Nevyužitý a zchátralý objekt lázní na Denisově nábřeží v centru západočeské metropole zná svoji cenu, za kterou by ho mohl Plzeňský kraj koupit od italského majitele. Úřad v uplynulých dnech nabídl podle odhadu znalce cenu 140 milionů korun, což firma TWB Praha akceptovala. Kraj by měl ještě dostat posudek investice od externí firmy a podle výsledků se teprve rozhodne, zda lázně koupí. Případnou koupi by muselo schválit zastupitelstvo.
Částečně památkově chráněný objekt už léta chátrá, v současné době slouží místo jen jako paintballová střelnice. Jedná se přitom o mimořádně vzácnou architektonickou památku, která vznikla v roce 1926 a dlouhá léta sloužila jako lázně či plovárna. Provoz byl ukončen v roce 1993 a od té doby budova chátrala. Město se následně objektu zbavilo výměnou za zhruba desetiprocentní podíl ve společnosti Invest shop, která pak zkrachovala. Několik let bývalé lázně patřily společnosti Amádeus Real. Ta je nabídla městu za 25 milionů, zastupitelé to odmítli s tím, že město pro budovu nemá využití a že jsou na rekonstrukci zapotřebí stovky milionů korun. Lázně se tak několikrát staly předmětem majetkových sporů. Se stavem objektu dlouhodobě nesouhlasí řada Plzeňanů.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
V Plzni jsou připravené projekty, které významně promění dlouho zanedbané lokality
Zanedbaná místa v Plzni už znají svou budoucí podobu. Dva významné projekty v příštích letech promění tvář západočeské metropole. Vznikne zde nová městská čtvrť i administrativně obchodní centrum.
Budovu pak v roce 2007 koupila za zhruba 24 milionů TWB Praha. Firma zde plánovala byty a hotel, nic se ale do dnešní doby neděje. Kraj chce proto zchátralý objekt odkoupit. Vedení úřadu nabídlo zhruba 140 milionů, zároveň si je vědomo, že další stovky milionů by byly zapotřebí na nutnou celkovou rekonstrukci. Také proto si vedení kraje nechalo udělat ekonomickou analýzu případného převodu bývalých lázní do svého majetku. Rozhodující bude jak posudek, tak posouzení, zda tyto výdaje, včetně těch provozních, enormně nezatíží krajskou kasu. Další otázkou zůstává, zda audit řekne, jestli kraj může převzít celou firmu TWB tak, aby vše proběhlo právně čistě. Hejtmanství musí také prověřit, zda s firmou nesouvisejí nějaká rizika.
Posudek prozradí, co by v objektu mohlo být, jak by to mělo fungovat a kolik by stál provoz. Potřebné investice do oprav, vyčíslené před dvěma lety na 400 milionů korun, se nyní po zdražení cen materiálů a stavebních prací vyšplhaly na 600 milionů korun. Podle vedení kraje by se dalo čerpat z dotací. Opozice ovšem záměr považuje za neuvážený a upozorňuje, že na velkou investici by kraj musel omezit jiné výdaje.
Vedení kraje má již přichystanou koncepci možného využití budovy. V prostoru velkého bazénu by měl vzniknout kulturní víceúčelový sál. Část budovy by měla sloužit pro dětskou zájmovou činnost. Počítá se i s výstavním prostorem.
Psali jsme také: