduchu. Kořeny jsou pak vlhké a mají tendenci uhnívat,“ prozradil Písař.
Při výběru je také dobré zhodnotit, pro jaké rostliny substrát chcete použít. Rhododendron potřebuje něco jiného než pelargonie. Rhododendron je kyselomilná rostlina, proto optimální hodnota pH se pohybuje v rozmezí 4-5,5. Těmto požadavkům nejlépe vyhovují některé zeminy se surovým humusem, jako je rašelina nebo borová jehličnatka. Třeba muškáty sázíme do substrátu určeného pro kvetoucí balkonové rostliny, rozhodně ne do běžné zahradní zeminy, případně té, kterou si přineseme z lesa. Zemina by také měla obsahovat mikročástice, které poutají vláhu.
Mulčovací kůra
Jedná se o kůru z borovice či smrku, velmi často směs obou druhů. Je nadrcená na takové kousky, aby na povrchu záhonu působila přirozeným a nerušivým dojmem. Dostanete ji v pestré škále od jemně drcené až po hrubou. Jemná se hodí pro trvalky a bylinky, hrubá na dřeviny a okrasné keře.
„Pro velké plochy je ideální volně ložená kůra, pro malé si vystačíte s tou pytlovanou. Rozdíly jsou v ceně ale hlavně v kvalitě. Nekvalitní kůra může obsahovat prach a různý odpad, což pak na zahradě mizí,“ říká Písař.
Mulčovací kůra také dovede zabránit růstu plevele mezi okrasnými rostlinami. Navíc pomáhá půdě lépe udržovat dostatečnou vlhkost.