Elektrická energie a rostoucí zájem o fotovoltaiku, to jsou velká témata dnešní doby. Po alternativních zdrojích je v současnosti velká poptávka. Lidé vidí v pořízení fotovoltaické elektrárny spásu v podobě úspory za energie, ale také možnost se osamostatnit. Jednou ze společností, které dodávají fotovoltaické systémy do rodinných domů, je společnost Krel Central.
„Fotovoltaika by v první řadě měla mít návratnost. Pro případy běžných rodinných domů je pro nás klíčové, abychom měli zanalyzovaný zátěžový profil a znali svoji spotřebu. Fotovoltaiku bychom měli instalovat pouze v případě, aby nám to ekonomicky dávalo smysl, nebo abychom měli lepší pocit z toho, že zvyšujeme svoji energetickou soběstačnost,“ říká Martin Lepka, projektový manažer.
Ve standardních podmínkách v České republice se optimálně instaluje na rodinný dům výkon 10kW. „Tento instalovaný výkon fotovoltaické elektrárny nám vyrobí 9,5 – 10,5 MW elektrické energie ročně. V případě, že známe svoji spotřebu, můžeme si udělat jednoduchý zápočet, kdy si odečteme svoji vlastní spotřebu,“ říká Martin Lepka, projektový manažer.
Instalace fotovoltaiky není jen o realizační firmě, ale také o spolupráci klienta. Než navštívíte odborníka, je dobré si připravit vyúčtování za elektrickou energii za uplynulé dvě období či, přehled spotřeby po měsících a výčet spotřebičů v domě.
Zdálo by se, že fotovoltaiku lze nainstalovat na každý dům, existují ale výjimky. „Fotovoltaiku nelze instalovat na eternitové střechy či velmi členité střechy s výklenky a věžičkami. Je ale stále možnost instalovat fotovoltaiku na zemní konstrukci,“ říká Martin Lepka.
Fotovoltaická elektrárna není jen o panelech, sice je to nejvíce viditelná část, ale srdcem elektrárny je střídač a baterie. Tyto komponenty lze umístit do technické místnosti, garáže, či sklepa. Zařízení nevydává žádný hluk, takže je možné mít technologii i v zádveří.
„V České republice se začíná stávat to, že distributor mnohdy zakáže z technických důvodů fotovoltaickou elektrárnu s přebytky do sítě. Lidé jsou tak odkázáni na vlastní spotřebu. Je proto dobré před pořízením na toto myslet. Pokud v jedné ulici najdeme více elektráren, může se stát, že distributor nepovolí posílat přebytky do sítě,“ dodává Martin Lepka.
Zásadní otázkou je také čerpání dotací na technologii. Pokud se rozhodnete pořídit si fotovoltaickou elektrárnu, lze využít program Nová zelená úsporám, díky kterému pokryjete až polovinu nákladů.
Mohlo by vás zajímat
Materiály a technologie
Jaká je údržba a životnost fotovoltaických elektráren?
Fotovoltaická elektrárna je stále častější volbou mnoha zákazníků pro její četné výhody. Mluví se o ní především ve spojení s úsporou energie, dalšími výhodami pak může být ekologické řešení i nezávislost na dodavatelích. Jaká je ale údržba a životnost fotovoltaických elektráren?
Mohlo by vás zajímat
Fotovoltaické elektrárny
Jak probíhá instalace fotovoltaické elektrárny?
Instalace fotovoltaických panelů sice není nikterak náročná, ovšem vždy je dobré ji nechat na odbornících. Stejně tak následná montáž systému do technické místnosti by měla probíhat pod dohledem odborné firmy. Má totiž svá pravidla a díky odbornosti předejdete nechtěným chybám, které by vás mohly vyjít draho.
Mohlo by vás zajímat
Materiály a technologie
Je možné vydělávat fotovoltaickou elektrárnou?
V dnešní době je velmi důležitá nezávislost na centrální elektrické síti. Základem je proto pořízení domácí fotovoltaické elektrárny. Nejen že tak snížíme výdaje naší domácnosti, ale také se budeme chovat zodpovědněji k planetě. Navíc fotovoltaikou můžeme v určitých případech dokonce i vydělávat.
Mohlo by vás zajímat
Aktuality
Fotovoltaika pomůže s nezávislostí na centrální elektrické síti. Nechte si poradit od odborníků!
Vzhledem k dlouhodobě rostoucím cenám za energie často slýcháme o pojmu soběstačnost. Jedná se o několik pohledů, rozhodně se asi všichni shodneme na tom, že nejdůležitější je v dnešní nejisté době nezávislost na centrální elektrické síti. Základem je proto pořízení domácí solární elektrárny. Nejen že tak snížíme výdaje naší domácnosti, ale také se budeme chovat zodpovědněji k planetě. Většinu zájemců ovšem mnohdy odradí cena, nebo komplikovaný proces žádosti o dotace.